h مصرف فست فود ممنوع ! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مصرف فست فود ممنوع !,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مصرف فست فود ممنوع !,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مصرف فست فود ممنوع !

مصرف فست فود ممنوع !

مصرف فست فود ممنوع !

به نوشته ظهور12 به نقل از برنا، ناهید برخورداری کارشناس تغذیه مرکز تحقیقاتی و درمانی دیابت دانشگاه علوم پزشکی یزد ضمن بیان توصیه‎‌های برای دیابتی‌های روزه دار اظهارداشت: دیابتی‌هایی كه با مشورت پزشك می‌توانند روزه بگیرند، نباید هنگام سحر موادغذایی حاوی قندهای ساده مثل زولبیا و بامیه و شله زرد و حلوا مصرف كنند.

ناهید برخورداری با اشاره به این که بهترین روش‌های پخت، كباب پز، فرپز، بخار پز و آب پز است، ادامه داد: این بیماران از مصرف غذاهای چرب و شور در وعده سحر و افطار پرهیز كنند و حتی الامكان از غذاهای سرخ كردنی استفاده نکنند.

وی متذکرشد: دیابتی‌ها در هنگام سحر و افطار بهتر است از تمام گروه‌های غذایی استفاده كنند و از انواع موادغذایی سبوس دار من جمله نان سنگك، سبزیجات، حبوبات بیشتر استفاده شود.

این کارشناس تغذیه با بیان این که استفاده كافی از سبزی و سالاد و میوه مخصوصا در هنگام سحرمیزان تشنگی را كاهش می‌دهد، گفت: حتما 1 تا 2 ساعت بعد از افطار از میوه‌ها استفاده شود، البته میوه‌های شیرین كه خیلی سریع قند خون را افزایش می‌دهند و مصرف میوه‌هایی مثل موز، خربزه، هندوانه، طالبی، انجیر و انگور محدود شود.

وی خطاب به دیابتی‌ها توصیه کرد: افطار را می‌توانید با یك لیوان شیر گرم كم چرب و یك عدد خرما ترجیحا خرمای زرد خشك افطار کنید.

این کارشناس مرکز دیابت یزد با اشاره به این که دیابتی‌ها به همراه سحری در صورت امكان از ماست كم چرب استفاده کنند، عنوان داشت: دیابتی‌ها باید توجه داشته باشند كه در افطار حجم زیادی از غذا را مصرف نكنند و آن را به 2 تا 3 وعده تقسیم كنند زیرا احتمال بالارفتن سریع قند خون وجود دارد.

برخورداری با تاکید بر نوشیدن 6 تا 7 لیوان آب در فاصله افطار تا سحر، گفت: این بیماران مصرف میوه جایگزین آبمیوه نمیاند؛ چرا که مصرف آبمیوه‌ها خیلی سریع قند خون را بالا می‌برند.

وی توصیه کرد: بیماران دیابتی نوع یك، بیمارانی كه انسولین می‌زنند یا بیمارانی كه دچار عوارض دیابت من جمله عوارض چشمی، كلیوی شده‌اند از روزه‌داری خودداری كنند، همچنین بیماران دیابتی نوع 2 كه قند آن‌ها كنترل است می‌توانند روزه بگیرند.

این کارشناس خطاب به دیابتی‌ها یادآورشد: قند قبل از افطار و سحر باید كمتر از 120 و حدود ساعت 13 تا 15 كمتر از 70 و بیشتر از 300 نباید باشد و در صورتی كه در این حد بود باید روزه را باز كنند.

17 مرداد 1391