h بورس کالا به زودی از ارز دولتی استفاده خواهد کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بورس کالا به زودی از ارز دولتی استفاده خواهد کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بورس کالا به زودی از ارز دولتی استفاده خواهد کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بورس کالا به زودی از ارز دولتی استفاده خواهد کرد

بورس کالا به زودی از ارز دولتی استفاده خواهد کرد

مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: درتوافق حاصله مقرر شد که بورس کالا نه براساس قیمت ارز آزاد در بازار، بلکه طبق حداکثر نرخ ارز در مرکز مبادله قیمت گذاری کند.

وی تصریح کرد: این توافق کمک زیادی به کنترل قیمت کالاهای پایه همچون پتروشیمی ، فولاد ، مس ، آلومینیم و امثال آن می کند که چند 10 هزار واحد پایین دستی صنعتی محتاج آن مواد درحال عرضه آن ، به عنوان مواد اولیه خود هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: براساس وعده نمایندگان بورس قرار است توافق درشورای عالی بورس و اوراق بهادار به تصویب نهایی برسد.

او تاکید کرد: طبیعی است در شرایط حاضر همه نهادهای قانونی باید محاسبه قیمت ها براساس ارز آزاد را از دستور کار خود خارج کنند تا بتوان با نرخ یکسان ارز به حوزه تولید و تجارت سامان بیشتری بخشید.

به گزارش شاتا ، وزیر صنعت ، معدن و تجارت چندی پیش با انتقاد از نحوه قیمت گداری کالاهای پایه تولید در بورس کالا، از دست اندرکاران این نهاد خواست تا نسبت به اصلاح وضعیت موجود اقدام کنند ودر یکی از اظهارات اخیر خود نیز گفت: در مورد بورس کالا عنوان کردیم که اگر نرخ ارز حول و حوش 2500 تومان است ، چرا باید پتروشیمی ، فولاد ، مس و این نوع کالاهای پایه تولید که به تعداد زیادی احد صنعتی ماده خام می دهند نرخ خود را با ارز 3000 و 3500 تومان قیمت گذاری کنند .

در همین راستا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز خطاب به عرضه کنندگان و بنگاه‌های تولیدی فعال در بورس کالا اعلام کرد که براساس تصمیمات جدید از این پس در محاسبه قیمت پایه کالاها در بورس کالا، مبنا نرخ ارز مبادله‌ای روز بوده و لحاظ قیمت‌های فراتر از آن، مصداق گرانفروشی است.

بنا بر اعلام این سازمان با متخلفان از این قاعده، برخورد تعزیراتی خواهد شد.

20 آبان 1391