h سقوط قیمت سکه و دلار شروع شد ! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سقوط قیمت سکه و دلار شروع شد !,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سقوط قیمت سکه و دلار شروع شد !,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سقوط قیمت سکه و دلار شروع شد !

سقوط قیمت سکه و دلار شروع شد !

رئیس جمهور بعد از گذشت چند هفته بالاخره امروز با مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی موافقت کرد و این اقدام وی کاهش قیمت سکه و دلار را در بازار نوید می‌دهد.

به گزارش فارس‌، محمود احمدی‌نژاد ساعتی قبل در جلسه هیئت دولت با افزایش نرخ سوده سپر به بیش از 20.6 درصد موافقت کرد.

طبق بسته سیاستی نظارتی سال 90 نرخ سود سپرده‌های بانکی در سال جاری با تصویب شورای پول و اعتبار کاهش یافته بود که این سیاست موجب شد در طول 11 ماه گذشته بازار ارز و طلای کشور ملتهب شود چرا که کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی انگیزه مردم را برای سپرده‌گذاری در بانک‌ها کاهش داده بود.

بانک مرکزی البته چند ماه بعد از ابلاغ بسته سیاستی نظارتی به سیستم بانکی طرحی را مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی به شورای پول و اعتبار برد ولی با مخالفت اعضای وقت شورا مواجه شد.

طی هفته‌های اخیر افزایش قیمت دلار و سکه در بازار کار را به جایی رساند که بانک مرکزی یک بار دیگر طرح افزایش سود سپرده‌های بانکی را به شورای پول و اعتبار برد، این طرح در شرایطی به شورا برده شد که رئیس جمهور و وزرای اقتصادی وی در آمریکای لاتین به سر می‌بردند از همین رو و از آنجایی که طبق قانون تصویب نرخ سود در شورای پول و اعتبار باید با امضای رئیس جمهور همراه باشد از آخرین جلسه شورای پول و اعتبار تاکنون این مصوبه در انتظار تایید رئیس جمهور بود.

البته مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در محافل خبری به مثابه زنجیره ماندن بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در این بانک بود؛ چرا که گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن داشت که اگر رئیس جمهور با نرخ سود بانکی موافقت نکند دیگر محمود بهمنی در ساختمان لاجوردی میرداماد حضور پیدا نکند.

به هر حال هم‌اکنون تصویب افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی با موافقت رئیس جمهور این احتمال را تقویت کرده که حباب 300 هزار تومانی قیمت سکه و هم‌چنین حباب موجود در قیمت دلار شکسته شود و حداقل در ماه‌های باقیمانده از سال بازار رنگ و بوی آرامش را به خود گیرد چرا که نوسانات قیمت دلار در بخش‌های مختلف اقتصادی تاثیر بسزایی گذاشته است.

بنابراین و با احتساب موافقت رئیس جمهور با افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی انتظار می‌رود با توجه به سپری شدن ماه‌های پایانی سال بانک مرکزی هر چه سریع‌تر این مصوبه را به سیستم بانکی ابلاغ کند.

6 بهمن 1390