h حکم مراجع درباره وام‎های اعطایی بانک‎ها برای ثبت نام عمره - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

حکم مراجع درباره وام‎های اعطایی بانک‎ها برای ثبت نام عمره,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,حکم مراجع درباره وام‎های اعطایی بانک‎ها برای ثبت نام عمره,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,حکم مراجع درباره وام‎های اعطایی بانک‎ها برای ثبت نام عمره

حکم مراجع درباره وام‎های اعطایی بانک‎ها برای ثبت نام عمره

وام‎های اعطایی بانک‎ها برای ثبت نام عمره دچار اشکال است

ابنا: بازار گرم ثبت نام عمره مفرده و توقف آن پس از ثبت نام فعلی بسیاری از مردم را به تکاپو واداشته است تا به هر طریقی از این ثبت نام عقب نمانند.

بر اساس این گزارش بانک ها ی عامل ثبت نام نیز برای عقب نماندن از کسب سود و درآمد به اعطای وام با سودهای بالا روی آورده اند.

وام ها ی اعطایی از سوی بانک ها با استناد به عقد جعاله انجام می شود، در حالی که بانک ها در قبال دریافت این سود 14 درصدی خدمتی انجام نمی دهند .

در همین زمینه دفاتر حضرات آیات عظام مکارم شیرازی ، صافی گلپایگانی و وحید خراسانی این وام را دچار اشکال و حرام اعلام کرده اند.

دفتر حضرت ایت الله العظمی وحید خراسانی نیز اعلام کرد اگر سود دریافتی کمتر از 4 درصد باشد می توان گرفتن این وام را بلا اشکال است و مردم نیز سود چهار درصدی را تحت عنوان کارمزد با بانک ها مصالحه می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر موسویان عضو شورای فقهی بانکداری اسلامی نیز در گفت و گو با خبرگزاری ابنا گفت : هیچ توجیهی برای این وام وجود ندارد.

دکتر موسویان افزود : سود جعاله باید در قبال انجام یک کار و خدمتی باشد ، اما بانک ها در برابر سود 14 درصدی که از مردم دریافت می کنند ، خدمت قابل توجهی انجام نمی دهند که بخواهند این سود را دریافت کنند.

خبرگزاری ابنا همچنین برای پیگیری نظر سامان حج و زیارت در این خصوص و اینکه آیا تلاشی از سوی این سازمان برای متوقف کردن پرداخت این وام صورت گرفته است یا نه ، تماس های متعددی با آقای غیرتی مدیر کل روابط عمومی این سازمان گرفت که متاسفانه موفق به گفت و گو با ایشان نشد.

29 شهریور 1390