h نوه امام خمینی : نباید حجاب را اجباری میکردیم !! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نوه امام خمینی : نباید حجاب را اجباری میکردیم !!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نوه امام خمینی : نباید حجاب را اجباری میکردیم !!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نوه امام خمینی : نباید حجاب را اجباری میکردیم !!

نوه امام خمینی : نباید حجاب را اجباری میکردیم !!

نوه امام خمینی : نباید حجاب را اجباری میکردیم !!

 

به نوشته ظهور12 » سایت جماران به تازگی مصاحبه ای مفصل با خانوم نعیمه اشراقی نوه امام راحل منتشر کرده است که در ان درباره مسئله حجاب در نظام جمهوری اسلامی صحبت کرده اند ...

در قسمت هایی از متن منتشر شده خانوم اشراقی میگوید :‌ به نظر من، بسیار بهتر بود که ما حجاب را اجباری نمی‌کردیم. به خاطر اینکه ما با اجباری کردن حجاب، می‌خواستیم حاشیه امنیت جامعه را بالا ببریم، اما دقیقا برعکسش عمل کردیم و امنیت را پایین آوردیم. وقتی ما در جامعه حجاب را اجباری کردیم، محدودیت و ممنوعیت ایجاد کردیم، روابط دختر و پسر را ممنوع کردیم، همه این مسائل از خیابان‌ها به درون خانه‌ها رفت. کسانی که به مسائل دینی اعتقادی ندارند، وقتی در خیابان به خواسته‌های خود نمی‌رسند، در خانه‌ها، از مواد مخدر، مشروب و ... استفاده می‌کنند و روابط غیراخلاقی میان دختر و پسر شکل می‌گیرد. در نتیجه ما امنیت را برای نسل جوان پایین آوردیم.

من چون در دو شهر لندن و تورنتو مدتی زندگی کرده‌ام، تفاوتهای این دو شهر را با شهری مانند تهران دیده‌ام و می‌دانم. مشکلات دختر جوانی که در تهران، از منزل خارج می‌شود و مسیری را طی می‌کند تا به مقصد برسد، خیلی بیشتر از مشکلات دختر جوانی در شهری مانند تورنتو است. در آنجا،‌ یک دختر جوان با یک خانم مسن و یا یک آقا فرقی ندارد و هیچ‌کس به او تعرضی نمی‌کند و امنیت بالا است.

ایشان در قسمتی دیگر از صحبت هایشان به تبین گفته های امام عزیز میپردازند‌ : در رابطه با اجباری بودن حجاب، در میان صحبت‌های امام، من تنها در یک جا مشاهده کردم که از امام سوال شده بود که در شمال، خانم‌ها با لباس شنا، به داخل شهر هم می‌روند؛ در این باره ما باید چکار‌کنیم؟ امام هم گفته بودند که خود مردم متدین مازندران اجازه نمی‌دهند که زنان لخت وارد شهرشان شوند. (جلد ۸ - صفحه ۳۳۹) اما هیچ جا به روشنی دیده نشده که ایشان می‌خواستند یا نمی‌خواستند که حجاب اجباری شود یا نه. من هم به یاد نمی‌آورم که امام برای اجباری شدن حجاب نظر خاصی داشته باشند. اما می‌دانم که با خشونت مخالف بودند. زمانی چند دانشجوی بسیجی نزد امام آمدند و از قاطعیت در مقابل بدحجابی از ایشان سوال کردند. امام در جواب فرمودند که منظور شما از قاطعیت چیست؟ اگر منظورتان برخورد فیزیکی ست، این اصلا درست نیست. باید با مدارا و محبت راجع به بدحجابی برخورد کرد و با خشونت نباید کاری کرد.

برای مطالعه متن کامل این گفتگو اینجا کلیک کنید ...

 
2 مرداد 1391