h این رتبه ایران در المیک بی سابقه بود + رتبه های قبلی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

این رتبه ایران در المیک بی سابقه بود + رتبه های قبلی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,این رتبه ایران در المیک بی سابقه بود + رتبه های قبلی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,این رتبه ایران در المیک بی سابقه بود + رتبه های قبلی

این رتبه ایران در المیک بی سابقه بود + رتبه های قبلی

این رتبه ایران در المیک بی سابقه بود + رتبه های قبلی

كاروان ورزشی ایران در بازی های المپیك 2012 لندن با عملكردی درخشان به 12 مدال دست یافت،اما شكست مهدی تقوی و مصدومیت رضا یزدانی در آخرین روز، پایانی اشك بار را برای كشورمان در سی امین دوره المپیك رقم زد.

به گزارش ایرنا، شكسته شدن ركورد بیشترین طلا و بیشترین مدال در یك دوره المپیك تنها دلایل درخشان بودن عملكرد كاروان ورزشی ایران در این دوره نبود، صعود الهه احمدی به فینال در رشته تیراندازی و پیروزی های نوشاد عالمیان در تنیس روی میز دیگر مواردی بود كه لندن را آوردگاهی به یاد ماندنی برای ورزش كشورمان كرد.

كاروان ورزشی ایران با 4 طلا، 5 نقره و 3 برنز به كار خود در بازی های المپیك لندن پایان داد.

كشتی فرنگی درخشان ترین عملكرد رادرمیان تیم های ورزشی ایران در المپیك لندن داشت. حمید سوریان در وزن 55 كیلوگرم، امید نوروزی در وزن 60 كیلوگرم و قاسم رضایی در وزن 96 كیلوگرم سه طلای كشتی فرنگی ایران را در این دوره از المپیك به دست آوردند.

وزنه برداری دیگرتیم پر افتخار كاروان ورزشی كشورمان درلندن بود.بهدادسلیمی و سجاد انوشیروانی در دسته فوق سنگین به مدال طلا و نقره دست یافتند و نواب نصیرشلال در دسته 105 كیلوگرم و كیانوش رستمی در دسته 85 كیلوگرم صاحب گردن آویز نقره و برنز شدند.

كشتی آزاد ایران كه همواره یكی از رشته های پر امید ایران در المپیك محسوب می شود در این دوره هم سه مدال به دست آورد تا سهمی هر چند اندك در موفقیت های كاروان ورزشی كشورمان داشته باشد.

صادق گودرزی در وزن 74كیلوگرم یك مدال نقره واحسان لشكری در 84 كیلوگرم و كمیل قاسمی در 120 كیلوگرم دو برنز برای كشتی آزاد ایران كسب كردند.

تكواندو نیز كه در سه دوره گذشته المپیك به جمع رشته های مدال آور ایران پیوسته است در این دوره به تك مدال نقره محمد باقری معتمد در وزن منهای 68 كیلوگرم بسنده كرد.

شاید یكی ازباارزش ترین مدال های كاروان ورزشی ایران در المپیك لندن را احسان حدادی كسب كرد. حدادی با تصاحب مدال نقره ماده پرتاب دیسك، ایران را برای نخستین بار در دو و میدانی كه ورزش اول المپیك محسوب می شود صاحب مدال كرد.

علاوه بر این 12 مدال، نمایندگان ایران در رشته های تیراندازی و تنیس روی میز هم عملكرد قابل خوبی داشتند.

الهه احمدی در نخستین روز المپیك لندن در تفنگ بادی 10 متر زنان به فینال صعود كرد و در این مرحله هم در رده ششم قرار گرفت.

در تنیس روی میز هم نوشاد عالمیان با دو پیروزی مقابل حریفانی از استرالیا و هنگ كنگ برای نخستین بار به جمع 32 نفر برتر المپیك صعود كرد.

این عملكرد درمقایسه با دوره گذشته یعنی در پكن كه یك طلا درتكواندو یك برنز در كشتی توسط مراد محمدی بدست اورد،‌بسیار درخشان بود.

تعدادمدال های كاروان ایران درادوار مختلف بازی های المپیك به این شرح است:

1948 لندن: یك برنز – رتبه ایران 34

1952 هلسینكی: سه نقره و چهار برنز – رتبه ایران 30

1956 ملبورن: دو طلا، دو نقره و یك برنز – رتبه ایران 14

1960 رم: یك نقره و سه برنز – رتبه ایران 28

1964 توكیو: دو برنز – رتبه ایران 35

1968 مكزیكوسیتی: دو طلا، یك نقره و دو برنز – رتبه ایران 19

1972 مونیخ: دو نقره و یك برنز – رتبه ایران 28

1976 مونترال: یك نقره و یك برنز – رتبه ایران 33

1988 سئول: یك نقره – رتبه ایران 36

1992 بارسلون: یك نقره و دو برنز – رتبه ایران 44

1996 آتلانتا: یك طلا، یك نقره و یك برنز – رتبه ایران 43

2000 سیدنی: سه طلا و یك برنز – رتبه ایران 26

2004 آتن: دو طلا، دو نقره و دو برنز – رتبه ایران 29

2008 پكن: یك طلا و یك برنز – رتبه ایران 51

23 مرداد 1391