h غذاهایی که آلزایمر را از شما دور می‌کند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

غذاهایی که آلزایمر را از شما دور می‌کند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,غذاهایی که آلزایمر را از شما دور می‌کند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,غذاهایی که آلزایمر را از شما دور می‌کند

غذاهایی که آلزایمر را از شما دور می‌کند

افرادي که مواد غذايي معيني را براي سلامتي مغز مصرف مي‌کنند، حدود 40 درصد کمتر از سايرين در معرض خطر ابتلا به آلزايمر هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، تحقيقات نشان مي‌دهد كه دنبال كردن يک رژيم غذايي مناسب مي‌تواند در پيشگيري از آلزايمر موثر باشد. رژيم غذايي شامل روغن زيتون، انواع مغزها به خصوص گردو و فندق، همچنین مصرف دو وعده ماهي در هفته به همراه قرار دادن بعضي از ميوه‌هاي خاص و سبزيجات در رژیم غذایی روزانه مي‌تواند تاثير فوق العاده‌اي در پيشگيري از ابتلا به بيماري آلزايمر يا كاهش سرعت پيشرفت آن داشته باشد.

** روزی یک سیب بخورید
عامل اصلي ايجاد آلزايمر، راديكال هاي آزاد اكسيد كننده هستند كه با افزايش سن بيشتر توليد مي شوند.در سيب ماده آنتي اکسيداني به نام "کورستين" وجود دارد که بيشترين مقدار آن در پوستش نهفته است. سيب قرمز در مقايسه با سيب زرد و سبز آنتي اکسيدان بيشتري دارد.

** گردو و مغزهای مقوی
گردو را به نام "غذاي مغز" نيز مي شناسند و اين فقط به خاطر شباهت آن به مغز نيست، بلکه به خاطر وجود امگا 3 فراوان آن است. آنتي اکسيدان گردو در بين آجيل ها از همه بيشتر است. پس مصرف گردو نيز مي تواند از آلزايمر پيشگيري کند. البته سایر مغز های موجود در خشکبار هم که دارای امگا 3 هستند برای پیشگیری از بیماری آلزایمر مفید هستند. مانند بادام؛ در پوست بادام ويتامين E وجود دارد. اين ويتامين، يکي از انواع آنتي اکسيدان ها است.

** سالاد همراه با روغن زیتون فراموش نشود
روغن زيتون از بروز فراموشي و آلزايمر در افراد مسن جلوگيري مي‌ کند، ولي مکانيسم عمل آن ناشناخته است. به نظر مي ‌رسد اسيدهاي چرب غيراشباع موجود در روغن زيتون مي‌ تواند باعث حفظ ساختار غشاي سلول‌هاي مغزي شوند.
البته فایده زیتون تنها برای پیشگیری نیست؛ تحقيقات نشان داده كساني که در سالاد از روغن زيتون استفاده کردند، 30 تا 40 درصد در نشانه‌ها و علائم بيماري آلزايمر آنها بهبودي مشاهده شد

**سبزیجات سبز
مصرف کم سبزيجات سبز رنگ موجب افت اسيد فوليک خون و بروز لخته هاي خوني در مويرگ هاي مغز و آسيب به بافت مغز مي شود که فراموشي را در پي دارد.

**لسیتین مغز را تامین کنید
سازمان بهداشت جهاني(WHO) سويا را "سلطان لسيتين" معرفي كرده است. زيرا كيفيت لسيتين گرفته شده از سويا از ساير تركيبات بهتر و بالاتر مي باشد.
مغز براي انجام فعاليت هاي طبيعي خود به استيل كولين نياز دارد كه منشأ آن از لسيتين مي باشد. ولي بايد توجه داشت كه اگر در دوران جواني ذخيره كافي از لسيتين براي خود فراهم كرده باشيم، بسيار كمتر ازديگران دچار معضل كاهش حافظه خواهيم شد. پس بيائيد از همين حالا به فكر ذخيره سازي و فراهم كردن توشه ي مغز براي زمان پيري باشيم.

**چه چیزهایی را نخوریم؟
البته این رژیم غذایی برای پیشگیری از بیماری آلزایمر تنها شامل مواد غذایی که باید خورده شوند نمی شود بلکه باید از خوردن غذاهای چرب پرهیز کرد. پژوهشگران تصريح كردند كه عدم استفاده از بعضي مواد غذايي مانند اسيدهاي چرب اشباع شده در گوشت قرمز و کره مي‌تواند به طور جدي و موثر براي مقابله با آلزايمر مفيد باشد.

5 بهمن 1390