h BBC فارس : بازداشت شدگان همکار ما بودند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

BBC فارس : بازداشت شدگان همکار ما بودند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,BBC فارس : بازداشت شدگان همکار ما بودند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,BBC فارس : بازداشت شدگان همکار ما بودند

BBC فارس : بازداشت شدگان همکار ما بودند

بازداشت شدگان همکار ما بودند

گرچه شبکه دولتی انگلیس پس از دستگیری گروه مخفی وابسته به خود در ایران، در بیانیه ای ادعا کرد "بی بی سی فارسی کارمندی در ایران ندارد و با هیچ کس نیز در این کشور همکاری نداشته است" اما اکنون در موضع متفاوتی اذعان کرد، بازداشت شدگان برای ما فیلم تهیه می کرده اند.

به گزارش جهان، بی بی سی فارسی با ابراز نگرانی از اعتراضات گسترده به خانه سینما، در عین حال به همکاری گروه بازداشت شده با این شبکه اذعان کرده است.

این شبکه با ادعای اینکه "بزرگترین نهاد صنفی سینمای ایران اسیر موجی از حملات محافظه کاران شده" عنوان کرده است: خانه سینما هفته پیش در بیانیه‌ای از مستندسازهایی حمایت کرده بود که به دلیل فروش فیلم به بی‌بی‌سی فارسی بازداشت شده‌اند.

وزارت اطلاعات هفته گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرده بود، عوامل یک شبکه غیرقانونی را که در پوشش همکاری با بنگاه سخن پراکنی دولتی انگلیس موسوم به بی بی سی در جهت تامین نیازمندی های اطلاعاتی سرویس جاسوسی انگلیس فعالیت می کردند شناسایی و دستگیر کرده است.

به گفته وزارت اطلاعات اعضای این شبکه مخفی از طریق فعالیت های زیرزمینی و غیرقانونی در قبال دریافت وجوه کلان از مجاری پنهان ماموریت های ضد ملی محوله از طرف ستاد ارتباطات پوششی و مرکز عملیات روانی سرویس اطلاعاتی انگلستان موسوم به بی بی سی را دنبال می کردند.

بنابرگزارشهای دریافتی در یک مورد و بابت سفارش یک مستند مبلغی حدود ۱۰۰ هزار دلار به یکی از متهمان پرداخت شده است.

به دنبال انتشار این خبر دست اندرکاران بی بی سی و حامیان داخلی آن به تکاپو افتادند تا این رسوایی را به نحوی جمع و جور کنند. ابتدا شبکه جهانی بی بی سی در بیانیه ای همکاری بازداشت شدگان با خود را تکذیب کرد سپس عوامل بی بی سی فارسی به صورت جدی دست بکار شدند و با تکذیب واقعه،‌ خود را "منصف و بی طرف" توصیف کردند!

به گفته حیدر مصلحی،‌ وزیر اطلاعات "یكی از آنها در یك روز چهار بار مصاحبه انجام داد و با چهره ای كاملاً گرفته و عصبی سعی كرد از یك طرف پیامهایی را به ما(وزارت اطلاعات) منتقل كند و از طرف دیگر به همكاران بی بی سی در داخل كشور دلداری و خط بدهد."

در همین حال، خانه سینما نیز در بیانیه ای به حمایت از عوامل شبکه انگلیسی بی بی سی پرداخت اما درباره علت حمایت از این مجرمان توضیحی نداد. پس از این موجی از انتقادات علیه این خانه به راه افتاد.

صادق صبا، رئیس بی بی سی فارسی هم که چند بار همکاری این گروه با شبکه تحت مدیریتش را رد کرده بود، از دستگیری آنان ابراز تاسف کرد.

این در حالی بود که چند روز پیش تر فساد اخلاقی وی افشا شده بود. بر پایه این افشاگری مدير بخش فارسي بي بي سي به يكي از مجريان زن اين شبكه به نام "پ.ق" تجاوز کرده است.

هرچند تعدادی از رسانه هاي ضدانقلاب هم مجبور به انتشار خبر این فساد اخلاقی شدند اما شبكه بي بي سي امروز این خبر و اخبار بازداشت همکاران داخلی خود را "حمله همه جانبه ای از طرف رسانه های حکومتی ایران" نامیده و اتهامات صادق صبا را تکذیب کرده است.

به نوشته بی بی سی رسانه های ایرانی "با انتشار اخباری خلاف واقع، به خبرنگاران و سردبیران بی بی سی فارسی، اتهامات اخلاقی و سیاسی گسترده ای وارد کرده اند."

دستپاچگی مسئولان بی بی سی برای رفع و رجوع کردن این موضوع از سوی ناظران رسانه ای به نوعی تایید سخنان وزیراطلاعات تعبیر شده که گفته است: "بی بی سی اساسا یك رسانه نیست بلكه تشكیلاتی است كه فقط پوشش آن رسانه‌ای است‌، اما هویت آن بهایی - صهیونیستی و ماموریت های آن سیاسی - اطلاعاتی است."

7 مهر 1390