h باغ های پسته در ایران 20 میلیارد دلار ارزش دارند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

باغ های پسته در ایران 20 میلیارد دلار ارزش دارند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,باغ های پسته در ایران 20 میلیارد دلار ارزش دارند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,باغ های پسته در ایران 20 میلیارد دلار ارزش دارند

باغ های پسته در ایران 20 میلیارد دلار ارزش دارند

باغ های پسته در ایران 20 میلیارد دلار ارزش دارند

رییس انجمن پسته ایران ارزش باغات پسته کشور را بیش از 20 میلیارد دلار عنوان و اعلام کرد: امسال باوجود این که کمبود آب بزرگترین دغدغه‌ی تولید پسته است کشورمان همچنان در صادرات پسته رتبه‌ی اول را داشته و یک و نیم میلیارد دلار ارز‌آوری از این محصول دارد.

به گزارش ایسنا، محسن جلال‌پور امروز در جشنواره‌ی ملی پسته که در شهرستان سیرجان برگزار شد، اظهار کرد: بیش از یک میلیون نفر از محصول پسته ارتزاق می‌کنند و از تولید این محصول 150 هزار شغل در کشور ایجاد شده است.

وی با اشاره به این که پسته در جهان با نام ایران عجین شده است، گفت:‌ ایران همچنان اولین صادرکننده پسته در جهان بوده و بازار یک و نیم میلیارد دلاری از این محصول دارد.

جلال‌پور بزرگترین دغدغه‌ی باغداران را کمبود آب و پایین بودن میزان برداشت عنوان و اظهار کرد: پایین بودن مساحت باغات کشور باعث کاهش عملکرد در واحد سطح و افزایش هزینه‌ها شده است و باید مشارکت مالکیت را شکل دهیم تا در زمینه‌ی کاشت، داشت و برداشت هزینه نصف و برداشت محصول دو برابر می‌شود.

جلال‌پور اظهار کرد: 290 هزار هکتار باغ پسته در کشور وجود دارد که میانگین مالکیت آن یک ونیم هکتار است. در صورتی که در کشور آمریکا به عنوان رغیب ایران میانگین مالکیت باغات پسته 100 هکتار بوده که جای بسی تامل دارد.

وی تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی حتما باید طی یک طرح مدیریت باغات را واحد کرده و مشارکت مالکیت را گسترش دهد که در این صورت هزینه‌ی تولید نصف و میزان برداشت پسته دو برابر می‌شود.

18 آبان 1391