h نخست وزیر مالزی راهی کامبوج شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نخست وزیر مالزی راهی کامبوج شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نخست وزیر مالزی راهی کامبوج شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نخست وزیر مالزی راهی کامبوج شد

نخست وزیر مالزی راهی کامبوج شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی مالزی (برناما)، نجیب رزاق در این اجلاس 2 روزه توسط "روسماه منصور" همسرش، "عنیفه امان" وزیر امورخارجه، "مصطفی محمد" وزیر بازرگانی بین المللی و دیگر مقامات دولتی همراهی می شود.

محورهای بیست و یکمین اجلاس سران آسه آن تحت عنوان "یک گروه، یک سرنوشت"، اجرای توافق های اولیه سیاسی- امنیتی، اقتصادی و اجتماعی- فرهنگی بر اساس نقشه راه آسه آن است.

در این دوره اجلاس سران بیانیه حقوق بشر براساس آرمانها و تعهد حقوق بشری کشورهای عضو تنظیم می شود.

انتظار می رود نجیب رزاق در سمینارهای حاشیه ای این اجلاس از جمله گفتگوهای رهبران آسه آن با رهبران سازمان تجارت جهانی (WTO)، صندوق بین المللی پول (IMF) و بانک توسعه آسیا(ADB) شرکت کند.

در این اجلاس که از 18 تا 20 ماه جاری میلادی مطابق با 28 تا 30 ابان برگزار خواهد شد، علاوه بر سران کشورهای عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن)، رهبران و روسای جمهوری کشورهای آمریکا، چین، روسیه، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند نیز حضور خواهند داشت.

توجه ویژه کشورهای جهان به منطقه جنوب شرق آسیا به عنوان یک بازار مستعد اقتصادی باعث شده است که سران کشورهای غیر عضو در این اتحادیه نیز در این احلاس حضور پیدا کنند.

حضور مجدد باراک اوباما در اجلاس سران آسه آن پس از دور قبلی اجلاس در بالی اندونزی نیز نشان دهنده اهمیت این منطقه برای آمریکا در برابر گسترش قدرت و نفوذ چین در این منطقه است.

اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در سال 1967 تاسیس شده و کشورهای برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام عضو آن هستند.

28 آبان 1391