h طرح مجلس برای بستن شیر نفت به روی اروپا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

طرح مجلس برای بستن شیر نفت به روی اروپا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,طرح مجلس برای بستن شیر نفت به روی اروپا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,طرح مجلس برای بستن شیر نفت به روی اروپا

طرح مجلس برای بستن شیر نفت به روی اروپا

طرح مجلس برای بستن شیر نفت به روی اروپا

https://file.zohur12.ir/2012/01/hojat20_2788_1.jpg

عضو کمیسیون انرژی با برشمردن دلایل سه‌گانه زیان اتحادیه اروپا از تحریم نفت ایران گفت:نمایندگان مجلس در حال دنبال کردن تصویب طرحی هستند که بر اساس آن همه کشورهای اروپایی که ایران را هدف تحریم خود قرار داده‌اند، بعد از این نتوانند حتی یک قطره نفت از ایران بخرند.

ناصر سودانی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا از یک کینه پنهان دیرینه نسبت به انقلاب اسلامی ایران حاکی است، تاکید کرد: اروپا در ادامه بازی که آغاز کرده، در آتش چاه‌های نفت ایران خواهد سوخت و دود طرحی که ریخته‌اند، به چند دلیل به چشم خودشان خواهد رفت.

این نماینده مجلس گفت: به اتفاق چند تن از نماینگان در مجلس در حال دنبال کردن تصویب طرحی هستیم که بر اساس آن همه کشورهای اروپایی که ایران را هدف تحریم خود قرار داده‌اند، نتوانند حتی یک قطره نفت از ایران بخرند و شیر نفت بسوی آنان بسته شود، تا از این پس با دم شیر بازی نکنند

وی گفت: دلیل اول آن است که بعضی از کشورهای اروپایی ناگزیر از خرید نفت ایران هستند و ساختار پالایشگاه‌های آنها به گونه‌ای است که با ترکیب نفت ایران متناسب است و امکان جایگزین کردن نفت ایران برای آنها مشکل است.

عضو کمیسیون انرژی اضافه کرد: دلیل دوم آن است که این تحریم سبب افزایش قیمت نفت خواهد شد و اروپایی‌ها وادار خواهند شد نفت را با قیمت گران تری خریداری کنند.

وی افزود: دلیل سوم آن است که اروپایی‌ها به دلیل نیاز به نفت ایران مجبور خواهند شد بطور غیر مستقیم و از طریق واسطه‌ها نفت ایران را بخرند که این امر باعث ایجاد هزینه برای آنها خواهد شد.

سودانی تصریح کرد: شرایط بحرانی اقتصاد، اروپایی‌ها را سر در گم کرده است و ظاهرا سر آنها سوراخ شده، یا عقل آنها زایل شده است.

وی اظهار داشت: آنها متوجه آن نیستند که وابستگی ایران به درآمدهای نفتی در حال کاهش به حداقل است و از سوی دیگر آنها بیش از 20 درصد از نفت ایران را خریداری نمی‌کند و ما نیز در حال فتح بازارهای جدیدی هستیم.

سودانی تاکید کرد: شرکت‌های اروپایی ناگزیر هستند، با ما وارد قرارداد شوند، چرا که کنار زدن‌ نفت ایران با خاموش شدن شمع حیات اقتصادی آنها مترادف است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در رابطه با این عمل اروپا گفت: آنها عرض خود می‌برند و زحمت ما می‌دارند، تاریخ آینده نیز اروپای امروز را محکوم خواهد کرد، چرا که عمل اروپا را نوعی آپارتاید اقتصادی محکوم به شکست محسوب خواهد کرد.

وی تصریح کرد: این مسئله دوام نخواهد آورد، چرا که ملت‌های اروپا در این باره نسبت به دولت‌های اروپایی سکوت نخواهد کرد و بیشتر شدن آشفتگی اقتصاد اروپا آتش اعتراضات را شعله‌ورتر خواهد کرد.

سودانی افزود: از سوی دیگر اندیشمندان و صنعتگران و نخبگان صنعتی ما وادار می‌شوند، توسعه را در حوزه‌های غیر نفتی دنبال کنند، تا رهایی کشور از وابستگی به درآمدهای نفتی سرعت گیرد.

وی اظهار داشت: ما در عرصه اقتصادی شاهد رویارویی قدرت‌ها هستیم، اما هندوستان اعلام کرده است که از نفت ایران مستغنی نیست و چین هم به دلیل منافع متعددی که در حفظ ارتباط با ایران دارد، در صورت ورود به فاز تحریم نفت ایران از همه پروژه‌های خود در ایران محروم خواهد شد که ضرر سنگین و قابل توجهی برای اقتصاد چین به همراه خواهد داشت.

6 بهمن 1390