h اندیشکده «استراتفور» : تهران در هنر کنترل بحران‌ها ماهر شده است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اندیشکده «استراتفور» : تهران در هنر کنترل بحران‌ها ماهر شده است,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اندیشکده «استراتفور» : تهران در هنر کنترل بحران‌ها ماهر شده است,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اندیشکده «استراتفور» : تهران در هنر کنترل بحران‌ها ماهر شده است

اندیشکده «استراتفور» : تهران در هنر کنترل بحران‌ها ماهر شده است

فارس : یک اندیشکده آمریکایی معتقد است ایران به آمریکا یادآوری می‌کند که تهران یک بازدارنده ناخوشایند را در برابر حمله آمریکا دارد حتی اکنون که بازگشت نیروهای نظامی آمریکا از عراق توانایی ایران برای حمله به سربازان آمریکایی از طریق نیروهای نیابتی را غیرممکن ساخته است.

اندیشکده «استراتفور» در مقاله‌ای به بررسی و تحلیل تهدیدات اخیر ایران به بستن تنگه هرمز پرداخت. ایران با مانور 10 روزه نیروهای دریایی «ولایت 90»، غرب را تهدید به بستن این مسیر آبی نمود. در صورت بسته شدن این راه عبور کشتی‌های نفت‌کش، وضعیت اقتصادی اروپا وخیم‌تر خواهد گردید.

این اندیشکده اطلاعاتی نوشت: مانور 10 روزه نیروهای دریایی «ولایت 90» در هفته گذشته [در تنگه هرمز] به پایان رسید. اما حوادث در تنگه هرمز کماکان توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب نموده است. این تنگه مسیر بین خلیج فارس و دریای عمان است که تقریبا 35 درصد تجارت نفت به وسیله کشتیرانی (و 20 درصد کل تجارت نفت دنیا) از طریق این راه آبی عبور می‌کند. بر اساس برنامه باید 1.5 میلیون بشکه نفت در هر روز از طریق خط لوله در خشکی به غرب خلیج فارس انتقال می‌یافت و در یک روز معمولی، 17 میلیون بشکه از تنگه عبور می‌کرد، اما در روز دوشنبه این مسئله به تاخیر افتاد. در ضمن، نیروی دریایی انگلیس تایید نمود که جدیدترین ناوشکن پدافند هوایی خود «اچ ام اس درینگ (دی 32)» را بر روی مسیر آبی خود به سمت خلیج فارس اعزام خواهد کرد. هردو این وقایع پاسخی به جسارت و قاطعیت ایران در تنگه هرمز است. مانور «ولایت 90» با افزایش 4 درصدی در قیمت نفت هم‌زمان شد. این افزایش قیمت، نفت خام «برنت» را به قیمت بالای خود در اواسط نوامبر گذشته برگرداند و توانست کاهش قیمت ماهانه آن را متوقف کند؛ این کاهش قیمت از اوت آغاز شده بود. تنها چند روز پس از پایان مانور نیروی دریایی «ولایت 90»، تهران اعلام کرد که یک مانور دریایی جدید در ماه فوریه انجام خواهد شد.

استراتفور ادامه داد: نیروی دریایی ایران مانورهای «ولایت» را کم و بیش سالانه اداره می‌کند، اما نیروی دریایی تنها ارگان نظامی نیست که باید مانورها را در تنگه هرمز رهبری کند. نیروی دریایی سپاه پاسداران، شاخه مستحکم و عملیات‌محور ارتش ایران، مانورهای برنامه‌ریزی شده را برای ماه فوریه رهبری خواهد نمود. این مانورها بخشی از سری رزمایش‌های «پیامبر اعظم» هستند. رفتار گارد ساحلی سپاه پاسداران در سال 2008 به میزان کافی تهاجمی بود تا نشان دهد که آن‌ها به احتمال زیاد آمادگی لازم را دارند تا آتش پدافندی خود را در برابر ناوهای آمریکایی قرار دهند. اگر عامدانه هم نباشد، ایران با توجه به دانستن اصول آمریکا در برخورد با سایر کشورها به ناوهای این کشور حمله نخواهد کرد. این مورد یکی از مثال‌های متعدد در سال‌ها اخیر است که در آن موضوع بسته شدن تنگه هرمز مطرح شده است، حتی اگر جنگ کشتی‌های نفت‌کش در اواخر دهه 1980 را بررسی نکنیم. تهران از اواسط دهه 2000 درصدد افزایش توانایی‌های خود بوده است تا در هر زمان که با اهداف سیاسی آن موافق باشد، تنگه هرمز را مورد تهدید قرار دهد.

در ادامه این مقاله آمده است: ایران در هنر افزایش و کاهش بحران‌ها ماهر شده است. دولت ایران در این موضوع به کره شمالی شباهت دارد که عامدانه باعث می‌شود در نظر دیگران غیرقابل پیش‌بینی جلوه کند و علی‌رغم تحریم‌های شدید، بیش از یک دهه، کماکان خود را موضوع اصلی بیش‌تر ابرقدرت‌های دنیا قرار دهد. انجام مانورهای سپاه پاسداران پس از مانورهای نیروهای دریایی در تنگه هرمز، در حین یک بحران اقتصادی جهانی، یقینا انتخابی عامدانه بوده است؛ انتخابی که در تطابق با راهبرد بلندمدت این کشور محاسبه شده است. منظور از این راهبرد، استفاده ایران از توانایی‌های خود برای تهدید تنگه هرمز به عنوان یک بازدارنده است.

این مقاله تاکید می کند: ایران مورد حمله ویروس «استاکس نت»، و عملیات‌های تخریبی و تروریستی قرار گرفته است. این کشور توسط هواپیماهای بدون سرنشین و تجهیزات فضایی آمریکا تحت نظارت دائم این کشور است. ایران به آمریکا که تنها کشور قادر به حمله به این کشور است یادآوری می‌کند که تهران یک بازدارنده ناخوشایند را در برابر حمله آمریکا دارد حتی اکنون که بازگشت نیروهای نظامی آمریکا از عراق توانایی ایران برای حمله به سربازان آمریکایی از طریق نیروهای نیابتی را غیرممکن ساخته است.

در پایان تحلیل استراتفور آمده است: بر اساس استدلالات پیشین اندیشکده «استراتفور»، این تنها گزینه ایران است که واقعا «هسته‌ای» محسوب می‌شود (البته منظور برنامه کلی هسته‌ای ایران نیست). این گزینه را توانایی واقعی ایران برای بستن مسیر نفت در تنگه هرمز تعیین نکرده است- این موضوع از طریق شدت تهدیدات آن مشخص شده است. همان‌طور که مانورهای «ولایت 90» به روشنی مشخص کردند، اطمینان، بازار جهانی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد (البته اگر منظور از اطمینان، درک کلی از واقعیت‌های نظامی باشد). نفت خام حمل شده از طریق خلیج فارس، تا آینده نه چندان دور رکن اصلی اقتصاد جهانی خواهد بود؛ و این در حالی است که راه‌کارهای دیگر نیز نمی‌توانند وضعیت را تغییر دهند. به وسیله این افزایش و کاهش تهدیدات، ایران تاکید نموده است که همچنان تسلط خود بر منطقه حساس ژئوپولیتیک تنگه هرمز را به دنیا یادآوری خواهد کرد.

25 دی 1390