h آزمون نیمه متمرکز دکتری حذف نخواهد شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آزمون نیمه متمرکز دکتری حذف نخواهد شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آزمون نیمه متمرکز دکتری حذف نخواهد شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آزمون نیمه متمرکز دکتری حذف نخواهد شد

آزمون نیمه متمرکز دکتری حذف نخواهد شد

معاون آموزشی وزارت علوم در پی ارسال نامه جمعی از اعضای هیات علمی فعال در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها برای اصلاح نحوه برگزاری آزمون دکتری، گفت: بعید می‌دانم در جهت حذف آزمون نیمه متمرکز دکتری و بازگشت مجدد به نحوه قبلی آزمون دکتری تصمیمی اتخاذ شود، اما به هر حال در این بحث مسوولان وقت باید تصمیم بگیرند و پاسخگو باشند.

دکتر حسین نادری‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکتری طی 2 سال گذشته، گفت: پس از هر آزمون کمیته‌ای تشکیل و بررسی‌ها و نظرسنجی‌های لازم از دانشجویان و اساتید انجام می‌گیرد که در این زمینه از آزمون نیمه متمرکز دکتری نیز نظرسنجی به عمل آمد که نتایج آن در آزمون بعدی دکتری لحاظ خواهد شد.

وی در خصوص وزن برگزاری مراحل کتبی و مصاحبه آزمون نیمه متمرکز دکتری، گفت: در حال حاضر وزن آزمون مصاحبه بیش از کتبی است و در این بحث نظرهای مختلفی مطرح است. به گونه‌ای که داوطلبان خواستار افزایش وزن آزمون کتبی و از سوی دیگر اساتید خواستار افزایش سهم مرحله مصاحبه برای پذیرش داوطلبان هستند.

نادری‌منش ادامه داد: نظراتی نیز در زمینه سهم برابر دو مرحله مصاحبه و کتبی آزمون دکتری مطرح شده است که در نهایت تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، جمعی از اعضای هیات علمی فعال دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها برای اصلاح آزمون دکتری پیشنهاداتی را به سازمان سنجش ارسال کرده‌اند که در پیشنهاد اول بحث بازگشت نحوه برگزاری آزمون دکتری به روش سابق و پذیرش دانشجو صرفا از طریق دانشگاه‌های پذیرنده عنوان شده است. پیشنهاد دیگری مطرح شده است مبنی بر اینکه آزمون سازمان سنجش صرفا شامل مواد آزمون عمومی در دوره کارشناسی باشد و سازمان سنجش به دروس اختصاصی دوره‌ کارشناسی ارشد ورود پیدا نکند، چرا که دوره‌های کارشناسی ارشد، دوره‌های پژوهشی است و در این میان وظیفه سازمان سنجش، برگزاری آزمون در این حوزه نیست. به عبارت دیگر پیشنهاد این است که حداکثر 25 درصد وزن نهایی نمره مربوط به آزمون سازمان سنجش و 75 درصد مابقی به دانشگاه‌ها واگذار شود.

17 آبان 1391