h شبکه اجتماعی Twitter سانسور را به رسمیت شناخت ! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

شبکه اجتماعی Twitter سانسور را به رسمیت شناخت !,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,شبکه اجتماعی Twitter سانسور را به رسمیت شناخت !,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,شبکه اجتماعی Twitter سانسور را به رسمیت شناخت !

شبکه اجتماعی Twitter سانسور را به رسمیت شناخت !

شبکه اجتماعی Twitter سانسور را به رسمیت شناخت !

شبکه اجتماعی توئیتر به تازگی و در روزهای پایانی ماه ژانویه اعلام کرده که ازاین پس می تواند به صورت موردی و برای برخی کشورهای خاص مطالب ارسالی کاربران را سانسور کند. گرچه هنوز مشخص نیست که چنین اقدامی با هدف ورود به قلمرو سایبری کشور چین صورت گرفته باشد، با این همه یک روزنامه دولتی طرفدار سانسور اینترنتی در چین از هم اکنون در استقبال از سیاست جدید تویتر پیشقدم شده است.

به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال»، سرمقاله منتشر شده بر روی سایت انگلیسی زبان روزنامه «گلوبال تایمز» چین روز سی ام ماه ژانویه، با اشاره به خبر پذیرش سانسور توسط تویتر نوشت: «آزادی بی حد و حصر محال است، حتی در عرصه اینترنت و نیز حتی در خود کشورهایی که آزادی را مایه اصلی برتری خود می دانند.» این روزنامه دولتی چینی می افزاید: «اعلام موضع اخیر تویتر شاید نشانگر آن باشد که این فوق حقیقت را درک کرده و از بین ماهیت ابزار سیاسی آرمان گرا –آنگونه که بسیاری آرزویش را دارند– و پیروی از راه و رسم عملگرایی تجاری، به عنوان یک شرکت، دست به انتخاب زده است.»

اما در این میان، در حرکتی که شاید لزوماً با تحول اخیر چندان ارتباطی هم نداشته باشد، «هو ژیجین»، سردبیر گلوبال تایمز و طرفدار سفت و سخت سانسور، روز یک شنبه ۲۹ ژانویه برای خود یک حساب کاربری بر روی سایت تویتر ایجاد کرد و با ارسال این پیام قدم به دنیای «توئیتر بازها» گذاشت: «سلام، من هو ژیجین، سردبیر گلوبال تایمز هستم. از اینکه به کاربران تویتر پیوستم خوشحالم.»

آشکار سازی قابلیت جدید توئیتر در سانسور گزینشی مطالب این گمانه را تقویت کرده که این جامعه مجازی در صدد است تا زمینه را برای ورود خود به چین آماده سازد، جایی که هم اکنون دسترسی به سایت تویتر میسر نیست. در همین حال، اعلام تصمیم تویتر مبنی بر سانسور «تویت های» کاربران چینی نارضایتی بسیاری از اعضای سایت فوق را در بر داشته تا بدان جایی که شماری از این کاربران در اعتراض به احتمال سانسور پیام هایشان، تهدید کرده اند که تویتر را تحریم خواهند کرد. مردم چین در حال حاضر برای دسترسی به تویتر نیاز به نرم افزارهای فیلترشکن، مانند «پراکسی سرویس» ها، دارند.

از آن سو و در دفاع از عملکرد توئیتر، وکیل این شرکت اعلام کرده که تصمیم تویتر برای سانسور مطالب کاربران، به شیوه گزینشی برای کشورهایی خاص، با هدف جلوگیری از حذف کامل و جهانی این مطالب صورت می گیرد. وی تصریح می کند که: «ما نمی خواهیم به بهای مصالحه بر سر آرمان هایمان وارد کشوری شویم.»

اما در همین زمان در کشور چین، همانگونه که انتظار می رفت، حضور آقای هو ژیجین – که خودش طرفدار پر و پا قرص سانسور دولتی اینترنت است– برای بسیاری مایه تعجب بوده است. برای همین هم بلافاصله گروهی از کاربران چینی زیر اولین پیغام توئیتری آقای سردبیر نوشتند: «آقای هو ژیجین، به تویتر خوش آمدید. ممکن است بفرمایید از کدام فیلترشکن استفاده کردید؟»

12 بهمن 1390