h کدام ماشین ها سهمیه بنزین نخواهند گرفت ؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کدام ماشین ها سهمیه بنزین نخواهند گرفت ؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کدام ماشین ها سهمیه بنزین نخواهند گرفت ؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کدام ماشین ها سهمیه بنزین نخواهند گرفت ؟

کدام ماشین ها سهمیه بنزین نخواهند گرفت ؟

کدام ماشین ها سهمیه بنزین نخواهند گرفت ؟

با این وجود از ساعت ۲۴ یک بهمن ماه سهمیه بنزین خودروهای نو و لوکس با حجم موتور بیش از ۱۸۰۰ سی.سی به کارت‌های هوشمند سوخت واریز نخواهد شد و مالکان این دسته از خودروها صرفا باید در جایگاه‌ها بنزین را با قیمت آزاد ۷۰۰ تومانی خریداری کنند.

شهرام رضائی معاون فنی سامانه هوشمند سوخت در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه بر این اساس برنامه‌ای برای حذف کارت هوشمند سوخت خودروهای بالای ۱۸۰۰ سی.سی نداریم گفت: با وجود حذف سهمیه بنزین این دسته از خودروها اما کارت هوشمند سوخت آنها نمی‌سوزد.

حذف سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای خودروهای لوکس در حالی انجام می‌شود که دولت از ابتدای مهر ماه سال‌جاری سهمیه بنزین آزاد خودروها را از ۵۰۰ به ۳۰۰ لیتر در ماه کاهش داد و پیش از آن هم در خرداد ماه سال‌جاری طرح تبدیل سهمیه‌های بنزین ۱۰۰ به ۴۰۰ تومان را اجرایی کرد که با اجرای این پروژه عملا بنزین در آستانه تابستان به‌صورت ۲ نرخی عرضه شد.

لیست خودروهای بدون سهمیه بنزین

از دیشب به خودروهایی همچون زانتیا، هیوندا آوانته، پژو ۴۰۷، مزدا سه با ۲۰۰۰ سی.سی حجم موتور، خودروهایی همچون مگان ۲۰۰۰، سمند سریر، قشقائی، وانت مزدای دوکابین و تک کابینه، ام.وی.ام ۵۳۰ و x۳۳ که دارای ظرفیت بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ سی.سی حجم موتور هستند، سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی اختصاص نمی‌یابد.

از سوی دیگر برخی از خودروهایی که طرفداران بیشتری در کشور دارند همچون نیو پیکاپ، نیو مورانو، پیکاب، رونیز، ماکسیما، سوزوکی کیزاشی، سوزوکی گراند ویتارا، تیانا، سیبا ون، نارون، وانت کاپرای تک و دوکابین هم که دارای حجم موتور بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی.سی موتوری هستند هم اصلا رنگ سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی را به خود نمی بینند.

این در حالی است که سهمیه بنزین خودروهای لوکسی همچون هیوندا جنسیس، تویوتا لندکروز، پرادو، لکسوس، انواع مدل بی.ام.و، مازاراتی، نسل جدید بنزها و انواع پورشه هم به صورت کاملا آزاد و با قیمت ۷۰۰ تومانی محاسبه و عرضه می‌شود.

در همین حال برخی از خودروهای وطنی همچون انواع سمند ال.ایکس، اس.آی، پژو ۴۰۵ و پژو پارس با حجم موتور نزدیک به ۱۸۰۰ سی.سی فعلا از سهمیه بنزین نیمه یارانه‌ای ۴۰۰ تومانی بهره می‌گیرند. نکته قابل توجه حذف سهمیه بنزین این دسته خودروها آن است که متوسط مصرف این خودروها در مقایسه با برخی از خودروهای پرمصرف داخلی انواع پژو پارس، ۴۰۵، ۲۰۶ صندوق دار و بدون صندوق، پراید، مگان دنده‌ای، تندر ۹۰ و انواع سمند بسیار کمتر بوده است.

3 بهمن 1391