h راز جاسوسی انگلیس در روسیه فاش شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

راز جاسوسی انگلیس در روسیه فاش شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,راز جاسوسی انگلیس در روسیه فاش شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,راز جاسوسی انگلیس در روسیه فاش شد

راز جاسوسی انگلیس در روسیه فاش شد

پاول اعتراف کرد که جاسوس های انگلیس در آن زمان از تکه سنگ هایی که داخل آنها دستگاه های قوی استراق سمع کار گذاشته شده بود ، برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز و سری خود از روسیه استفاده می کردند.

ایرنا نوشت:منابع خبری روسیه اعلام کردند: 'جوناتان پاول' مشاور 'تونی بلر' نخست وزیر سابق انگلیس پنج سال پس از جنجال جاسوسی این کشور در روسیه، راز یک دستگاه ویژه جاسوسی را فاش کرد. این منابع از جمله رادیوی دولتی 'صدای روسیه' روز پنجشنبه اعلام کردند سازمان های اطلاعاتی انگلیس از این دستگاه که ظاهر آن شبیه یک سنگ کوچک است برای جاسوسی در روسیه استفاده می کردند.

بر پایه این گزارش، مشاور بلر اعتراف کرد که شبکه های جاسوسی انگلیسی در روسیه از این دستگاه استفاده گسترده ای می کردند.

پاول اعتراف کرد که جاسوس های انگلیس در آن زمان از تکه سنگ هایی که داخل آنها دستگاه های قوی استراق سمع کار گذاشته شده بود ، برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز و سری خود از روسیه استفاده می کردند.

به گفته وی، شکل ظاهری شبیه سنگ تجهیزات جاسوسی انگلیسی ها موجب می شد که هیچ کس متوجه محتوای آنها نشود.

یک شبکه جاسوسی انگلیسی ژانویه سال ۲۰۰۶ در روسیه شناسایی و متلاشی شد.

شناسایی این شبکه جاسوسی باعث بروز جنجال جاسوسی بزرگی میان روسیه و انگلیس شد که تاثیرات آن تاکنون هم در روابط دوجانبه مشاهده می شود.

وزارت امور خارجه انگلیس پس از شناسایی شبکه جاسوسان این کشور در روسیه در ژانویه سال ۲۰۰۶ اتهام مسکو در این زمینه را رد و از بروز این مساله ابراز نگرانی و حیرت کرد.

'تونی بلر' نخست وزیر انگلیس هم در آن زمان گفت که از اخبار تلویزیون از وجود مساله جاسوسی در روسیه مطلع شده است.

روسیه در جریان این رویداد چهار جاسوس انگلیس را با شواهد و مدارک کافی و در حین انجام اقدامات جاسوسی با نمایش تصاویر آنها دستگیر کرد.

'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری وقت روسیه در آن زمان به طعنه درباره جاسوسان انگلیسی و امکان اخراج آنها از روسیه گفت: اگر آنها را اخراج کنیم جاسوسان دیگری را بجای شان می فرستند که شناسایی شان برای ما زحمت زیادی خواهد داشت و بهتر است همین ها که اکنون شناسایی شده اند به فعالیت شان در مسکو ادامه دهند.

30 دی 1390