h کاهش هزار میلیارد تومان از اختلاس امیر منصور آریا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کاهش هزار میلیارد تومان از اختلاس امیر منصور آریا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کاهش هزار میلیارد تومان از اختلاس امیر منصور آریا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کاهش هزار میلیارد تومان از اختلاس امیر منصور آریا

کاهش هزار میلیارد تومان از اختلاس امیر منصور آریا

کاهش هزار میلیارد تومان از اختلاس تاریخی

به گزارش جهان به نقل از الف رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با رد خبرهای منتشره درباره رقم اختلاس بانکی گفت: مبلغ سه هزار میلیارد تومان درست نیست بلکه 1730 میلیارد تومان اعتبارات اسنادی ثبت نشده وجود دارد.

در همین رابطه رئیس دستگاه قضا نیز با تردید در رقم اختلاس خطاب به رسانه ها گفت: سئوال ما این است که این سه هزار میلیاردی که در رسانه آمده کدامیک از این رسانه‌ها تحقیق کرده‌اند و به نتیجه رسیده‌اند و حتی خود را محق دانسته‌اند که افرادی را محکوم کنند در حالی که قوه قضاییه هنوز تحقیقاتش کامل نشده و حکمی نیز صادر نکرده است. اگر از بنده هم به عنوان مسئول دستگاه قضایی بپرسید آیا سه هزار میلیارد، اختلاس هست؛ بنده می‌گویم نمی‌دانم و تنها می‌توانم در این برهه بگویم که ما می‌دانیم جریان بزرگ تخلف مالی رخ داده است چون اسنادش هست، اما اینکه سه هزار میلیارد ریال اختلاس بوده یا نبوده، باید مراحل تحقیقات و رسیدگی انجام شود و بعد اعلام کنیم.

میزان دقیق عدد اختلاس نیازمند رسیدگی قضائی و تحقیق بیشتر است. اما چه کسی یا کسانی عدد اختلاس را 3 هزار میلیارد تومان ذکر کردند و چه کسانی به ان دامن زدند. در اینکه رسانه ها اخبار اختلاس را با جدیت پی گیری و به مردم منتقل کردند بحثی نیست . وظیفه رسانه همین است و طبیعی است که چنین اختلاس بی سابقه ای نیازمند پی گیری مجدانه است. اما به واقع چه کسی در ارائه اطلاعات غلط به مردم مقصر است ؛ رسانه ها یا مسئولین؟

نگاهی به اظهارات وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اطلاعات و دادستان و و رئیس سازمان بازرسی و روسای بانکها و نمایندگان مجلس و غیره حاکی از آن است که تاکید بر عدد 3 هزار میلیارد تومان از سوی مسئولین طرح شده است و اگر امروز به این نتیجه رسیدند که اختلاس کمتر بوده مناسب است با صداقت و شفافیت به مردم بگویند که ارقام قبلی اشتباه بوده و حجم اختلاس تغییر کرده است نه اینکه گردن رسانه بیاندازند.

رئیس دستگاه قضا اگرچه تذکر درستی به رسانه ها دادند اما می بایست پیش از آن، تلنگر اصلی را به مسئولین می زدند که اطلاعات نادرست و تحقیق نشده ندهند و بدتر از آن برای تبرئه خود توپ را در زمین یکدیگر نیاندازند.اینکه رسانه ها سخنان مسئولین قضائی و دولتی را پوشش ندهند و یا برای تک تک سخنان آنها ابتدا تحقیق کنند و بعد منتشر سازند حتما مورد نظر آیت الله لاریجانی هم نیست. باید به دنبال مقصر اصلی در تشویش اخبار اختلاس بود. کسانی که در پروژه "من می دانستم" از هم سبقت می گیرند و حاضر نشدند کم کاری و یا تقصیر و قصور خود را بپذیرند بیشترین سهم را در تشویش های رسانه ای داشتند نه رسانه های اصولگرا که با دغدغه انقلاب این موضوع را پی گیری کردند.

31 شهریور 1390