h در روز اول مذاکرات مسکو چه گذشت؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

در روز اول مذاکرات مسکو چه گذشت؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,در روز اول مذاکرات مسکو چه گذشت؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,در روز اول مذاکرات مسکو چه گذشت؟

در روز اول مذاکرات مسکو چه گذشت؟

دور جديد مذاكرات ايران و گروه 1+5 از روز گذشته در مسكو آغاز شد و بيشتر زمان گفت‌وگوهاي صبح و عصر به طرح موضوع از سوي نمايندگان ايران اختصاص يافت. به گزارش رجانيوز، در گفت‌وگوهاي روز دوشنبه آن‌چنانكه علي باقري از اعضاي تيم مذاكره كننده اعلام كرد، ايران محورهاي پيشنهاد پنج‌گانه خود را به‌طور دقيق توضيح داده است. محورهاي پيشنهاد عبارت است از: ۱- اصول راهنمای مورد توافق دو طرف، ۲- اهداف، ۳- موضوعات، ۴- ساختار شکلی فرآیند گفت‌وگوها و ۵- گام‌های متقابل دو طرف

در اين پيشنهاد به‌طور دقيق عنوان شده بود كه هر يك از دو طرف بايد چه گام‌هايي را بردارند و اين يعني ايران شرايط لازم را براي خارج شدن 1+5 از بن بست فراهم كرده و اكنون بايد ديد كه آيا مي‌توانند استفاده از اين فرصت را خواهند داشت يا خير؟

بسته پیشنهادی ایران به گونه ای تنظیم شده که ضمن حفظ روند توسعه علمی و فناوری ملت ایران دغدغه های نظامی طرف مقابل را مرتفع می سازد و در صورت مخالفت آنها با این بسته، بیش از پیش آشکار خواهد شد که تلاش آن‌ها جلوگیری از پیشرفت ایران است که طبعاً با راهبرد پیشرفت توأم باعدالت در جمهوری اسلامی ایران در تعارض است.

1+5 اکنون بر سر یک دوراهی است و امروز برای آنها روز انتخاب است تا در دور سوم مذاكرات مسكو كه از دقايقي قبل آغاز شده، راهي را انتخاب کنند كه ایران نيز متناسب با آن راه خود را انتخاب خواهد کرد.

در جلسه دیروز بحث های ایران چنان اقناعی و مفصل بود که طرف غربی اعلام کرد كه دیگر هیچ سوالی ندارد اما چون 1+5 آماده این حجم از مطلب نبود تا فردا (يعني مذاكرات امروز) برای پاسخ دادن وقت می‌خواهد و هيچ پاسخ محتوايي به اين پيشنهادها نداد.

نكته قابل توجه اينكه، ایران دیروز به‌طور تفصيلي اثبات کرد که قطعنامه های شورای امنیت غیر قانونی است و نمی تواند مبنای مذاکرات باشد و این موضوع به طور مکتوب هم تحویل طرف مقابل شد.

30 خرداد 1391