h قیمت سکه را چگونه تعیین میکنند ؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

قیمت سکه را چگونه تعیین میکنند ؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,قیمت سکه را چگونه تعیین میکنند ؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,قیمت سکه را چگونه تعیین میکنند ؟

قیمت سکه را چگونه تعیین میکنند ؟

قیمت سکه را چگونه تعیین میکنند ؟

بازار آزاد مرجع تعیین قیمت سکه در بازارهای معاملاتی می باشد. پس بنابر این دولت پیش از آن که هر اقدامی انجام دهد ابتدا باید قیمت دلار را مورد کنترل قرار دهد چرا که این دلار است که قیمت طلا را مشخص می کند. محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور، از قبل دلیل این که نرخ سکه بر اساس قیمت جاری در بازار تعیین می شود را جلوگیری کردن از قاچاق طلا عنوان کرد.

به گزارش همیان، قیمت سکه اگرچه بالاست و نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان؛ اما حبابی نسیت. این را بارها مسوولان بانک مرکزی و اتحادیه طلا و جواهر گفته‌اند. اما گویا غضنفری، وزیر صنعت ومعدن و تجارت از قیمت فعلی چندان راضی نیست.

این گفته و تهدید به پیگیری قانونی این جریان از سوی وزیر نشان از استیصال دولت دارد. البته او حق هم دارد. گرانی سکه و دلار در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد رکورد زد. زمانی که محمود احمدی‌نژاد در سال ۸۴ زمام امور را به عنوان رییس جمهور به دست گرفت سکه تمام بهار آزادی ۹۲ هزار تومان بود و حالا همین سکه به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. یعنی قیمت سکه در طول ۷ سال اندکی بیش از چهارده برابر شده است. دلار هم در این سال ۹۰۴ تومان بود که اندکی کمتر از چهار برابر رشد کرده است.

او مدتی است انگشت اتهام خود را به سوی بورسی‌ها نشانه رفته و گرانی سکه را به گردن این سازمان و ساز و کار بازار سکه آتی انداخته است.

دولت با ورود به بازار آزاد و دستگیری حدود ۷۰ نفر فعال این بازار با عنوان اخلالگر تا حدودی به هیجانات بازار پایان داد. این وسط از جمشید بسم اللهی هم نام برده شد. اما دولت هیچ توجیهی برای گرانی سکه نداشت. سکه همین طور بالا می‌پرید تا اینکه غضنفری آمد و با تهدید از بورسی‌ها خواست آشی را که پخته‌اند سریعا جمع و جور کنند وگرنه از راه قانونی وارد می‌شود و شکایت می‌کند.

مسوولان این سازمان هم با چند گفتگو با رسانه‌های خبری به اتهامات غضنفری پاسخ دادند. به تازگی رئیس اداره بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس اعلام کرده،”اگر معاملات قراردادهای آتی سکه راه‌اندازی نمی‌شد تورم در بازار نقدی سکه بسیار زیاد می‌شد چرا که حجم معاملات امروز قراردادهای آتی نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاران سکه به جای بازار نقدی راهی بازار آتی شده‌اند.

این نشان می‌دهد که مرجع تعیین قیمت در بازار معاملات آتی سکه، بازار آزاد است. بنابراین دولت پیش از اقدامی باید نرخ دلار را کنترل کند که قیمت طلا براساس آن تعیین می شود. کشتی‌آرای، رییس اتحادیه طلا و جواهر پیشتر دلیل محاسبه قیمت سکه براساس نرخ‌های جاری در بازار آزاد را جلوگیری از قاچاق طلا عنوان کرد.

او به چگونگی کشف قیمت در بازار آتی هم اشاره کرده است: “قیمت‌ها در بازار معاملات آتی بدون اطلاع از قیمت‌ها در بازار نقد کشف نمی‌شود.”

البته در این مدت ارزش طلا در بازارهای جهانی تقویت شد و قیمت هر اونس از این فلز گران‌بها به ۱۸۰۰ دلار هم نزدیک شد. این عامل نیز در افزایش نرخ سکه دست داشت که معلوم نیست وزیر به آن توجه داشته یا نه.

حالا به نظر می‌رسد دولت‌مردان به جای بستن اتهام به این و آن، نوسان‌های دلار را مهار کنند. آن وقت است که همه چیز به روال عادی خود بر خواهد گشت و دیگر نیازی به تهدید و فرافکنی نخواهد بود.

14 آبان 1391