h طرح کاهش نیروهای آلمانی در افغانستان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

طرح کاهش نیروهای آلمانی در افغانستان,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,طرح کاهش نیروهای آلمانی در افغانستان,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,طرح کاهش نیروهای آلمانی در افغانستان

طرح کاهش نیروهای آلمانی در افغانستان

طرح کاهش نیروهای آلمانی در افغانستان

وزیران خارجه و دفاع آلمان طرحی را آماده ساخته اند که براساس آن می خواهند شمار نیروهای این کشور در افغانستان را از 4760 سرباز در حال حاضر تا ماه فبروری سال 2014 میلادی به 3300 تن کاهش دهد.

گیدو وستر وله، وزیر خارجه و توماس دیمیزیر، وزیر دفاع جمهوری فدرالی آلمان، پیشنهاد خود برای کاهش تدریجی شمار نیروهای آلمانی در افغانستان ارائه کردند.

وزیر دفاع آلمان گفت که نیروهای آلمانی در افغانستان با توجه به «خوشبینی موجه اما نه خیلی زیاد» در مورد پیشرفت هایی که در این کشور صورت گرفته است، به شکل تدریجی کاهش می یابند.

براساس پیشنهاد وزارت های دفاع و خارجه جمهوری فدرالی آلمان، در پایان ماه فبروری سال 2014 میلادی، 3300 سرباز ارتش آلمان در افغانستان مستقر خواهند بود. حالا شمار مجموعی نیروهای آلمانی در افغانستان به 4760 سرباز می رسد.

این طرح وزارت های خارجه و دفاع آلمان باید ابتدا از سوی کابینه مورد تایید قرار بگیرد. بعد از آن، با تصویب بوندستاگ یا پارلمان آلمان این برنامه اجرایی و نافذ می گردد. گزارش های تایید ناشده حاکی است که این برنامه به زودی از سوی کابینه و پارلمان به تصویب می رسد.

به گزارش دویچه وله، بسیاری کشورهای عضو ایتلاف بین المللی کمک به امنیت در افغانستان (آیساف) در مورد برنامه های مشابه برای خروج نیروهای شان از افغانستان کار می کنند. ناتو در نظر دارد که ماموریت جنگی خود در افغانستان را بعد از 13 سال مبارزه با طالبان و القاعده، در پایان سال 2014 به پایان برساند.

اما پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) تصمیم دارد که شماری از نیروهایش در افغانستان برای مشوره دهی به نیروهای افغان و آموزش آنها در این کشور باقی بمانند. ایالات متحده امریکا نیز در هفته های آینده در مورد شمار نیروهایش که بعد از سال 2014 در افغانستان باقی خواهند ماند، تصمیم می گیرد.

منبع : خبرگزاری آوا

26 آبان 1391