h تلاش های سیاسی برای حل بحران کشور مالی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تلاش های سیاسی برای حل بحران کشور مالی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تلاش های سیاسی برای حل بحران کشور مالی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تلاش های سیاسی برای حل بحران کشور مالی

تلاش های سیاسی برای حل بحران کشور مالی

تلاش های سیاسی برای حل بحران کشور مالی

بگزارش ایرنا، این دیدار برای اولین بار و با هدف پایان بخشیدن به بحران کشور مالی از طریق مذاکره و گفت وگو صورت می گیرد.

براساس گزارش آژانس خبری آفریقای جنوبی، رییس دفتر رییس جمهوری بورگینافاسو روز پنجشنبه گفت که دیدار میان ˈکومپائورˈ با نمایندگان انصارالدین و ˈجنبش ملی آزادیبخش ازوادˈ که ، بزرگترین گروه مسلح تشکیل دهنده شورشیان قبایل طوارق کشور مالی است ، قرار است در ساعت یازده روز جمعه صورت گیرد.

پیشتر منابع خبری از ورود نمایندگان این گروههای شورشی به ˈاواگادوگو ˈ پایتخت کشور بورگینافاسو خبر داده بودند.

اواخر ماه گذشته دولت بورگینافاسو گفته بود که نمایندگانی را برای گفت وگو با گروههای شورشی ازجمله طوارق به شمال مالی اعزام کرده است.

این حرکت سیاسی از سوی رییس جمهوری بورگینافاسو، بدنبال تصمیم اخیر اتحادیه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکوواس) برای اعزام نیرو به کشور مالی صورت می گیرد.

رهبران 15 کشور عضو اتحادیه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا روز یکشنبه گذشته در نشستی اضطراری در شهر ˈابوجاˈ پایتخت نیجریه با اعزام سه هزار و 300 نیروی آفریقایی به مالی و مبارزه با شورشیان شمال این کشور، موافقت کردند.

در همین حال ˈپیر بویویاˈ ، نماینده عالی اتحادیه آفریقا در امور مالی و ساحل و رئیس جمهور سابق بوروندی، روز پنجشنبه خواستار مذاکره فوری میان ˈباماکوˈ و گروه های شورشی در شمال این کشور شد.

بگزارش خبرگزاری فرانس پرس، ˈبویویا ˈبعد از گفت وگو با ˈبلز کومپائورˈ، رئیس جمهور بورکینافاسو و میانجی گر ارشد جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا برای بحران مالی، در ˈاواگادوگوˈ اعلام کرد لازم است دولت موقت مالی بسرعت تدابیری را برای شروع این مذاکرات بیندیشد.

وی با بیان اینکه این راهکارها و تدابیر باید بسرعت اجرا شوند، تاکید کرد: ما همگی بی صبرانه درانتظار هستیم که این امر تحقق یابد زیرا که عامل مهمی شمرده می شود. در صورتی که دست کم دو طرف در پای میز مذاکره وجود نداشته باشند، فرد میانجی به پیشرفتی دست نخواهد یافت.

نماینده اتحادیه آفریقا در امور مالی و ساحل همچنین ضمن استقبال از اعلام آمادگی گروه انصارالدین برای مذاکره، گفت : بدون تردید این گامی در مسیردرست است. اکنون در پای میز مذاکره مشخص خواهد شد که آیا این اظهارات آنها واقعی است و با مواضع جامعه بین المللی، به ویژه اتحادیه آفریقا هماهنگی دارد یا نه.

بویویا همچنین تاکید کرد با گروههای شورشی مالی که اصل وحدت ملی، تمامیت ارضی و همچنین لائیک بودن حکومت رابپذیرند، باید مذاکره کرد .

ˈدیونکوندا ترائورهˈ، رئیس جمهور موقت مالی یازدهم نوامبر در نشست سران جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در ˈابوجاˈ اعلام کرد که به زودی نشست های ملی برگزار و بعد از آن نیز بلافاصله کمیته مذاکرات تشکیل خواهد شد.

پس از کودتای 22 ماه مارس گذشته در مالی، شورشیان ˈطوارقˈ و گروه انصارالدین که گفته می شود مرتبط با گروه القاعده است ، با سوء استفاده از خلاء قدرت ایجاد شده ، بخش وسیعی از شمال این کشور را به تصرف خود در آوردند.

شورشیان طوارق، با کمک سایر گروههای شورشی ازجمله انصارالدین توانسته اند سه شهر مهم ˈکیدالˈ، ˈگائوˈ و ˈتبمبوکتو ˈ را در شمال مالی تصرف کنند.

نیرویهای وابسته به القاعده دراین میان ، مساجد و ضریح بزرگان صوفی در شهر تاریخی تیمبوکتو را تخریب کردند که این موضوع واکنش شورای امنیت و سایر نهادها وجوامع بین المللی را به دنبال داشت.

از ماه ژانویه گذشته، نبردهای شدیدی میان این گروههای شورشی و قوای دولتی مالی در شمال این کشور جریان دارد.

گفته می شود این درگیری ها تاکنون باعث آواره شدن بیش از 250 هزار نفر از مردم مناطق شمال مالی شده است.

سازمان ملل در این میان تاکید دارد که هرگونه مداخله نظامی برای باز پس گیری مناطق اشغال شده شمال مالی از دست شبه نظامیان شورشی باید تحت رهبری نیروهای آفریقایی باشد.

کشور مالی با یک میلیون و 240هزار و 192 کیلومترمربع در غرب آفریقا ودر جنوب صحرای بزرگ آفریقا قرار گرفته و بخش هایی از آن در این صحرا واقع شده است.

پایتخت مالی شهر ˈباماکوˈ است که در جنوب غربی این کشور قرار گرفته است.

کشورمالی به عنوان یکی از فقیرترین کشورهای جهان، بیش از 15 میلیون نفر جمعیت دارد.

26 آبان 1391