h بزرگترین طوفان خورشیدی در روز یکشنبه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بزرگترین طوفان خورشیدی در روز یکشنبه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بزرگترین طوفان خورشیدی در روز یکشنبه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بزرگترین طوفان خورشیدی در روز یکشنبه

بزرگترین طوفان خورشیدی در روز یکشنبه

بزرگترین طوفان خورشیدی در روز یکشنبه

روز یکشنبه بزرگترین طوفان خورشیدی در نه ماه گذشته در سطح خورشید روی می دهد که فوران ذرات رادیواکتیو خورشیدی باعث اخلال در حوزه مغناطیسی زمین خواهد شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، روز یکشنبه بارش ذرات رادیواکتیو خورشیدی در حوزه مغناطیسی کره زمان اخلال ایجاد می کند و این طوفان خورشیدی باعث قطع ارتباطات جی پی اس و ناوبری ماهواره ای خواهد شد.

بزرگترین طوفان خورشیدی در نه سال گذشته به دلیل فوران شدید ذرات در سطح خورشید روز یکشنبه رخ خواهد داد.

این تابش رادیواکتیو در سطح فضا روی خواهد داد به طوری که با کره زمین هشت میلیون کیلومتر فاصله خواهد داشت.

جنی هریسون کارشناس آب و هوای سی ان ان در این زمینه گفت: این چرخه خورشیدی از قوی ترین چرخه های خورشیدی در سالهای گذشته است و می تواند باعث اختلالاتی در کره زمین و در حوزه های ارتباطی وانر‍ژی شود. بزرگترین چرخه خورشیدی نه سال پیش در سال دو هزار و سه و پیش از آن هم در سال هزار و نهصد و نود و نه رخ داده بود.

این طوفان خورشیدی در میان پنج طبقه بندی از ضعیف، ملایم، قوی، شدید، خیلی شدید در طبقه جی سه یعنی قوی قرار می گیرد و می تواند در سامانه های الکتریکی، عملیات های فضایی و هدایت ماهواره ها تاثیراتی داشته باشد.

بیشترین حوزه تاثیر این طوفان خورشیدی در محدوده قطب شمال و اندکی فراتر از آن خواهد بود.

6 بهمن 1390