h پشت پرده علت برکناری مدیران بانکی از زبان وزیراقتصاد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

پشت پرده علت برکناری مدیران بانکی از زبان وزیراقتصاد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,پشت پرده علت برکناری مدیران بانکی از زبان وزیراقتصاد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,پشت پرده علت برکناری مدیران بانکی از زبان وزیراقتصاد

پشت پرده علت برکناری مدیران بانکی از زبان وزیراقتصاد

علت برکناری مدیران بانکی از زبان وزیراقتصاد

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: افرادی که عزل شده‌اند و یا درخواست جابه‌جایی‌شان شده است یکسری کار مجرمانه کرده‌اند.

به گزارش فارس، سید شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی که ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تغییر و تحولات در نظام مدیریتی بانکی بعد از تخلف مالی اخیر گفت: در جلسه قبلی با توجه به گزارش‌هایی که دریافت کرده بودیم روی کلیت بحث به جمع‌بندی رسیدیم ولی به بررسی بیشتری نیاز بود.

* بررسی‌ها حاکی از انجام تخلف بزرگی است

وی گفت: همان‌طور که رئیس قوه قضاییه گفت اینکه بگوییم چه عنوان مجرمانه‌ای برای این کار انتساب پیدا می‌کند و یا مبلغ دقیق تخلف چقدر است هنوز مشخص نیست و به بررسی بیشتر نیاز دارد اما در مجموع بررسی‌ها حکایت از آن دارد که تخلف بزرگی صورت گرفته است.

وزیر اقتصاد افزود: وقتی موضوع را بررسی کردیم مستقل از اینکه چه جرمی است، از نظر میزان قصور و تخطی از ضوابط و مقررات بانکی و اعتباری ارزیابی‌ها حکایت از آن داشت که در مجموع بانک گشایش کننده اعتبار که در صحبت دادستان کل کشور نیز بود منشاء تخلف بوده است و اگر این گشایش اعتبارها صورت نمی‌گرفت به تبع آن تنزیلی نمی‌شد.

حسینی با بیان اینکه در مجموع می‌بایستی برخورد لازم با بانک صادرات صورت می‌گرفت و کمیته به این جمع‌بندی رسید که باید در مدیریت بانک صادرات اصلاح صورت گیرد، افزود: از طرفی نیز بانک صادرات واگذار شده و خصوصی است بنابراین با هماهنگی بانک مرکزی مقرر شد هیئت مدیره بانک تشکیل شود و هیئت مدیره بانک نیز درباره تغییر مدیرعامل تصمیم‌گیری کند، این اقدامی بود که به آنها اعلام شده است و تا آنجا که من اطلاع دارم قرار بود امروز صبح این تصمیم گرفته شود.

وی افزود: در خصوص بانک ملی و بانک‌های تنزیل کننده اعتبار نیز وضع متفاوت‌بود. وقتی بررسی کردیم دیدیم که بانک ملی و یکی از بانک‌های خصوصی یعنی بانک سامان سقف اعتباری را رعایت نکرده‌اند هرچند که این وام نبوده است اما به هر حال می‌بایست مواردی درباره سرمایه این‌ها و ذی‌نفع واحد بودن و میزان ریسک رعایت می‌شد که این رعایت نشده است.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: همین تخلف کمیته منتخب را به این جمع‌بندی رساند که باید در مدیریت بانک ملی و بانک سامان نیز اصلاح لازم صورت گیرد.

حسینی با بیان اینکه مدیرعامل بانک ملی خودش استعفا کرد و در واقع پذیرفت که در این بخش بر سقف اعتباری در حوزه ذی‌ربط، نظارت لازم صورت نگرفته است لذا در این حوزه قبول مسئولیت کرد و ضمن اظهار عذرخواهی از مقام معظم رهبری و مردم استعفا کرد و من نیزبا استعفای وی موافقت کردم ضمن اینکه بحث به سطوح دیگر مدیریتی برمی‌گشت، بنابراین عضو ذی‌ربط هیئت مدیره را نیز بنده دستور عزلش را دادم، یادآور شد: اما در خصوص بانک سامان موضوع به ترتیب دیگری است چراکه این بانک خصوصی است و دولت و یا نهاد دیگری در داخل دولت نمی‌تواند درباره عزل و نصب آن تصمیم بگیرد لذا قرار شد از طریق بانک مرکزی و با توجه به اختیارات قانونی که بانک مرکزی دارد از طریق سهامدارانش اقدام لازم درباره اصلاح مدیریتی صورت گیرد.

وی افزود: خلاصه بحث این است سه بانک صادرات به عنوان گشاینده اعتبار و بانکی که منشا تخلف در آنجا بوده و اصلاح مدیریتی در آنها صورت گرفت و نیز صورت می گیرد و در خصوص بانک ملی نیز انجام شده و در بانک سامان نیز به زودی ترتیبات قانونی باید طی شود.

* کار مجرمانه علت استعفا و برکناری مدیران بانکی است

حسینی گفت: اما این به این معنی نیست که کار تمام شده است و قطعا اقدامات تکمیلی انجام می شود و در واقع همه این اتفاق را نیز نباید به نظر من به قصور افراد نسبت بدهیم بلکه افرادی که عزل شده اند و یا درخواست جابه جایی شان شده است یکسری کار مجرمانه کرده اند.

وی افزود: از منظر اداری و تخلف اداری با موضوع برخورد کردیم و موضوع قصور مدیریتی است اما گروه هایی دستگیر شده اند که تحت بازجویی هستند و طبعا قوه قضاییه و دادستان کل کشور که به این منظور تعیین شده اند در هر مرحله ای اطلاع رسانی می کنند.

حسینی گفت : ما هم اعلام آمادگی کرده ایم که از همه جهات کمک خواهیم کرد تا فرآیند رسیدگی تکمیل شود.

7 مهر 1390