h ایرلاین 800 میلیارد تومان بدهی دارد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ایرلاین 800 میلیارد تومان بدهی دارد ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ایرلاین 800 میلیارد تومان بدهی دارد ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ایرلاین 800 میلیارد تومان بدهی دارد

ایرلاین 800 میلیارد تومان بدهی دارد

به گزارش ایسنا، علی‌رضا ضیغمی، با تاکید بر این که از ابتدای آذرماه قیمت هر لیتر سوخت تحویلی به شرکت‌های هواپیمایی داخلی 700 تومان خواهد بود و این بها به صورت نقدی دریافت می‌شود،‌ گفت: دریافت نقدی به این معنا نخواهد بود که شرکت‌ هواپیمایی هر روز و بلافاصله بعد از دریافت سوخت باید پول آن را پرداخت کند.

وی با اظهار این که سازوکار مالی و بازرگانی دریافت بهای سوخت شرکت‌های هواپیمایی داخلی آماده شده است گفت: شرکت‌های هواپیمایی داخلی می‌توانند هزینه سوخت دریافتی از شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی را از طریق کارت اعتباری پرداخت کنند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران همچنین اعلام کرد که شرکت‌های هواپیمایی داخلی می‌توانند با امور مالی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی قراردادی منعقد کنند که اعتبار آنها برای دریافت سوخت طی "یک هفته" مشخص شود و در پایان هفته مشخص شده بهای سوخت به حساب شرکت ملی پخش واریز شود.

تشریح شیوه پرداخت نقدی بهای سوخت هواپیماها

ضیغمی خاطرنشان کرد که درصورتی که شرکت‌های هواپیمایی داخلی خوش حساب باشند می‌توان برای آنها اعتبار 20ساله نیز قائل بود اما در صورت بدحسابی آنها قطعا سوخت آنها قطع خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که بدهی شرکت‌های هواپیمایی داخلی به شرکت ملی پخش چه میزان است گفت: بر اساس مصوبه قبلی که عملی نشد این بدهی 700 تا 800 میلیارد تومان است اما در صورت تحویل سوخت با قیمت 200 تومان برای هر لیتر و عدم محاسبه سوخت پروازهای بین‌المللی شرکت‌های هواپیمایی داخلی با قیمت مصوب این بدهی بیش 300میلیارد تومان است.

به گفته‌ی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با وجود افزایش قیمت سوخت هواپیماه‌های داخلی به 700 تومان برای هر لیتر هنوز حداقل 500 تا 600 تومان با قیمت واقعی بین‌المللی فاصله وجود دارد.

او در پایان با اعلام این که از ابتدای آذرماه سوخت پروازهای بین‌المللی شرکت‌های هواپیمایی داخلی نیز با قیمت بین‌المللی محاسبه می‌شود، گفت: شرکتهای داخلی می‌توانند بهای سوخت پروازهای خارجی خود را با ارز یا به نرخ ارز مبادلاتی به ریال بپردازند.

به گزارش ایسنا، بعد از آن که سازمان هواپیمایی کشوری، از 16 آبان‌ماه نرخ بلیت پروازهای داخلی را به طور میانگین 65 درصد افزایش داد، طبق اعلام مصوبه جدید ستاد هدفمندی یارانه‌ها نرخ جدید سوخت هواپیما برای پروازهای داخلی 700 تومان و برای پروازهای خارجی نرخ بین‌المللی تعیین شده است.

30 آبان 1391