h نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه/فرانسوا اولاند پیروز شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه/فرانسوا اولاند پیروز شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه/فرانسوا اولاند پیروز شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه/فرانسوا اولاند پیروز شد

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه/فرانسوا اولاند پیروز شد

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه/فرانسوا اولاند پیروز شد

با اعلام نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، «فرانسوا اولاند»، کاندیدای سوسیالیست توانست «نیکولا سارکوزی»، رئیس جمهور کنونی این کشور را شکست داده و به عنوان رئیس جمهور جدید فرانسه انتخاب شود.

دقایقی پس از بسته شدن حوزه های اخذ رأی، شمارش آرا که به صورت لحظه ای و همزمان صورت می گرفت به پایان رسید و فرانسوا اولاند به عنوان پیروز این انتخابات معرفی شد.

بر اساس گزارش اولیه کانال 2 تلویزیون فرانسه، اولاند توانسته با کسب 51.9 درصد از آرا در مقابل سارکوزی که 48.1 درصد از آرا را کسب کرده، به پیروزی برسد.

از سال 1988 تاکنون، این اولین بار است که یک کاندیدای سوسیالیست موفق به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه می شود.

نتایح انتخابات در حالی اعلام می شود که نظرسنجی های پیش از انتخابات و همچنین نظرسنجی های انجام شده از رأی دهندگان در حوزه های رأی گیری، همگی از پیروزی اولاند حکایت داشت.

همچنین به گزارش سایت شبکه خبری «یورونیوز»، طرفداران اولاند از حدود یک ساعت پیش از اعلام نتایج، در مرکز پاریس مشغول شادمانی بودند.

تکمیلی:

سارکوزی در سخنرانی خود پس از اعلام نتایج در جمع طرفدارانش با لحنی مغموم گفت: «مردم فرانسه تصمیم خود را گرفته اند. از شما می خواهم به آنچه باید بگویم گوش دهید. این یک انتخاب دموکراتیک و مبتنی بر اصول جمهوری بود. فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه است و این امر باید مورد احترام قرار گیرد».

وی همچنین طی تماس تلفنی با اولاند، برای او در زمان «چالش های سخت»، آروزی موفقیت کرد.

سارکوزی پیش از این اعلام کرده بود در صورت شکست در انتخابات، از سیاست کناره گیری می کند. وی دومین رئیس جمهوری است که از زمان آغاز جمهوری پنجم فرانسه در سال 1958، در انتخاب مجدد پس از یک دوره ریاست جمهوری ناکام می ماند.

فرانسوا اولاند، ساعتی پس از اعلام نتایج در زادگاه خود، شهر «تول» به سخنرانی پرداخت و گفت: «من اینجا هستم تا به فرانسه خدمت کنم».

وی در سخنان خود از سارکوزی تقدیر کرد و وی را شایسته احترام دانست.

اولاند در سخنرانی خود گفت: «من به خود می بالم که قادرم بار دیگر به شما امید بدهم». وی همچنین پس از تشکر از هوادارانش، با اشاره به کسانی که در انتخابات طرفدار وی نبوده اند، گفت: «من رئیس جمهور همه خواهم بود... تنها یک فرانسه و یک ملت وجود دارد که برای یک سرنوشت مشترک متحد شده است».

وی ادامه داد: «در فرانسه با همه به مساوات رفتار خواهد شد. هیچ یک از فرزندان جمهوری به حاشیه رانده نخواهد شد، ترک نخواهد شد و مورد تبعیض قرار نخواهد گرفت. اولین چیزی که رئیس جمهور باید انجام دهد، گرد آوردن و دور هم جمع کردن مردم، برای چالش هایی است که پیش رو داریم».

وی در عرصه داخلی اولویت خود را دو موضوع عدالت و جوانان دانست و در عرصه بین المللی نیز، از در پیش گرفتن روابط متفاوتی با متحدان اروپایی فرانسه سخن گفت.

وی سخنرانی خود را با این جمله به پایان رساند: «امروز غروب، زندگی زیباست».

18 اردیبهشت 1391