h خبر رفع ممنوعیت واردات لپ‌تاپ و گوشی تکذیب شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

خبر رفع ممنوعیت واردات لپ‌تاپ و گوشی تکذیب شد ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,خبر رفع ممنوعیت واردات لپ‌تاپ و گوشی تکذیب شد ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,خبر رفع ممنوعیت واردات لپ‌تاپ و گوشی تکذیب شد

خبر رفع ممنوعیت واردات لپ‌تاپ و گوشی تکذیب شد

خبر رفع ممنوعیت واردات لپ‌تاپ و گوشی تکذیب شد

دنیای‌اقتصاد- در حالی‌که از گوشه و کنار اخباری در رابطه با رفع ممنوعیت ثبت سفارش کالاهای کامپیوتری و گوشی موبایل به گوش می‌رسد، رییس بخش واردات اتاق بازرگانی ایران به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرده است که این خبر شایعه است و ممنوعیت‌ها برای ثبت سفارش و واردات کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی همچنان ادامه دارد. شرح گفت‌وگوی کوتاه ما با محمدرضا حریری را در این رابطه می‌خوانید:

شنیده می‌شود ممنوعیت ثبت سفارش لپ‌تاپ، کالاهای کامپیوتری و گوشی موبایل با جابه‌جایی‌هایی که در اولویت‌بندی‌ها صورت گرفته است رفع شده است. این موضوع را تایید می‌کنید؟

خیر این شایعه‌ای است که مشخص نیست از کجا درز کرده است. تنها اتفاقی که افتاده است این است که برخی از قطعات کامپیوتری که در اولویت‌های پایین‌تری بودند به اولویت‌های 5 و 6 منتقل شده‌اند و اجازه ثبت سفارش و در نتیجه واردات گرفته‌اند.

یعنی لپ‌تاپ و گوشی موبایل همچنان در لیستی قرار دارند که وارداتشان به کشور ممنوع است؟

بله متاسفانه ثبت سفارش این کالاها همچنان ممنوع است.

اما گویا یکی از منابع آگاه اعلام کرده است که ثبت سفارش گوشی‌هایی با قیمت کمتر از یکصد دلار آزاد است.

خیر این اخبار شایعه هستند و صحت ندارند. البته در این رابطه مذاکراتی صورت گرفته بود، ولی به نتیجه نرسیده است.

با توجه به محبوبیت زیاد این کالاها (لپ‌تاپ و گوشی موبایل و تبلت و...) در کشور و با توجه به اینکه در مورد برخی از کالاها نظیر لپ تاپ ما تولید داخلی نداریم نیاز بازار از چه محلی تامین می‌شود؟

این سوالی است که باید از افرادی که این تصمیم را گرفته‌اند پرسیده شود. البته ما در این رابطه در حال انجام مذاکراتی هستیم. اما فکر نمی‌کنم نتیجه این مذاکرات همان چیزی باشد که واردکنندگان انتظار دارند.

اینکه می گویند در صورت اجرای این تصمیم شاهد رشد قاچاق در مورد لپ‌تاپ و موبایل می‌شویم درست است؟

قطعا همین‌طور است. اما بهتر است در این مورد مسوولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و افرادی‌که این تصمیم را گرفته‌اند اظهار نظر کنند.

24 آبان 1391