h کارشناسان،هند را قدرت اول اقتصاد در سال 2050 دانستند+لیست 10 رتبه نخست - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کارشناسان،هند را قدرت اول اقتصاد در سال 2050 دانستند+لیست 10 رتبه نخست,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کارشناسان،هند را قدرت اول اقتصاد در سال 2050 دانستند+لیست 10 رتبه نخست,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کارشناسان،هند را قدرت اول اقتصاد در سال 2050 دانستند+لیست 10 رتبه نخست

کارشناسان،هند را قدرت اول اقتصاد در سال 2050 دانستند+لیست 10 رتبه نخست

کارشناسان،هند را قدرت اول اقتصاد در سال 2050 دانستند+لیست 10 رتبه نخست

داستان اقتصاد هندوستان روز به روز جدی‌تر شده و پر رنگ تر جلوه می‌کند! گزارشی که به تازگی توسط موسسه «نایت فرانک» که در سال ۱۸۹۶ تاسیس شده نشان می‌دهد هندوستان با زیر پا گذاشتن چین به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان سر بلند خواهد کرد.

به نقل از همشهری، این گزارش در اصل بخشی از گزارش ثروت سال ۲۰۱۲ است که بر اساس بررسی‌های دقیق از پولزایی، خطرات اقتصادی و سیاست‌های اقتصادی بازارهای مختلف جهانی تهیه شده است. در این گزارش به مقایسه بزرگترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۵۰ پرداخته شده است که بر این اساس برترین اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۰ ایالات متحده آمریکا اعلام شده اما برترین اقتصاد جهان درسال ۲۰۵۰ به پیش بینی این گزارش کشور هندوستان خواهد بود. ایالات متحده در سال ۲۰۵۰ رتبه سومین اقتصاد بزرگ جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

۱۰ اقتصاد برتر جهان به این ترتیب پیش بینی شده‌اند:
۱

هندوستان

  • از سال ۱۹۹۱ زمانی که آزادسازی اقتصادی، هندوستان را از قید و بند رشد آرام رها کرد و دریچه‌های آن را به سوی اقتصاد جهانی گشود، هندوستان هرگز حتی یک قدم به عقب بر نداشت. این گزارش پیش بینی کرده است هندوستان در آینده با رهایی از مسائل جاری اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خود می‌تواند به راس هرم اقتصاد جهانی برسد.
۲ چین
  • چندان تعجبی ندارد که چین در این گزارش رتبه دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال ۲۰۵۰ را به دست آورده باشد. رشد این کشور طی دو دهه گذشته چیزی کمتر از یک معجزه نبوده است. این کشور با عبور از سد ژاپن و دستیابی به دومین رتبه بزرگان اقتصاد جهان در سال ۲۰۵۰ جایگاه آمریکا را به خطر انداخته و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ بر این کشور غلبه کند. با این همه رشد تدریجی اقتصاد این کشور آرامتر از هندوستان خواهد بود.
۳ آمریکا
  • ابرقدرت بودن اقتصادی ایالات متحده به لطف درآمد ناخالص داخلی این کشور همچنان حفط خواهد شد و این کشور را در میان سه اقتصاد برتر جهان، البته در رتبه سوم نگه خواهد داشت. آمریکا به واسطه مصرف گرایی بالا، توانایی‌های نوآورانه و قدرت‌های تکنولوژیکی در میان برترین اقتصادهای جهان باقی خواهد ماند.
۴ اندونزی
  • این کشور یکی از سریع السیرترین رشدهای اقتصادی جهان را دارا است و از این رو تا سال ۲۰۵۰ به عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان معرفی خواهد شد. شاید دیدن نام اندونزی در میان بزرگان اقتصاد جهان عجیب به نظر بیاید اما وجود منابع طبیعی گسترده و رو به رشد بودن اقتصاد این کشور توانایی بالقوه‌ای را در آن ایجاد کرده تا با رشد پر سرعت، خود را در میان بزرگان جهان جا دهد. دولت کنونی این کشور با پشتیبانی از سرمایه گذاری بخش خصوصی و خارجی به رشد اقتصادی کشور کمک زیادی کرده است. این مسیر تا رشد ۶٫۸ درصدی اقتصاد این کشور تا سال ۲۰۵۰ ادامه خواهد داشت.
۵ برزیل
  • پیش بینی گزارش ثروت سال ۲۰۱۲ برزیل را پنجمین اقتصاد بزرگ جهان پیش بینی کرده است. این کشور از بریتانیا که در مارچ ۲۰۱۲ به عنوان ششمین اقتصاد برتر جهان معرفی شد پیشی گرفته و از سرعت رشد خود طی دهه‌های آینده نخواهد کاست. برزیل به لطف حضور ثروت و منابع طبیعی بیکران، کشاورزی پر رونق، تولید و صنایع خدماتی قدرتمند قادر خواهد بود در سال‌های آینده به چنین رتبه‌ای از رشد دست پیدا کند.
۶ نیجریه
  • این کشور سال‌ها است که رشد اقتصادی پایدار و تاثیرگذاری را از خود نشان داده است. اتکای اصلی این کشور بر صنعت نفت است که ۸۰ درصد از درآمد ناخالص داخلی کشور را پوشش می‌دهد اما با این حال نیجریه تلاش دارد تا سهم کشاورزی و تجارت را نیز در این رشد اقتصادی افزایش دهد. نیجریه به پیش‌بینی گزارش جدید در سال ۲۰۲۵ از آفریقای جنوبی که عنوان کنونی برترین اقتصاد آفریقا را در اختیار دارد، عبور خواهد کرد و جایگاه ششم خود را در سال ۲۰۵۰ حفظ خواهد کرد.
۷ روسیه
  • ابرقدرت سابق و تنها وزنه تعادل ایالات متحده آمریکا طی دهه‌های گذشته از رشد اقتصادی نسبتا پایداری برخوردار بوده است که این پایداری به واسطه وجود منابع طبیعی از قبیل گاز، نفت، ذغال و فلزات قیمتی مستحکم تر شده است. شاید نشانه‌هایی از تزلزلات اجتماعی یا سیاسی در این کشور دیده شود اما کوچکترین اثری از تزلزل در رشد اقتصادی روسیه به چشم نمی‌آید.
۸ مکزیکو
  • این کشور شاید مسائل جدی مرتبط با فقر، بی‌ثباتی‌های اجتماعی و نابرابری اقتصادی داشته باشد اما همچنان قدرت اقتصادی بزرگی است که بر چرخ سرمایه اش چند تریلیون دلاری در حرکت است. طی دو دهه گذشته مکزیکو بنیان ریزاقتصاد که منجر به ایجاد رشد پایدار اقتصادی، کاهش تورم و بهبود درآمد سرانه شده را بهبود بخشیده است. این کشور در حال حاضر در مسیر بهبود زیرساخت‌ها است، حرکتی که برای رشد صنایع تولیدی حیاتی به شمار می‌رود.
۹ مصر
  • کشوری که زمانی دارای اقتصادی کاملا متمرکز بود و به تدریج به سوی اقتصاد بازارمحور رو آورد، به واسطه چندین تحول بزرگ مالی توانست از افزایش سرمایه گذاری خارجی بهره ببرد و رشد ناخالص داخلی آن پنج درصد افزایش پیدا کرد. در حال حاضر تحولات سیاسی و نظامی که در این کشور رخ داده که مصر را دچار فلج شدگی سیاسی کرده است و صندوق بین المللی پول نیز وام دادن به این کشور را به تاخیر می‌اندازد. با وجود اینکه کشاورزی در رشد اقتصادی این کشور اهمیت بالایی دارد، تولیدات و خدمات نیز نقش بزرگی در رشد درآمد ناخالص داخلی به عهده دارند.
۱۰ ژاپن
  • سرزمین خورشید درخشان به سقوط خود از جایگاه دومین اقتصاد بزرگ جهان ادامه خواهد داد و تا سال ۲۰۵۰ به عنوان دهمین اقتصاد بزرگ جهان شناخته شود. ژاپن پس از دهه تباهی ۱۹۹۰ رشد آرام و کسادی اقتصادی را تجربه کرد. این کشور در حال حاضر در حال التیام زخم‌های دو فاجعه طبیعی زمین لرزه و سونامی است که در سال گذشته گریبانگیرش شد، بلایایی که اقتصاد این کشور را به همراه شهرها و روستاهای این کشور ویران کرد. با وجود اینکه رشد اقتصادی این کشور با کندی مواجه شده است ژاپن همچنان یکی از نقاط مهم و حیاتی برای تولیدات پیشرفته تکنولوژیکی، خودرو و صنایع الکترونیکی است.

به گزارش همشهری آنلاین، این گزارش همچنین میزان تولید ناخالص داخلی ۱۰ اقتصاد برتر جهان در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۵۰ را با یکدیگر مقایسه کرده که در آن درآمد ناخالص داخلی با GDP و با مقیاس تریلیون دلار نمایش داده شده است.

درآمد ناخالص داخلی سال ۲۰۵۰

درآمد ناخالص داخلی سال ۲۰۱۰

GDP

کشور

رتبه

GDP

کشور

رتبه

۸۵٫۹۷

هندوستان

۱

۱۴٫۱۲

آمریکا

۱

۸۰٫۰۲

چین

۲

۹٫۹۸

چین

۲

۳۹٫۰۷

آمریکا

۳

۴٫۳۳

ژاپن

۳

۱۳٫۹۳

اندونزی

۴

۳٫۹۲

هندوستان

۴

۱۱٫۵۸

برزیل

۵

۲٫۹۱

آلمان

۵

۹٫۵۱

نیجریه

۶

۲٫۲۰

روسیه

۶

۷٫۷۷

روسیه

۷

۲٫۱۶

برزیل

۷

۶٫۵۷

مکزیکو

۸

۲٫۱۶

بریتانیا

۸

۶٫۴۸

ژاپن

۹

۲٫۱۲

فرانسه

۹

۶٫۰۲

مصر

۱۰

۱٫۷۵

ایتالیا

۱۰

26 فروردین 1391