h شروط مسکو برای ادامه مذاکرات با ناتو - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

شروط مسکو برای ادامه مذاکرات با ناتو ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,شروط مسکو برای ادامه مذاکرات با ناتو ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,شروط مسکو برای ادامه مذاکرات با ناتو

شروط مسکو برای ادامه مذاکرات با ناتو

فارس: «الکساندر گروشکو» نماینده دائم جدید روسیه در مقر ناتو در بروکسل امروز، پنج شنبه، اعلام کرد که این کشور آمادگی آن را دارد تا مذاکرات خود با ناتو در خصوص سپر موشکی اروپایی را از سر بگیرد، ولی برای این منظور شروط خاص خود را دارد. مقامات مسکو انتظار دارد که غرب به سئوالات روسیه در این زمینه پاسخ بدهد.

این دیپلمات بلندپایه افزود: مذاکرات مربوط به سامانه دفاع ضد موشکی اروپایی دچار وقفه شده است، البته با این وجود ما آمادگی آن را داریم تا گفت‌وگوها در این خصوص را با شرکای خود در آمریکا و ناتو از سر بگیریم. البته روسیه همچنان روی این مسئله اصرار دارد که باید تضمین حقوقی لازم در خصوص عدم جهت‌گیری این سیستم علیه توان بالقوه راهبردی این کشور دریافت کند.

به گفته گروشکو، فقدان توافق در زمینه مسئله سپر موشکی اروپایی بین روسیه و ناتو به معنای آن است که در روابط بین دو طرف همچنان جو حاکم بر دوران «جنگ سرد» حکمفرما است.

نماینده دائم روسیه در ناتو افزود: اگر ما بتوانیم در مورد ویژگی‌های سامانه دفاع ضد موشکی اروپایی به توافق برسیم، این به معنای آن خواهد بود که روابط روسیه و ناتو به سطح جدیدی ارتقاء یافته است. در غیراین صورت این عدم توافق گویای آن است که خط‌مشی مختلف دو طرف، برخوردهای کلیشه‌ای مربوط به «جنگ سرد» و وجود اهداف خاص بلوکه بندی شده همچنان حفظ شده است.

26 آبان 1391