h چرا 28 هزار تومان یارانه برخی واریز نشد ؟! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

چرا 28 هزار تومان یارانه برخی واریز نشد ؟!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,چرا 28 هزار تومان یارانه برخی واریز نشد ؟!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,چرا 28 هزار تومان یارانه برخی واریز نشد ؟!

چرا 28 هزار تومان یارانه برخی واریز نشد ؟!

چرا 28 هزار تومان یارانه برخی واریز نشد ؟!

ششم فروردین بود که دولت اعلام کرد یارانه نقدی افزایش یافته ات تا نخستین گام برای اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی یارانه ها با وجود مخالفت مجلس برداشته شود و این اقدام توسط بهارستان نشین ها تخلف آشکار لقب گیرد. در حالی که مردم در تعطیلات نوروزی به سر می بردند و خبری از رسانه های مکتوب نیز نبود؛ خبر پایگاه اطلاع رسانی دولت از از واريز 28 هزار تومان...

شفاف: «اگر اجازه مي‌دادند، مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها را اجرا مي‌كرديم، 70 ـ 80 هزار تومان تو جيب مردم مي‌گذاشتيم تا سفر بروند، اما نشد، سخت شد اجراي مرحله دوم.» این آخرین اظهارات رسمی محمود احمدی نژاد درباره یارانه ها ی نقدی و وضعیت آنها بود که 27 اسفند ماه سال گذشته در برنامه زنده تلویزینی " سفر به خیر " مطرح شد تا به این ترتیب دولتی ها نارضایتی خود از مبلغ یارانه نقدی را اعلام کنند و رسما نشان بدهند با وجود کسری بودجه و قرض و کمک از مجلس، باز هم به افزایش یارانه نقدی اصرار دارند و می خواهند بدون هیچ گونه آمار گیری و اطلاع سنجی درستی یارانه عده ای از دهک های بالای جامعه را حذف کنند.

ششم فروردین بود که دولت اعلام کرد یارانه نقدی افزایش یافته ات تا نخستین گام برای اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی یارانه ها با وجود مخالفت مجلس برداشته شود و این اقدام توسط بهارستان نشین ها تخلف آشکار لقب گیرد.

در حالی که مردم در تعطیلات نوروزی به سر می بردند و خبری از رسانه های مکتوب نیز نبود؛ خبر پایگاه اطلاع رسانی دولت از از واريز 28 هزار تومان، مابه‌التفاوت يارانه پرداختي به حساب سرپرستان خانوار حكايت داشت .با این وجود این مابه تفاوت که برای عدهای واریز نشده است، قابل برداشت نیست و هنوز تکلیف فاز دوم هدفمندی یارانه ها مشخص نشده است و جزئیات آن مبهم باقی مانده است.

البته بهروز مرادي ششم فروردين كه به‌طور رسمي از تصميم دولتي‌ها براي افزايش يارانه‌ها در فاز دوم خبر داده بود و درخصوص جزييات اين افزايش از ابهام در جزييات آن گفت تا مشخص شود این مساله برای دولتی ها نیز ابهاماتی دارد.

وي با تاكيد بر اينكه مابه‌التفاوت 28هزار توماني فاز نخست و دوم تا آغاز فاز دوم قابل برداشت نيست، اظهار داشته بود كه واريز اين مبلغ 28 اسفند سال 90 انجام شد كه ممكن است اين مبلغ ماهانه يا به صورت دو ماهه باشد.

اين نخستين ابهامي بود كه درخصوص اين تصميم دولتي‌ها مطرح شد و به «گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت» به نقل از «واحد خبر راديو»، مديرعامل سازمان هدفمندي يارانه‌ها از آن حكايت كرده است.

مرادي در اين مورد گفته بود كه زمان برداشت و يك‌ماهه يا دو ماهه بودن اين مبلغ در اطلاع‌رساني‌هاي بعدي به مردم اعلام خواهد شد و اگر اين مبلغ 28 هزار تومان ماهانه باشد؛ 73 هزار و 500 تومان سرانه ماهانه و اگر دو ماهه باشد؛ 14 هزار تومان ماهانه به 45هزار و 500 تومان اضافه مي‌شود.

وي همچنين از واريز يارانه‌هاي فروردين خبر داد و اعلام كرده بود كه 15 فروردين، 45هزار و 500 تومان به حساب‌ها واريز مي‌شود و 17 فروردين قابل برداشت است اما 28 هزار تومان اضافه شده غيرقابل برداشت است تا زمان اجراي مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها كه اجازه برداشت داده شود.

در ادامه مديرعامل سازمان هدفمندي يارانه‌ها گفته بود: همان‌طور كه در مرحله اول هدفمندي يارانه‌ها، پرداخت يارانه نقدي را يك‌ماه و نيم زودتر از شروع اجراي قانون در نظر گرفتيم، هم اكنون نيز همين گونه است، به اين صورت كه اين مابه‌التفاوت مربوط به زماني است كه مرحله دوم آغاز شود؛ يعني پرداخت اين مبلغ مابه‌التفاوت به معني شروع مرحله دوم يارانه‌ها نيست. اين مبلغ در حساب‌هاي مردم زودتر واريز شده است اما غيرقابل برداشت خواهد بود. هر چند كه به گفته مرادي اين مابه‌التفاوت 28 اسفند واريز شده است اما خبر آن هفت روز پس از واريز، داده شد كه مرادي دليل تاخير در اطلاع‌رساني را غيرفعال بودن سامانه «ساتنا» يعني سامانه‌اي كه انتقال وجه بين بانك‌ها را انجام مي‌دهد، دانسته و گفته است كه اين اطلاع‌رساني را هم‌اكنون كه اين مبالغ به حساب مردم واريز شده است، انجام داديم.

اين در حالي است كه در روز هفتم، ايرنا در گزارشي اعلام كرد كه با وجود اعلام واريز مابه‌التفاوت يارانه پرداختي، اين مبلغ به حساب شمار زيادي از مردم واريز نشده است و تعدادي از شهروندان تهراني در تماس با خبرگزاري از واريز نشدن مبلغ مابه‌التفاوت يارانه‌هاي نقدي به حساب‌هاي‌شان ابراز نگراني كردند و خواهان پيگيري اين موضوع از سوي مسوولان سازمان هدفمندي يارانه‌ها شدند.

در هر حال عدم واریز مابه التفاوت یارانه نقدی برای عده زیادی از مردم این نگرانی را ایجاد کرده است که با توجه به پیامک های حذف یارانه نقدی که در آستانه سال 91 ارسال شد، شاید این افراد از خانوارهایی هستند که یارانه نقدی آنها در فاز دوم هدفمندی حذف خواهد شد.

این در حالی است که بسیاری از این خانوارها از اقشار متوسط و نه پر در آمد جامعه و از کارمندان دولتی هستند.

در هر حال، به اين نگراني هنوز از سوي سازمان هدفمندي يارانه‌ها پاسخي داده نشده و معلوم نيست كه چرا اين مابه‌التفاوت به حساب بسياري از سرپرستان واريز نشده است و تکلیف این پول های واریز نشده و پیامک های یارانه ای چه خواهد بود؟باید منتظر ماند و دید با وجود مخالفت مجلسی ها با این اقدام دولت، تکلیف فاز دوم هدفمندی یارانه ها چه خواهد شد و آیا نگرانی های مردم در ابتدای سال نو، برطرف خواهد شد یا باید منتظر جنجال جدید یارانه ای بود.

17 فروردین 1391