h سخنرانی کامل احمدي‌نژاد درسازمان ملل - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سخنرانی کامل احمدي‌نژاد درسازمان ملل,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سخنرانی کامل احمدي‌نژاد درسازمان ملل,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سخنرانی کامل احمدي‌نژاد درسازمان ملل

سخنرانی کامل احمدي‌نژاد درسازمان ملل

متن كامل سخنان احمدي‌نژاد درسازمان ملل

رئيس‌جمهور كشورمان با تاكيد بر اينكه جهان اكنون بيش از هر زمان ديگري شاهد بيداري گسترده در سرزمين‌هاي اسلامي، در آسيا، اروپا و آمريكاست و هر روز بر دامنه تحولات عدالت‌طلب و آزادي‌خواه افزوده مي‌شود، از آمادگي كشورمان براي تحقق اين امر مهم در راستاي اراده جمعي جهاني خبر داد.

به گزارش ايسنا، متن كامل سخنان دكتر محمود احمدي‌نژاد در شصت و ششمين نشست مجمع عمومي سازمان ملل به اين شرح است:

«الحمدلله رب العالمين و الصلوه و السلام علي جميع الانبياء والمرسلين و سيدنا و نبينا محمد و آله الطاهرين و صحبه المنتجبين. اللهم عجل لوليک الفرج والعافيه و النصر واجعلنا من خير انصاره و اعوانه و المستشهدين بين يديه.

جناب آقاي رئيس

عاليجنابان

خانم‌ها و آقايان

خداوند عزيز و حکيم را سپاسگزارم که فرصت حضور در اين مجمع را عنايت فرمود. از رئيس قبلي مجمع تشكر مي‌كنم و به رئيس جديد تبريك مي‌گويم.

ياد جان‌باختگان حوادث يک سال اخير به ويژه زلزله و انفجار اتمي ژاپن، قحطي‌ سومالي و سيل پاكستان را گرامي مي‌دارم و از همگان مي‌خواهم که کمک‌هاي خود را گسترش دهند.

طي شش سال در موضوعات مختلف جهاني و از ضرورت تغيير و تحول در مناسبات سخن گفتيم. امروز با توجه به تحولات رو به گسترش از منظر ديگري به تحليل آنها مي‌پردازم.

مي‌دانيد که فصل مشترک و امتياز انسانها بر ساير موجودات برخورداري از فطرت انساني است که هديه الهي و جلوه روح خدايي است و از جمله: ايمان به خداي ازلي و ابدي و قادر و خالق و تدبيرکننده امور عالم، مهرورزي به هم‌نوع، بخشندگي و عدالت‌طلبي و صداقت در کلام و عمل، عزت‌طلبي و تعالي‌جويي مادي و معنوي و آزادي و آزادي‌خواهي و مطالبه آزادگي، نفي ظلم، فساد و تبعيض و حمايت از ستمديدگان، مطالبه سعادت، صلح و امنيت پايدار براي همگان.

اينها برخي از جلوه‌هاي فطرت الهي و مشترک انساني است که به وضوح، در آرزوهاي تاريخي، از طريق ميراث ماندگار نظم و نثر و آثار تحقيقي و هنري و نيز در تحولات و جنبش‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي خود را نشان داده است.

همه پيامبران الهي و مصلحان به اين امور دعوت کرده‌اند.

خداوند انسان را صاحب كرامت و سقف رشد و پرواز او را تا مقام جانشيني خود خواسته است.

دوستان

روشن است که عليرغم دست‌آوردهاي بزرگ تاريخي از جمله مجمع ملل متحد كه محصول تلاش‌ها و مبارزات انسانهاي آزادانديش و عدالت‌طلب و همكاري‌هاي بين‌المللي بوده است، جامعه بشري با آرزوها و آرمان‌هاي فطري خود فاصله بسيار دارد. عموم ملت‌ها از وضع موجود ناراضي‌اند.

به رغم تمايل عمومي انسانها به صلح، پيشرفت و برادري، همانگونه كه مي‌بينيم جنگ‌ها، کشتارها، فقر گسترده، بحران‌هاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي، تبعيض‌ها، تحقيرها، خودخواهي‌ها و ناامني‌ها، حقوق و شخصيت ملت‌ها را مخدوش كرده و رنج‌ها و خسارات غير قابل جبراني را تحميل کرده است.

حدود سه ميليارد نفر فقير در جهان با روزي كمتر از ‌٥/٢ دلار و بيش از يك ميليارد نفر آنان بدون حتي يك وعده غذا در روز زندگي مي‌كنند.

‌٤٠ درصد فقيرترين جمعيت جهان فقط پنج درصد درآمد و ‌٢٠ درصد ثروتمندترين ‌٧٥ درصد درآمد را دارند.

روزانه بيش از ‌٢٢ هزار كودك به دليل فقر در مظلوميت كامل مي‌ميرند.

‌٨٠ درصد امكانات مالي آمريكا در اختيار ‌١٠ درصد جمعيت و ‌٢٠ درصد آن در اختيار‌٩٠ درصد جمعيت است.

به راستي علت چيست و راه حل کدام است؟

حاکمان بر مراکز مديريت جهاني با فاصله انداختن بين اخلاق و معنويت با زندگي اجتماعي ادعا مي‌كنند كه علت اين وضع، پيروي از راه انبيا و ضعف ملت‌ها و عملکرد چند گروه و فرد بوده و تنها انديشه‌ها و راه و روش آنها نجات‌بخش جامعه بشري است.

اما دوستان؛

غير از اين است که علت اصلي را بايد در نظام حاکم بر امور بين‌الملل و شيوه مديريت جهاني جستجو کرد؟

لطفا به اين سوالات توجه فرماييد:

چه کساني طي چند قرن دوره سياه برده‌داري ده‌ها ميليون انسان را به زور از آفريقا و ساير مناطق ربودند و در آمريکا و اروپا قرباني مطامع مادي خود کردند؟

تحميل بيش از چهار قرن دوره غمبار استعمار و اشغال سرزمين و چپاول گسترده منابع و نابودي استعدادها و زبان و فرهنگ و هويت ملت‌ها را چه کساني انجام داده‌اند؟

چه کساني جنگ‌هاي اول و دوم جهاني با حدود هفتاد ميليون کشته و صدها ميليون مجروح و آواره و جنگ كره و ويتنام را راه انداختند؟

چه کساني با فريبکاري، صهيونيست‌ها و بيش از شصت سال جنگ، آوارگي، ترور و کشتار را بر ملت فلسطين و ملت‌هاي منطقه تحميل و از آن حمايت كرده‌اند؟

چه کساني ده‌ها سال دولت‌هاي ديکتاتوري و کودتايي را بر ملت‌هاي آمريکاي لاتين، آفريقا و آسيا تحميل کرده و با آنان رابطه صميمي داشته‌اند؟

چه کساني از بمب اتم عليه مردم بي‌دفاع استفاده کردند و امروز هم هزاران کلاهک هسته‌اي ذخيره کرده‌اند؟

اقتصاد چه کساني متکي به فروش سلاح و ايجاد جنگ براي مصرف آن است؟

چه کساني صدام را در حمله به ايران و تحميل ‌٨ سال جنگ و استفاده از بمب شيميايي و حمله به شهرها تجهيز و تشويق کردند؟

چه کساني به بهانه حادثه مشکوک ‌١١ سپتامبر و در واقع براي سلطه بر خاورميانه و نفت آن، افغانستان و عراق را اشغال کردند و ميليون‌ها نفر کشته و مجروح و آواره بر جاي گذاشتند؟

چه کساني با لغو نظام برتونوودز ده‌ها هزار ميليارد دلار بدون پشتوانه خلق كرده و به تبع آن تورم را به بازار جهاني تزريق و معادل اين رقم هنگفت را از دسترنج ملت‌ها تصاحب کردند؟

چه کساني سالانه بيش از ‌١٠٠٠ ميليارد دلار يعني بيش از تمام کشورهاي دنيا هزينه نظامي دارند و به هر بهانه‌اي دائما ملتها و دولتهاي مستقل را به حمله نظامي تهديد مي‌كنند؟

بدهکارترين دولتهاي دنيا کدام دولتها هستند؟

مديران اصلي مراکز سياستگذاري اقتصاد جهاني چه كساني هستند؟

چه کساني مسبب بحران اقتصادي‌اند و تبعات آن را در آمريكا، اروپا و همه جهان بر ملتها تحميل مي‌کنند؟

چه کساني براي فروريختن فوري چند هزار تن بمب بر سر ملتها آمادگي دارند ولي براي رساندن اندكي کمک به مردم بحران‌زده سومالي و يا ساير نقاط به ماهها زمان نياز دارند؟

شوراي امنيت که مسئول امنيت جهاني است در سيطره چه کساني است؟

ده‌ها سوال مشابه وجود دارد كه البته پاسخ آنها روشن است.

قريب به اتفاق ملتها و دولتهاي جهان در اين امور نقشي نداشته و ندارند بلكه خود قرباني بوده و خسارات فراوان ديده‌اند.

مثل روز روشن است که همان برده‌داران و استعمارگران و مسببان جنگ اول و دوم و نابساماني‌هاي پس از آن تا به امروز با تغيير چهره بر شوراي امنيت و مراكز اصلي اقتصادي و سياسي جهان سيطره پيدا كرده‌اند.

همکاران گرامي

آيا اينان صلاحيت ادامه مديريت را دارند و آيا پذيرفته است كه خود را مدعي انحصاري دفاع از آزادي و دموکراسي و حقوق انسانها و ملتها معرفي كنند و با همين ادعا كشورها را مورد حمله نظامي قرار داده و اشغال كنند؟

آيا گل دموکراسي و آزادي از موشکها و بمبهاي نيروهاي ناتو شکوفا خواهد شد؟

خانمها و آقايان؛

اگر برخي كشورهاي اروپايي به بهانه هلوکاست پس از شش دهه همچنان به صهيونيستها جريمه مي‌پردازند، آيا مسببان برده‌داري و استعمار نبايد به ملت‌هاي خسارت‌ديده، جريمه بپردازند؟

اگر خسارات دوران برده‌داري و استعمار پرداخت شود، وضعيت ابر سرمايه‌داران پشت صحنه دولتهاي آمريکا و اروپايي چه خواهد شد؟ آيا فاصله‌اي بين شمال و جنوب باقي مي‌ماند؟

اگر فقط نيمي از هزينه‌هاي نظامي دولت آمريکا و متحدانش در ناتو صرف رفع مشکلات اقتصادي ملتهايشان شود آيا اثري از بحران اقتصادي باقي خواهد ماند؟

با پرداخت اين مقدار به ملتهاي فقير نتيجه چه خواهد شد؟

آيا وجود ‌٢٦٨ پايگاه نظامي و اطلاعاتي امريكا در آلمان، ‌١٢٤ پايگاه در ژاپن، ‌٨٧ پايگاه در کره جنوبي، ‌٨٣ پايگاه در ايتاليا، ‌٤٥ پايگاه در انگليس و ‌٢١ پايگاه نظامي و اطلاعاتي آمريکا در پرتغال و صدها پايگاه در ديگر نقاط جهان معنايي جز اشغال نظامي دارد؟

آيا بمبهاي اتمي مستقر در اين پايگاه‌ها، امنيت ملتها را به مخاطره نينداخته است؟

خانمها و آقايان

سوال اصلي اين است که ريشه اين رفتار غلط چيست؟

علت اصلي را بايد در باورها و رفتارهاي گروه حاکم جست‌وجو کرد.

عده‌اي به هم‌پيوسته و سازمان‌يافته كه بر خلاف گرايشات فطري بشري:

به خداي يكتا و راه پيامبران ايمان ندارند و هواهاي خود را جاي خدا نشانده‌اند.

نزد آنان فقط قدرت و ثروت اصالت دارد و همه برنامه‌ها در خدمت کسب آن است و ملتهاي ضعيف در برابر آنان اميدي به استيفاي حقوق قانوني خود ندارند.

پيشرفت، رفاه و عزت خود را در نابودي، فقر و تحقير ديگران جست‌وجو مي‌کنند.

خود را برتر از ديگران و صاحب امتيازات ويژه و انحصاري دانسته و براي ديگران ارزش و حقي قائل نيستند و به خود اجازه مي‌دهند حقوق همه ملتها و دولتها را زير پا بگذارند.

به زور سلاح و سوءاستفاده از سازوکارهاي بين‌المللي خود را همه كاره عالم و قيم دولتها و ملتها معرفي كرده و به سادگي قانون را در سطح بين‌المللي نقض مي‌كنند.

اصرار دارند شيوه زندگي و باورهاي خود را به ديگران تحميل کنند.

به طور رسمي از نژادپرستي حمايت مي‌كنند.

با دخالت نظامي و تخريب زيرساختهاي كشورها آنها را ضعيف و محتاج كرده و آنگاه با سوءاستفاده از اين وضعيت ثروتشان را به تاراج مي‌برند.

با ايجاد اختلاف بين اقوام و ملتها، تخم كينه و نفرت كاشته و با ايجاد فضاي ناامني و سوءظن فرصت رشد و شكوفايي را از آنان مي‌گيرند.

همه فرهنگ، هويت، جان و مال ملتها، ارزشهاي انساني و اخلاقي، زنان، جوانان و خانواده‌ها در جريان سلطه‌طلبي آنان و غارت منابع ملتها قرباني مي‌شوند.

براي تامين منافع و اهداف سلطه‌گرانه خود فريبکاري و پنهانکاري و ترويج مواد مخدر و حتي ترور و كشتن انسانها را نيز مجاز مي‌شمارند. پس از اشغال افغانستان توسط ناتو، توليد مواد مخدر چندين برابر شده است.

تحمل کوچکترين انتقاد و يا سوال را ندارند و به جاي پاسخگويي به تخلفات خود هميشه طلبكاري مي‌كنند.

با استفاده از شبكه استعماري رسانه‌اي در برابر سوال از هلوکاست، سوال‌کننده را مورد هجمه و تهديد قرار مي‌دهند و در برابر سوال از ‌١١ سپتامبر تهديد به تحريم و حمله نظامي مي‌کنند.

سال قبل، پس از طرح ضرورت تشکيل کميته حقيقت‌ياب براي روشن شدن زواياي پنهان ماجراي تلخ ‌١١ سپتامبر که خواست دولتها و ملتهاي مستقل و حتي ملت آمريكاست، به جاي ارائه پاسخ روشن، اينجانب و ملتم توسط دولت آمريکا مورد تهديد و فشار قرار گرفتيم.

به جاي تشکيل کميته حقيقت‌ياب ‌١١ سپتامبر، متهم اصلي را که از مدتها قبل تحت نظر آنان بود کشتند و به دريا انداختند.

آيا نمي‌بايست با محاکمه علني متهم اصلي، عوامل تامين‌کننده فضاي امن براي هواپيماهاي مهاجم به برجها، شناسايي و معرفي مي‌شدند.

چرا نبايد با محاکمه علني متهم اصلي، عوامل راه‌اندازي گروههاي تروريستي و تحميل جنگ و کشتار به ملتهاي منطقه معرفي مي‌شدند؟

آيا اطلاعاتي هست كه بايد مخفي بماند؟

آنان انديشه صهيونيستي را مقدس و سوال از اساس و تاريخ آن را گناهي نابخشودني مي‌شمارند ولي توهين و تجاوز به حريم تمام مقدسات بشري و الهي را روا مي‌دارند.

دوستان و همکاران؛

آزادي حقيقي، عدالت، حق انتخاب، عزت، رفاه وامنيت پايدار حق همه ملتهاست.

كسب اين ارزشها نه از طريق اتكا به مديريت ناصالح جهاني موجود و يا دخالت مستكبران و يا از مجراي تفنگ نيروهاي ناتو بلكه در سايه استقلال و پذيرش حقوق متقابل و همدلي و همکاري به دست خواهد آمد.

آيا راهي براي حل مشکلات جامعه بشري و نيل به آرزوهاي تاريخي براي صلح و امنيت و برابري، از درون ساز و کارهاي فعلي حاکم وجود دارد؟

همه کساني که تلاش کردند با حفظ انديشه و مباني وضع موجود اصلاحاتي انجام دهند شکست خوردند. تلاشهاي ارزشمند جنبش عدم تعهد، گروههاي ‌٧٧ و ‌١٥ و برخي از شخصيتها گرچه تاثيراتي داشته است ولي نتوانست وضعيت را تغيير دهد. مديريت جهاني نيازمند اصلاحات اساسي است.

اما چه بايد كرد؟

همکاران گرامي

بايد با عزم عمومي و همکاري و مشارکت همگاني طرحي نو در انداخت. طرحي که بر انديشه انساني و فطري و ارزشهاي جهان‌شمول از جمله توحيد، عدالت، آزادي، محبت و جست‌وجوي سعادت از طريق سعادت همگان استوار باشد.

ايده سازمان ملل يك دست‌آورد بزرگ و تاريخي جامعه بشري است. بايد آن را مهم دانست و از ظرفيتهاي آن حداكثر استفاده را كرد. نبايد اجازه دهيم كه سازمان ملل بيش از اين از جايگاه اصلي خود يعني محل تبلور اراده جمعي ملتها تنزل كرده و به ابزاري براي قدرتهاي جهاني بدل شود.

براي تامين صلح و امنيت پايدار بايد زمينه دخالت و مشاركت همگاني را از طريق ساز و كارهاي عادلانه فراهم كنيم. بايد به معناي واقعي كلمه، مديريت مشترك جهاني را تحقق بخشيم. قوانين و قواعد مسلم حقوق بين‌المللي و صلح، آزادي و عدالت بايد مبناي اصلي تصميمات و اقدامات جهاني باشد.

هر كدام از ما بايد به اين حقيقت اذعان كنيم كه هيچ راهي جز «مشاركت همگاني در مديريت جهاني» براي رفع نابساماني‌ها و دفع ظلم و نفي تبعيض وجود ندارد.

اين تنها راه سعادت جامعه بشري و حقيقتي روشن و اجتناب‌ناپذير است.

همه به اين مساله علم داريم اما اين كافي نيست بلكه بايد به آن ايمان داشته باشيم و براي اجراي آن از هيچ كوششي دريغ نكنيم.

دوستان عزيز و همكاران خوبم

بنا بر اين مديريت مشترك حق همه ملتهاست و ما بايد به عنوان نمايندگان ملتهايمان از آن دفاع كنيم.

برخي قدرت‌ها مي‌كوشند تا جامعه جهاني را از امكان تفاهم و همكاري جمعي و مشترك نااميد كنند اما ما بايد باور كنيم كه مي‌توانيم به مديريت مشترك واقعي دست پيدا كنيم.

تشكيل سازمان ملل براي ايجاد امكان مشاركت موثر همه ملتها در تصميمات جهاني است. همه مي‌دانيم كه اين امكان هنوز فراهم نشده و ريشه آن نيز عدم رعايت عدالت در ساختار و ساز و كارهاي مديريتي سازمان ملل است.

تركيب شوراي امنيت ناعادلانه است. تغييرات و اصلاحات براي تشكيل كامل و واقعي سازمان ملل نياز اصلي و اساسي است كه مجمع عمومي بايد به آن بپردازد.

در نشست سال گذشته با ذكر اهميت موضوع پيشنهاد كردم كه اين دهه، دهه «مديريت مشترك جهاني» نامگذاري و از همه ظرفيتها براي ايجاد جهاني متحد استفاده شود.

اكنون نيز پيشنهاد خود را تكرار مي‌كنم و اطمينان دارم كه در سايه همكاريهاي بين‌المللي و دلسوزيهاي روساي كشورها و دولتها و با پشتيباني ملتها و پافشاري بر عدالت مي‌توانيم استوار و سريع به سوي آينده‌اي متعلق به همگان، گام برداريم.

اين، حركت در مسير جريان زلال و پاك آفرينش به سوي آينده روشن بشري است. آينده‌اي كه با قدم نهادن بشر به راه انبيا و صلحا و تمسك به ارزشهاي الهي ـ انساني و تحت مديريت وارث همه انبيا و اولياي الهي و نسل پاك پيامبر بزرگوار اسلام (ص)، منجي عالم بشري و موعود امم حضرت مهدي (عج) به زودي تحقق خواهد يافت.

آمدن جامعه‌اي برتر و ايده‌آل، با ظهور انساني كامل كه عاشق صادق و حقيقي همه انسانهاست، وعده قطعي خداوند است.

او با همراهي حضرت عيسي مسيح (ع) و پيشاپيش همه صالحان و آزادي‌خواهان و عدالت‌طلبان، ظلم و تبعيض را ريشه‌كن كرده و با ارتقاي سطح علم و معرفت انسانها، صلح و عدالت و آزادي و عشق را در سراسر جهان خواهد گسترد.

او زيباييها و خوبيها را به همه آحاد بشر هديه خواهد كرد و طعم شيرين زندگي را به يكايك انسانها خواهد چشانيد.

امروز فطرت ملتها بيدار شده و به موازات افزايش آگاهيهاي عمومي، ديگر تحقير و تحميق و ظلم و تبعيض را برنمي‌تابند. ملت بزرگ و تمدن‌ساز ايران آماده است تا در اين مسير زيبا و پر افتخار، دست ديگر ملتها را به گرمي بفشارد و در راستاي اراده جمعي جهاني همه توان خود را به مشاركت بگذارد.

سلام بر عشق و آزادي، سلام بر عدالت و آگاهي و سلام بر آينده روشن و درخشان بشري.»

1 مهر 1390