h كاهش قیمت دلار و سکه شروع شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

كاهش قیمت دلار و سکه شروع شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,كاهش قیمت دلار و سکه شروع شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,كاهش قیمت دلار و سکه شروع شد

كاهش قیمت دلار و سکه شروع شد

كاهش قیمت دلار و سکه شروع شد

https://file.zohur12.ir/2012/07/IMAGE6347670144359813253.jpg

قیمت دلار روز پنجشنبه تحت تأثیر جو روانی متأثر از مسایل سیاسی از مرز 2000 تومان گذشت، اما به فاصله دو روز دوباره به سمت کاهش تغییر جهت داد .

قیمت دلار که رکورد 2060 تومان را کسب کرده بود ، با آرام شدن جو این بازار ، در سراشیبی قیمت قرار گرفت و تا لحظه نگارش این گزارش به 1950تومان عقب‌نشینی کرده است. در هر صورت بازار ارز در هفته گذشته شاهد رشد قیمتهایی از انواع ارز بود که در سال‌بی‌سابقه بوده است، به طوری که با گذر از مرز 2000تومان به رقم قابل توجهی دست یافت.با این حال، قیمت دلار روز شنبه در بازار تهران با کاهش حدود 102تومانی نسبت به روز پنجشنبه به 1958تومان رسید. قیمت دلار که روز پنجشنبه تا 2060تومان هم افزایش یافت، دیروز شنبه به 1958تومان کاهش یافته است.سایر ارزها نیز نسبت به روز پنجشنبه با کاهش قیمت مواجه شدند. در بازار تهران قیمت یورو 2500تومان، پوند 3075تومان و درهم امارات 534تومان فروخته می‌شود.

کاهش قیمت سکه دربازار

در همین حال، قیمت انواع سکه هم در بازار نسبت به روز پنجشنبه کاهش یافت. بر همین اساس، قیمت هر قطعه سکه تمام طرح قدیم 754هزار تومان، طرح جدید 750هزار تومان، نیم سکه 376هزار تومان و ربع سکه 194هزار تومان است.این در حالی است که قیمت هر اونس طلا دیروز در بازارهای جهانی به 1600دلار رسیده است که نسبت به هفته گذشته افزایش بیش از 25دلاری را نشان می‌دهد. هر گرم طلای 18عیار دیروز در بازار تهران بیش از 75هزار تومان بود.

واکنش رئیس کل بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی نیز که تقریباً تجربه تلخ گرانی ارز و سکه را از یاد نبرده است، نسبت به جهش قیمت سکه و ارز واکنش نشان داد. بهمنی با تأکید دوباره بر اینکه افزایش قیمت دلار و طلا در ایران فقط جنبه روانی و سیاسی دارد، گفت: وقتی قیمت اونس جهانی طلا کاهش یافته، اما در ایران قیمت طلا افزایش می‌یابد، نشان‌دهنده این است که موضوع دیگری به جز مسایل اقتصادی بر این قیمتها مؤثر است. وی با بیان اینکه قیمت فعلی طلا و ارز واقعی نیست، افزود: وقتی با یک مذاکره قیمت دلار 250تومان گران یا ارزان می‌شود، نشان‌دهنده تأثیرگذاری مسایل سیاسی بر قیمت ارز است. رئیس کل بانک مرکزی همچنین از عرضه 2/2میلیون قطعه سکه در بازار از دوم مرداد‌ماه خبر داد و تصریح کرد: حتی اگر لازم باشد سکه‌های پیش‌فروش شده را زودتر از موعد مقرر عرضه خواهیم کرد. وی همچنین در پاسخ به برخی انتقادها نسبت به خرید طلا توسط بانک مرکزی طی سه سال گذشته گفت: ما در این مدت 600‌تن طلا برای کشور خریدیم و امروز این منابع بیش از 250درصد سود کرده است. درحالی که اگر این پول را در بانکهای اروپایی می‌گذاشتیم، طی سه سال حداکثر 5/4درصد سود حاصل می‌شد. در مجموع گرانی‌های چند روز اخیر، درحالی است که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی یا با کاهش قیمت مواجه بوده یا ثابت بوده است، این مسأله نشان‌دهنده غیرواقعی و حبابی بودن قیمتها در بازار است.گفتنی است، صرافی‌های رسمی به دلیل نوسانهای شدید بازار روز پنجشنبه، هیچ قیمتی را بر روی تابلوی خود درج نکرده بودند!

11 تیر 1391