h بزرگ ترین زندان خبرنگاران کشف شد ! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بزرگ ترین زندان خبرنگاران کشف شد !,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بزرگ ترین زندان خبرنگاران کشف شد !,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بزرگ ترین زندان خبرنگاران کشف شد !

بزرگ ترین زندان خبرنگاران کشف شد !

بزرگ ترین زندان خبرنگاران کشف شد !

به نوشته ظهور12 به نقل از فارس، موضوع آزادی مطبوعات در ترکیه یکبار دیگر مورد توجه قرار گرفت به طوریکه «گزارشگران بدون مرزی»، (RSF) در گزارشی اعلام کردند که «ترکیه بزرگترین زندان خبرنگاران است».

گزارشگران بدون مرز در گردهمایی سالانه خود اعلام کردند: در مجموع ۷۲ نفر از اصحاب رسانه‌ هم‌اکنون در ترکیه بازداشت هستند که از این تعداد دستکم ۴۲ نفر خبرنگار هستند و ۴ نفر نیز از دستیاران رسانه‌ها هستند که به دلیل ارتباط داشتن حرفه آنها با کار رسانه، دستگیر شده‌اند و به این ترتیب، ترکیه در حال حاضر بزرگترین زندان خبرنگاران است که این امر یک تضاد غم‌انگیز برای کشوری است که از خود تصویر یک مدل دموکراتیک منطقه‌ای ترسیم کرده است.

با تصویب متمم قانون اساسی در ماه ژوئیه سال جاری میلادی، ۱۵ خبرنگار به صورت مشروط در ترکیه آزاد شدند اما پرونده‌ آنها تنها به حالت تعلیق درآمده است.

گزارشگران بدون مرز در اینباره اعلام کردند: این اصلاحات قانون اساسی باید همراه با تغییراتی در اقدامات قضایی در راستای تصمیماتی باشد که دادگاه حقوق بشر اروپا اتخاذ می‌شود به این مفهوم که بازداشت پیشگیرانه کاهش می‌یابد، به حقوق اطلاعات در خصوص موضوعاتی که به نفع مردم باشد، احترام گذاشته می‌شود و از منابع خبرنگاران و نظام قضایی مستقل‌تر و شفاف‌تر محافظت می‌کند.

خبرنگاران بدون مرز از نظام قضایی ترکیه درخواست کردند که به کنوانسیون بین‌المللی که توسط ترکیه به تصویب رسید و شرط می‌کند که آزادی بیان تنها در شرایطی محدود می‌شود که به طور مستقیم به تحریک نفرت و خشونت منجر شود و از دادگاههای ترکیه درخواست کردند هرچه سریع‌تر تمامی خبرنگارانی که به در ارتباط با کار خود دستگیر شده‌اند، آزاد شوند

30 آذر 1391