h اوباما حکم حمایت از شورشیان سوریه را امضا کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اوباما حکم حمایت از شورشیان سوریه را امضا کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اوباما حکم حمایت از شورشیان سوریه را امضا کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اوباما حکم حمایت از شورشیان سوریه را امضا کرد

اوباما حکم حمایت از شورشیان سوریه را امضا کرد

اوباما حکم حمایت از شورشیان سوریه را امضا کرد

منابع آگاه آمریکایی اعلام کردند: باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا حکم محرمانه ای را که در واقع مجوز حمایت آمریکا از شورشیان سوری برای براندازی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و دولتش است، امضا کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از رویترز، دستور اوباما که اوایل امسال تصویب شد و به عنوان یک "حکم" اطلاعاتی شناخته می شود، به سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و دیگر آژانس های این کشور اجازه گسترده می دهد تا از شورشیان برای کمک به سرنگونی بشار اسد حمایت کنند.

امضای این حکم و تحولات دیگر حاکی از تغییر در حمایت فزاینده از مخالفان مسلح سوریه است، هر چند که هنوز محدود است؛ تغییری که در پی شکست ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل در توافق بر سر اعمال تحریم‌های شدیدتر بر ضد دولت دمشق تشدید شد.ظاهراً کاخ سفید تاکنون از قرار دادن سلاحهای مرگبار در اختیار شورشیان سوریه خودداری کرده است، حتی با اینکه برخی از متحدان آن تاکنون این کار را کرده اند.

زمان دقیق امضای این مجوز اطلاعاتی محرمانه توسط اوباما مشخص نیست. دامنه حمایت‌هایی که نهادهایی چون سیا ممکن است در اختیار شورشیان سوری قرار دهند نیز مشخص نیست.تامی ویتور، سخنگوی کاخ سفید از اظهارنظر در این باره خودداری کرد.

یک منبع دولتی آمریکا اذعان کرد: به موجب مفاد حکم ریاست جمهوری، آمریکا با یک مرکز فرماندهی مخفی تحت اداره ترکیه و متحدانش همکاری می کند.خبرگزاری رویترز هفته پیش گزارش داد: ترکیه به همراه عربستان و قطر برای کمک به حمایت‌های مستقیم مهم نظامی و ارتباطاتی از مخالفان اسد، یک پایگاه مخفی نزدیک مرز سوریه ایجاد کرده است.

این "مرکز حساس" در شهر عدنان در جنوب ترکیه و حدود صد کیلومتری مرز سوریه واقع است.پایگاه هوایی آمریکا که نهادهای اطلاعاتی و نظامی این کشور حضور گسترده ای در آن دارند، نیز در این شهر واقع است.بنا بر اعلام مقامات دولت فعلی و سابق آمریکا، مقامات ترکیه حمایت از شورشیان را از طریق آموزش و احتمالاً ارائه تجهیزات بیش از پیش افزایش داده اند.

منابع آگاه اعلام کردند: خانواده های ثروتمند در عربستان و قطر نیز از شورشیان سوریه حمایت مالی چشمگیری می کنند.مقامات بلندپایه عربستان و قطر به طور علنی خواستار کناره گیری اسد شده اند.

12 مرداد 1391