h دستاورد دانشمند ایرانی : شناسایی احساسات افراد با یك عینك! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دستاورد دانشمند ایرانی : شناسایی احساسات افراد با یك عینك! ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دستاورد دانشمند ایرانی : شناسایی احساسات افراد با یك عینك! ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دستاورد دانشمند ایرانی : شناسایی احساسات افراد با یك عینك!

دستاورد دانشمند ایرانی : شناسایی احساسات افراد با یك عینك!

دستاورد دانشمند ایرانی : شناسایی احساسات افراد با یك عینك!

https://file.zohur12.ir/2012/07/068e24e6aecff7371f0af0fcd6bb2fd21.jpg

یك دانشمند ایرانی دست به ساخت نوعی عینك زده كه با شناسایی نوسانات اكسیژن در هموگلوبین زیر پوست به خوانش احساسات افراد می پردازد.

به گزارش ایسنا، دكتر مارك چنگیزی، عصب شناس ایرانی، عینك «O۲Amps» را بر این اساس طراحی كرده كه سطوح اكسیژن زیر پوستی می تواند علائم اجتماعی فرد را برون یابی كند.این فناوری مبتنی بر یك واقعیت زیست شناسی تكاملی بوده كه دید رنگی در نخستین ها برای شناسایی نوسانات سطح اكسیژن پوست تكامل یافته تا موجودات بتوانند به شناسایی نشانه های رفتاری و اجتماعی بر اساس این تغییرات بپردازند.برای مثال رنگ پوست انسان در زمان عصبانیت یا شرمندگی به رنگ قرمز درمیاید، اما علائم ریز دیگری نیز وجود دارند كه ممكن است تنها تا حدی از آنها آگاه بوده اما برای شناسایی رفتارها بسیار لازم هستند كه چنگیزی از آنها در كتاب جدید خود موسوم به «تكامل دید» یاد كرده است.این عینك به رنگ صورتی بوده و به تقویت علائم اكسیژن در نگاه بیننده می پردازد. یكی از مهمترین كاربردهای این فناوری در پزشكی بوده و این محصول اكنون در مرحله آزمایشی خود در دو بیمارستان است.عدسی های این عینك باعث درخشش رگها شده و به راحتی به نمایش عروق مخفی می پردازد. دكتر چنگیزی كه مدیریت شناخت انسانی شركت ۲AI Labs را برعهده دارد به تولید سه فناوری متفاوت پرداخته كه در كاربرد با هم فرق دارند: یك یابنده عروق، یك آشكارساز تروما و یك تقویت كننده عمومی بالینی كه هر دو كار را انجام می دهد. از دیگر كاربردهای این دستگاه می توان به موارد امنیتی در فرودگاهها یا رویدادهای ورزشی اشاره كرد.چنگیزی، تحصیلات كارشناسی خود را در رشته ریاضیات و فیزیك در دانشگاه ویرجینیا و دكتری خود را در ریاضیات در دانشگاه مریلند به پایان برده است. او از سال ۲۰۰۷ دانشیار دپارتمان علوم شناختی در انستیتو پلی تكنیك رنیلر است. تخصص اصلی وی، حوزه هایی چون عصب شناسی نظری، دید، علوم شناختی و زبان شناسی را در بر گرفته و یكی از كسانی است كه سعی می كند عملكردهای مغز را رازگشایی كند.

 چنگیزی در عین حال یكی از چهره های برجسته علمی برای رسانه های جهان به شمار می رود.

18 تیر 1391