h حمایت برزیل از تشکیل دولت مستقل فلسطین - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

حمایت برزیل از تشکیل دولت مستقل فلسطین,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,حمایت برزیل از تشکیل دولت مستقل فلسطین,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,حمایت برزیل از تشکیل دولت مستقل فلسطین

حمایت برزیل از تشکیل دولت مستقل فلسطین

حمایت برزیل ازتشکیل‌دولت مستقل‌فلسطین

رئیس‌جمهور برزیل ضمن سخنرانی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار به رسمیت شناخته شدن دولت مستقل فلسطینی و پذیرش وی در این سازمان شد.

به گزارش فارس، "دیلما روسف"، رئیس‌جمهور برزیل، روز گذشته به عنوان اولین زنی که اجلاس عمومی سازمان ملل متحد را افتتاح کرد، به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس‌جمهور برزیل در سخنرانی ۲۴ دقیقه‌ای خود، از سازمان ملل متحد خواست به عنوان راهی برای پایان دادن به اختلافات در خاورمیانه، دولت فلسطین را در مرزهای سال ۱۹۶۷، به رسمیت بشناسد.

وی در این رابطه اظهار داشت: متاسفم که هنوز نمی توانم از طریق این تریبون ورود کامل فلسطین به سازمان ملل متحد را تبریک بگویم.

دیلما روسف همچنین خاطرنشان کرد: خشونت در تمام کشورها بدون استثناء وجود دارد. ما این واقعیت را قبول داریم و همه انتقادات را می‌پذیریم.

او در ارتباط با خشونت در برخی کشورها گفت: ما به شدت نسبت به فشار و سرکوب‌های وحشیانه که مردم غیرنظامی را قربانی می‌کنند، ابراز انزجار می‌کنیم. ما متقاعد شده‌ایم که برای جامعه بین المللی، استفاده از زور همواره باید آخرین راه چاره باشد.

دیلما روسف تصریح کرد: جستجوی صلح و امنیت در دنیا نمی‌تواند محدود به دخالت‌های صورت گرفته در اوضاع فوق العاده باشد.

رئیس‌جمهور برزیل در ارتباط با اصلاح شورای امنیت شورای سازمان ملل متحد نیز اظهار داشت: دنیا نیازمند یک شورای امنیتی است که منعکس کننده واقعیت معاصر باشد و اعضای جدید دائمی و غیر دائمی را، خصوصا از نمایندگان کشورهای در حال توسعه، به خود ملحق کند. برزیل آمادگی دارد وظایف خود را به عنوان یک عضو دائمی شورا بر عهده بگیرد.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: با زنانی که شهامت مبارزه و شرکت در زندگی سیاسی و حرفه‌ای را داشتند و به من این امکان را داده‌اند که در اینجا باشم، همصدا می‌شوم.

روسف در ارتباط با بحران اقتصادی نیز تاکید کرد: به علت عدم وجود امکانات پولی و مالی نیست که رهبران کشورهای توسعه یافته هنوز نتوانسته‌اند راه حلی برای بحران پیدا کنند، بلکه اجازه بدهید بگویم که این امر به علت عدم وجود امکانات سیاسی و گاها، عدم روشن بودن افکار است.

وی افزود: برزیل تا کنون کمتر تحت تاثیر بحران جهانی قرار گرفته است، ولی می‌دانیم که توانایی مقاومت ما بینهایت نیست. تا زمانی که هنوز فرصت باقی است، می‌خواهیم و می‌توانیم به کشورهایی که بحران در آنها شدیدتر است، کمک کنیم.

طبق اظهارات "آنتونیو پاتریوتا"، وزیر امور خارجه برزیل، روسای تمام دولت‌ها، سخنرانی افتتاحیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد را به رئیس‌جمهور دیلما روسف تبریک گفتند.

سخنرانی رئیس جمهور برزیل در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از انعکاس بسیار خوبی برخوردار بوده و موجب طرح بیش از پیش لزوم اصلاح در شورای امنیت شده است.

دیلما روسف در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ملاقات‌های دو جانبه‌ای نیز با "باراک اوباما"، رئیس‌جمهور آمریکا، "نیکلا سارکوزی"، رئیس‌جمهور فرانسه، "دیوید کامرون"، نخست‌وزیر انگلستان و همچنین روسای جمهور شیلی، پرو و کلمبیا داشته است.

1 مهر 1390