h بستن غار کوه احد توسط عربها بر روي مسلمانان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بستن غار کوه احد توسط عربها بر روي مسلمانان,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بستن غار کوه احد توسط عربها بر روي مسلمانان,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بستن غار کوه احد توسط عربها بر روي مسلمانان

بستن غار کوه احد توسط عربها بر روي مسلمانان

بستن غار کوه احد توسط عربها بر روي مسلمانان

https://file.zohur12.ir/2012/07/n00119018-b8.jpg

تازه ترین حرکت جاهلانه و نابخردانه اعراب سلفی مسدود وممنوع کردن راه بازدید یکی از آثار تاریخی و مذهبی عربستان به روی مسلمانان است.

به نقل از خانه ملت، برخی از دولت‌های کشورهای عربی که با آمریکا همسوهستند، در سال‌های اخیر با دستاویز قرار دادن بعضی مسائل سیاسی، مذهبی و جغرافیایی بارها ایران را مورد تهاجم تبلیغاتی قرار داده اند، این هجمه ها به ویژه از سوی دولت عربستان و برخی اعراب خلیج فارس شدت داشته است، از جمله این اقدامات، تلاش برای عربی دانستن خلیج فارس و ایجاد موانع بسیار بر سر راه زائران ایرانی خانه خدا است. آنها این بار با بستن غاری که افتخار در آغوش کشیدن پیامبر عظیم‌الشان اسلام را داشت، تلاش کرده اند تا باز هم اربابان غربی خود را خوشحال کنند.

زمانی که پیامبرگرامی اسلام در غزوه احد زخمی شدند، جهت مداوا به غار ثنایا ‌رفتند، به همین دلیل این مکان از دیدگاه مسلمانان دارای ارزش تاریخی ودینی فراوانی است.سلفی ها برای بستن این غار ابتدا از موانع فیزیکی و ریختن زباله آغاز کردند و زمانی که به این باور رسیدند هیچ چیز نمی‌تواند سد راه زیارت و بازدید مسلمانان از این مکان مقدس باشد، اقدام به بستن این غار کردند.

درارتباط با این موضوع نظرات برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جویا شده ایم که درپی می خوانید.

غضنفر آبادی: رفتار سلفی‌ها نشانه کج فهمی از دین است

موسی غضنفرآبادی در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به مسدود وممنوع شدن بازدید از آثار تاریخی اسلامی به دست وهابیون عربستان گفت: چنین تندروی و تحجری در دنیای کنونی جایی ندارد و باید جلوی این قبیل کارها توسط حاکمان عربستان گرفته شود.

نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی افزود: چرا با چنین کارهایی مردم و مسلمانان را از زیارت و مشاهده مناطقی که برایشان دارای اهمیت است، محروم می‌کنند زیرا به نظر من این بحث، اعتقادی نیست چراکه تا قبل از این،در چنین اماکنی برای بازدید باز بوده است.وی با بیان اینکه چنین رفتاری نشانه کج فهمی از دین است، اضافه کرد: حاکمان کشور عربستان باید به این موضوعات توجه داشته باشند زیرا خلط موضوعات دینی و اموری که مربوط به اعتقادات مردم است، با مباحث سیاسی، تنها موجب سخیف شدن خودشان می‌شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از ارتباط چنین رفتارهایی با فضای ایجادشده در منطقه و جریانهای بیداری اسلامی خبر داد و تصریح کرد: با وجود تندروی وهابیون در حوزه‌های مختلف، شیعیان آرامش بسیاری از خود نشان دادند و در شرایطی که آنها ریختن خون شیعیان را وسیله ورود به بهشت می‌دانند، ما قائل به صبر و اتحاد هستیم و اینکه خودشان متوجه اشتباهات‌شان شوند.

موسوی:وهابیون با پشتیبانی صهیونیست‌ها آثار اسلامی را تخریب می‌کنند.میرقسمت موسوی اصل در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به مسدود و ممنوع شدن بازدید از آثار تاریخی اسلامی به دست وهابیون عربستان گفت: هر قومیت، دین و کشوری دارای آثار گردشگری و جهانگردی بخصوصی است که محدود شدن آن به یک جغرافیای خاص، باعث تملک تام و تمام آن نمی‌شود و بنابراین آثار تاریخی موجود در کشور عربستان نیز مربوط به مسلمانان و کل دنیای اسلام است.نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: این آثار نماد تاریخی جهان اسلام است و با توجه به اینکه در عربستان واقع شده است، باید حاکمان این کشور، زمینه بازدید همگان و خصوصا مسلمانان را فراهم کنند.

موسوی اصل افزود: اسلام از عربستان برخاسته و این کشور مبدا تاریخ اسلامی به شمار می‌رود، لذا در شرایطی که سایر کشورها و ادیان برای مراکز تاریخی خود تبلیغ می‌کنند، اقدامات سران عربستان همچون بستن، مسدود کردن و مانع بازدید شدن، ناپسندیده، نامعقول و زشت است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: فرقه وهابیت در عربستان، پشتیبانی لابی صهیونیستی را دارد و به همین دلیل اقدام به تخریب و محو آثار اسلامی می‌کند؛ همچنانکه پیش از این نیز قبر ائمه اطهار را خراب کردند و اجازه تجدید بنا و یا زیارت به زوار نمی‌دهند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس خواستار واکنش تمام مسلمانان از کشورهای مختلف نسبت به چنین تعرضاتی شد و تصریح کرد: دست وهابیت در پشت پرده این‌گونه مسائل دیده می‌شود زیرا هر از چند گاه شاهد چنین اتفاقاتی هستیم و از این منظر، چنین عملی دارای رویکرد سیاسی است تا اعتقادی و دینی.

به دنبال تخریب آثار و مشاهد اسلامی در عربستان سعودی،به تازگی دهانه غار ثنایا در شمال مدینه منوره، جایی که پیامبر(صلی الله علیه و آله) پس از زخم برداشتن در جنگ احد به آن جا رفت، توسط سلفی‌ها مسدود شده است.

این عده با ریختن سنگ‌های کوه همراه با سیمان برروی دهانه غار، این اقدام را صورت دادند. آنها با این عمل و گماردن ماموران سلفی در پای کوه، صعود به غار را غیر ممکن کردند.

سلفی‌ها در سال‌های اخیر برای بازداشتن زائران از رفتن به غار، به همه شیوه‌ها و از جمله ایجاد موانع فیزیکی و ریختن زباله تمسک ورزیده اند.

پیش از این آیات عظام ومراجع تقلید درباره تخریب مشاهد اسلامی موضع گیری کرده و آن را عملی در راستای اهداف صهیونیست‌ها معرفی کرده بودند.

سید علی طاهری: جهان اسلام روزه سکوت نگیرد

سید علی طاهری در گفت‌و‌گو با خانه ملت، در مورد بسته شدن غار ثنایا به روی مسلمانان توسط سلفی‌ها بیان کرد: وهابیت در تلاش است به تدریج آثار و اماکن تاریخی اسلامی را مورد تهاجم قرار دهد. خیلی وقت است که این گونه رفتارها از سوی سلفی‌ها صورت می گیرد. اقدام‌های این گروه ابتدا از تخریب قبور نورانی اهل بیت(ع) شروع شد و به تدریج به اماکن دیگری چون کوه احد کشیده شده است.

نماینده مردم گرگان و آق قلا ادامه داد: وهابیون می‌خواهند تمام نمادهای تاریخی جهان اسلام را نابود کنند. به واقع اقدامات آنها در ادامه مسیر مخالفت با ترویج و اشاعه اسلام راستین است. سلفی‌ها با هر نوع اثری که نشان از اسلام دارد سرستیز دارند.

وی در مورد عدم اعتراض جهان اسلام به این اعمال بیان کرد: جهان اسلام در قبال این اهانت‌ها نباید سکوت اختیار کند، باید با محکوم کردن این گونه اقدامات، سلفی‌ها را وادار به عقب نشینی کرد. اگر این حرکت صورت نگیرد، این گروه دوباره به رفتارهای غلط خود ادامه خواهند داد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: نهادهایی مانند کنفرانس سران کشورهای اسلامی، اجلاس بین المجالس و ... که در عرصه بین‌الملل جایگاه ویژه‌ای دارند، می‌توانند با موضع گیری‌های خود مانع از اقدامات نابخردانه وهابیون شوند.

14 تیر 1391