h خواننده سریال پس از باران "فریدون پوررضا" در گذشت + فایل تیتراژ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

خواننده سریال پس از باران فریدون پوررضا در گذشت + فایل تیتراژ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,خواننده سریال پس از باران فریدون پوررضا در گذشت + فایل تیتراژ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,خواننده سریال پس از باران فریدون پوررضا در گذشت + فایل تیتراژ

خواننده سریال پس از باران "فریدون پوررضا" در گذشت + فایل تیتراژ

خواننده سریال پس از باران

( درگذشت این عزیز را به جامعه موسیقی و خانواده ایشان تسلیت عرض مینماییم ... )

به گزارش خبرگزاری فارس ، فریدون پوررضا خواننده مشهور و پرآوازه گیلان عصر امروز به دلیل بیماری آسم در سن 80 سالگی در بیمارستان رشت دارفانی را وداع گفت.

فریدون پوررضا در سوم مهر 1311 در لشت‌نشا متولد شد و از استادان آواز یونس دردشتی، سعادتمند قمی و غلامحسین بنان آواز ایرانی را آموخت و در سال 1333 کار تعزیه را به همراه علی به کیش آغاز کرد و در همان سال نمایشنامه‌ای برای تئاتر و اجرای آن در سالن سینمای لشت‌نشا نوشت.

شش سال بعد در آزمون خوانندگی رادیو گیلان رتبه نخست را کسب کرد و به طور رسمی خواننده شد و از اردیبهشت 1350 همکاری با تلویزیون را آغاز کرد و در همان سال به عنوان پژوهشگر آواهای بومی و با همراهی مشاهیر فرهنگی و هنری ایران سیمین دانشور، محیط طباطبایی، منوچهر آتشی، محمود عنایت، ایرج افشار و دیگر استادان برجسته دانشگاه تهران به لندن سفر کرد.

وی در سال 67 همکاری خود را با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران با کارشناسی موسیقی آغاز و در همان سال کنسرتی را در رشت برگزار کرد.

از آن تاریخ به بعد در شیراز، همدان، آلمان، رشت و تهران به اجرای برنامه و کنسرت پرداخت و دو کاست «می گیلان» و «گیله لو» را بیرون داد و در سال 79 تیتراژ و متن سریال پس از باران را اجرا و یک سال بعد مقام نخست موسیقی در فیلم و سریال‌های کشور را از آن خود کرد.

فریدون پوررضا برداشتی متفاوت از موسیقی فولکلور ارائه داده و از ملودی‌های دیلمان، گالش و گیلک، آهای زاکان در این راه استفاده کرد و با تحقیق در زمینه موسیقی بسیاری از ظرفیت‌های موسیقی گیلان را رشد داد و به گیلان و ایران معرفی کرد.

در آخر هم میتوانید این فایل صوتی زیبا و خاطره انگیز از سریال زیبای پس از باران را دریافت کنید ...

24 فروردین 1391