h برد پرقدرت تیم ملی والیبال ایران مقابل هند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

برد پرقدرت تیم ملی والیبال ایران مقابل هند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,برد پرقدرت تیم ملی والیبال ایران مقابل هند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,برد پرقدرت تیم ملی والیبال ایران مقابل هند

برد پرقدرت تیم ملی والیبال ایران مقابل هند

پيروزي پر قدرت واليبال ايران در مقابل هند

تيم ملي واليبال ايران با پيروزي قاطعانه برابر هند نشان داد که در خانه، عزمي جدي براي رسيدن به سکوي نخست آسيا دارد.

به گزارش ايسنا، رقابت تيمهاي ملي واليبال ايران و هند در سومين شب از شانزدهمين دوره رقابتهاي واليبال قهرماني آسيا با برتري سه بر صفر ايران به پايان رسيد. در اين ديدار حساس و سنتي بين دو رقيب ديرينه در تهران، تيم ايران در گيم نخست حريف را با نتيجه 27 بر 25 شکست داد. در ست دوم شرايط تيم ملي ايران بهتر شد و با نتيجه 25 بر 17 حريف را شکست داد و در گيم آخر اين تيم ايران بود که با نتيجه 27 بر 25 پيروز شد تا هم تماشاگران پرتعداد ورزشگاه را خوشحال به خانه بفرستد و هم براي رسيدن به سکوي نخست اين رقابتها اميدوارتر شود.

** گيم نخست، شروع خوب هند، برتري ايران

تماشاگران پرتعداد روز سوم رقابتهاي واليبال قهرماني آسيا در سالن دوازده هزار نفري آزادي حال و هواي بازيهاي آسيايي 1974 را در اين سالن زنده کرده بود، به طوري که چيزي نزديک به ده هزار نفر در ورزشگاه حاضر شده بودند. در اين ميان، گيم نخست بازي گرچه با پيشتازي هندي ها به عنوان يکي از رقيبان ديرينه ايران آغاز شد، اما با تشويق پرشور و لحظه به لحظه تماشاگران زن و مردي که وارد ورزشگاه شده بودند، به نفع تيم ايران با نتيجه 27 بر 25 به پايان رسيد تا ايران همچون ديدارهاي گذشته گيم نخست را با پيروزي به پايان برساند.

صداي سوتها و بوقهاي ممتد تماشاگران - که در واقع سرمايه هاي اصلي ورزش ايران هستند، در اين گيم شرايطي را براي بلند قامتان هندي فراهم کرده بود که نتوانند از برتري دقايق نخست خود استفاده کنند و ولاسکو نيز به عنوان يکي مربي با تجربه با گرفتن تايم اوتهاي لازم و به جا، ورق را در ست نخست به نفع ايران برگرداند.

** گيم دوم، حريف هندي اسير جو ورزشگاه

در چنين شرايطي، بازي در گيم دوم نيز به صورت شانه به شانه بين حريفان ديرينه پيش رفت و هرتيم به صورت رالي و پياپي امتياز به دست مي آوردند. واقعا در اين لحظات، صداي بسيار زياد و کر کننده تماشاگران هنگام سرويس هندي ها و تشويقهاي شمارشي براي تيم ايران، جو خاصي را در ورزشگاه ايجاد کرده بود تا ايران سرعت امتيازآوري اش بيشتر شود. اين روند تا زماني پيشرفت که قرمز پوشان کشورمان با نتيجه 11 بر 6 از حريف پيش افتادند و مربي هند مجبور به گرفتن تايم اوت شد تا سرعت ايران کاسته شود.

با اين حال پس از تايم اوت هم شرايط چندان تغيير نکرد و موتور امتيازآوري تيم ايران که پيش از اين روشن شده بود، همچنان به کار خود ادامه داد تا بازي با نتيجه 25 بر 17 به سود ايران به پايان برسد.

نکته بسيار حايز اهميت در اين رقابت، تعويضهاي تاکتيکي ولاسکو در حين مسابقه بود که اين مسئله تاثير زيادي بر روند رقابت داشت. سرمربي تيم ايران با تعويضهاي تاکتيکي امير حسيني – مهدي مهدوي و مهدي بازارگرد – امير غفور، ضمن ايجاد بازيسازي براي بازيکنان روي تور ايران که به اسبکهاي قدرتي منتهي مي شد، دريافت نخست نيز تقويت مي شد و همين مسئله باعث شده بود، وضعيت تيم ايران نسبت به گيم نخست بهتر شود.

مورد ديگري که تا پايان گيم دوم ديدار به خوبي مشهود بود، پشت خط ماندن فرهاد نظري افشار به عنوان يکي از بهترين بازيکنان تيم ايران در دو بازي نخست بود که مشخص نبود چرا ولاسکو از نظري افشار تا پايان گيم دوم بازي نگرفت.

** گيم سوم، بازي برابر، اما برتري تيم ايران

در گيم سوم باز شرايط دو تيم تا حدودي برابر شده بود. هندي ها به عنوان تيمي که هر دو گيم پيشين را واگذار کرده بود در شرايطي ست سوم را آغاز کرد که چيزي براي از دست دادن نداشت و با توجه به اينکه امتياز اين ديدار در مرحله بعد هم محسوب مي شد، آمده بود تا با پيروزي در گيم سوم، اميدهاي خود را براي پيروزي در اين رقابت زنده نگه دارد. به همين ترتيب گيم سوم به صورت رالي و امتياز به امتياز براي دو تيم پيش رفت.

در اين گيم، سرويسهاي قدرتي – پرشي تيم ايران موسوم به «صد» گرچه در برخي اوقات کار دست تيم ايران مي داد، اما باز هم دو تيم شانه به شانه براي چيرگي در اين رقابت پيش مي رفتند. در اين گيم که هرچه پيش مي رفتيم، هم تايم اوتها نسبت به قبل بيشتر مي شد و هم تعويضها، اما همچنان تيمها تا امتياز 25 پاياپاي يکديگر پيش رفتند تا حساسيت پيکار در گيم سوم دو چندان شود. اما درپايان اين تيم ايران بود که با نتيجه 27 بر 25 به سود تيم ايران خاتمه يافت.

** بازيکنان تيم ايران و هند

تيم ايران در اين ديدار با ميانگين سني 27 سال و ميانگين قدي 195 سانتي متر درحالي بر حريف خود چيره شد که بازيکناني همچون عليرضا نادي، آرش کمالوند، امير حسيني، حمزه زريني، فرهاد ظرف و محمد موسوي در ترکيب تيم حاضر بودند و در طرف مقابل تيم هند با ميانگين سني 23 سال و ميانگين قدي 196 سانتي متر، از بازيکناني همچون کانا کارج، رها بهاگران، اوکرا پانيان، ناون راجا، سينگ سوبه و سينگ گورير استفاده مي کرد.

مربي تيم ايران نيز همانگونه که گفته شد، خوليو ولاسکو بود و مربيگري تيم هند را نيز اسريد هاران بر عهده داشت.

** ادامه راه رقابتها

در ادامه رقابتها، تيم ايران به عنوان تيم نخست گروه D در کنار تيم هند به عنوان تيم دوم به مصاف تيمهاي ژاپن و پاکستان به عنوان تيمهاي اول و دوم گروه C رقابتها خواهند رفت. اما در اين مرحله گروهي، امتيازهاي ديدارهاي ايران و هند و ژاپن و پامستان در مرحله گروهي نخست دوباره محسوب خواهد شد.

رقابتهاي واليبال در اين گروهها فردا(شنبه) تعطيل خواهد بود و تيمها از پس فردا به مصاف هم مي روند. ديدار تيم ايران نيز يکشنبه عصر برابر پاکستان خواهد بود.

2 مهر 1390