h تولید برق با ضربان قلب توسط دانشمند ایرانی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تولید برق با ضربان قلب توسط دانشمند ایرانی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تولید برق با ضربان قلب توسط دانشمند ایرانی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تولید برق با ضربان قلب توسط دانشمند ایرانی

تولید برق با ضربان قلب توسط دانشمند ایرانی

تولید برق با ضربان قلب توسط دانشمند ایرانی

جام نیوز - یک دانشمند ایرانی در آمریکا دستگاهی ساخته تا بتواند ضربان قلب را به انرژی و از آن به عنوان تامین کننده پیس میکر قلب استفاده کند.

صدای آمریکا نوشت: بیمارانی که نياز به ثابت نگه داشتن ضربان قلب آنها وجود دارد، اغلب از پيس ميکر (دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب) که پالس های الکتريکی ارائه می دهد، استفاده می کنند. اين دستگاه کوچک الکترونیکی، با عمل جراحی در زیر پوست قفسه سینه بيمار کار گذاشته می شود، و باتری آن هر پنج تا هفت سال يکبار بايد تعويض شود.

اما یک دستگاه آزمایشی با تبدیل ضربان قلب بيمار به انرژی می تواند به اندازه کافی الکتريسيته برای کار نامحدود پيس ميکر توليد کند. برداشت انرژی از قلب با استفاده از خاصیت پیزوالکتریک، يا به اصطلاح انرژی تولید شده توسط حرکت، مانند ارتعاشات ناشی از ضربان قلب، انجام می شود.

مهر نیز با اشاره به این خبر نوشت: دکتر امین کرمی، که سرپرستی این مطالعه در دانشگاه میشیگان در شهر آربور را به عهده دارد، می گوید، آزمایش ها حاکی از آن است، این دستگاه می تواند 10 برابر بیشتر از توان مورد نیاز انرژی تولید کند.

بنیاد قلب انگلیس می گوید برای تایید امنیت این شیوه بر روی بیماران باید آزمایش های بالینی انجام شود.

محققان امیدوارند با ادغام اين فن آوری در دستگاه های پيس ميکر، نیاز به جراحی های مکرر برای جایگزینی باتری از ميان برداشته شود.

مواد پیزوالکتریک وقتی اندازه شان تغییر می کند شارژ الکتریکی تولید می کنند. از این مواد در میکروفون ها برای تبدیل لرزش به سیگنال الکتریکی استفاده می شود.

اکنون محققان دانشگاه میشیگان به سرپرستی دکتر کرمی در تلاش برای استفاده از حرکت قلب به عنوان منبعی برای تولید برق هستند.

23 آبان 1391