h دولت افزایش قیمت کالا و خدمات را ممنوع کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دولت افزایش قیمت کالا و خدمات را ممنوع کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دولت افزایش قیمت کالا و خدمات را ممنوع کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دولت افزایش قیمت کالا و خدمات را ممنوع کرد

دولت افزایش قیمت کالا و خدمات را ممنوع کرد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح جزئیات تنظیم بازار شب عید گفت: افزایش قیمت کالا و خدمات صنفی در ماههای بهمن و اسفند متوقف خواهد شد.

به گزارش مهر، محمدعلی ضیغمی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به تمهیدات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی گفت: تدابیری اندیشیده شده است که تولیدکنندگان بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را با سهولت تامین کنند و اگر در این میان مشکلی وجود داشته باشد، معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت نقش هماهنگ‌کننده را در این میان بازی خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به عنوان مثال هفته گذشته پودر شوینده در مورد تامین مواد اولیه مورد نیاز خود اعلام نیاز کرد و بر همین اساس نیز هماهنگی‌های لازم با وزارت نفت صورت گرفت تا بتوان نیاز آنها را تامین کرد.

وی تصریح کرد: در این میان برای ایام پایانی سال نیز هماهنگی‌های لازم با تشکل‌‎ها و انجمن‌های تولیدی و توزیعی صورت گرفته تا بتوان زمینه را برای تامین و توزیع مناسب کالا فراهم کرد. در این راستا هماهنگی‌های لازم برای تامین و توزیع میوه و مرکبات مورد نیاز مردم در ایام پایانی سال صورت گرفته است که در این راستا درحال ذخیره‌سازی میوه با قیمت مناسب از سوی مباشران هستیم.

ذخیره‌سازی 65 هزار تن پرتقال و 30 هزار تن سیب

به گفته ضیغمی، قراردادهای خرید میوه با مباشران به امضا رسیده است و بر اساس اطلاعات دریافتی، سیب و پرتقال خریداری شده نسبت به سال گذشته از رشد مناسبی برخوردار بوده است.

وی اظهار داشت: سال گذشته میزان پرتقال ذخیره‌سازی شده 50 هزار تن و سیب 20 هزار تن بوده؛ اما امسال 65 هزار تن پرتقال و 30 هزار تن سیب ذخیره‌سازی شده است.

ضیغمی در پاسخ به سوال مهر مبنی بر قیمت سیب و پرتقال ایام پایانی سال گفت: سیب و پرتقال مشمول قیمتگذاری نمی‌شود، اما با توجه به اینکه واسطه‌های میان تولید و مصرف کاهش یافته است، قیمت کالا نسبت به سطح بازار 10 تا 20 درصد کاهش خواهد یافت؛ ضمن اینکه بر روی کیفیت نیز از سوی کمیته‌های بازرسی و نظارت بر کیفیت کالاها، کنترل‌های لازم صورت خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: امسال میوه و مرکبات شب عید یارانه ندارند؛ اما در بخش حمل و نقل کمک‌های یارانه‌ای صورت خواهد گرفت و بیشترین کمک برای کاهش قیمت و کم کردن فاصله تولید و مصرف صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه آیا این اقلام از تولیدات داخلی تامین خواهد شد، گفت: اقلام تولید داخلی و از مبدا داخل ذخیره سازی می‌شوند، ضمن اینکه طرح تامین میوه و مرکبات ایام پایانی سال بر تامین از محصولات تولید داخلی استوار است.

برگزاری 400 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا

به گفته ضیغمی، در بخش توزیع میوه و مرکبات ایام پایانی سال نیز تدابیر لازم صورت گرفته است، به این معنا که برگزاری نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا به عنوان یکی از تدابیر توزیع مناسب کالا پیش‌بینی شده است که در این میان، قرار بر این است که 400 نمایشگاه در استانهای کشور برگزار شود که در آن، حدود 40 هزار غرفه به ارایه کالا می‌پردازند.

وی اظهار داشت: تعداد غرف نمایشگاههای بهاره نسبت به سال گذشته از رشد مناسبی برخوردار است به این معنا که سال گذشته 353 نمایشگاه در سطح کشور با 35 هزار غرفه دایر شده بود، اما امسال میزان غرف به 40 هزار غرفه افزایش یافته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نمایشگاههای بهاره نقش مهمی در تنظیم بازار ایام پایانی سال ایفا می‌کنند و در گزارشات اعلام شده از سوی بانک مرکزی نیز، نمایشگاههای بهاره توانسته‌اند نقش مهمی در کنترل تقاضا و تورم ایام پایانی سال داشته باشند.

وی اظهار داشت: قیمت واگذاری غرف نسبت به سال گذشته افزایش نخواهد یافت، این درحالی است که مجامع امور صنفی برگزار کننده این نمایشگاهها هستند و تولیدکنندگان نیز موظف هستند که در نمایشگاه غرفه بگیرند و البته واحدهای دارای پروانه کسب و بنکداران در نمایشگاه حاضر خواهند شد.

به گفته ضیغمی، عرضه کالاهای خارجی در نمایشگاه ممنوع است و بازرسان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و شورای اصناف کشور بر این امر نظارت دارند، ضمن اینکه مکاتباتی نیز با استانداران صورت گرفته تا به عنوان مسئولان ستاد تنظیم بازار استانها، محل مناسب را در اختیار برگزار کنندگان قرار دهند.

وی ادامه داد: کمیته نظارت بر کیفیت و قیمتگذاری در نمایشگاههای تشکیل می‌شوند و کالاها نیز با 10 تا 20 درصد کمتر از قیمت بازار عرضه خواهند شد. ضمن اینکه خودپردازها و کارتخوان‌های بانکی نیز برای سهولت خرید مردم در نمایشگاه فعال خواهند بود.

فروش‌های فوق‌العاده اصناف از اول اسفندماه

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: فروش فوق‌العاده اصناف نیز مطابق با قانون نظام صنفی انجام می‌شود و در این میان اتحادیه پوشاک، خشکبار و شیرینی‌جات نیز در آن حضور دارند و اقلام خود را با تخفیف نسبت به بازار عرضه می‌کنند.

وی ادامه داد: فروشگاههای زنجیره‌ای بزرگ نیز در قالب جشنواره‌های فروش اقدام به عرضه کالا می‌کنند.

به گفته ضیغی زمان برگزاری نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا از 5 تا 25 اسفندماه و هر نمایشگاه به مدت 10 روز است و البته فروش‌های فوق‌العاده نیز از اول اسفندماه برپا می‌‎شود. ضمن اینکه هماهنگی‌های لازم نیز با میادین میوه و تره‌بار صورت گرفته و در ایام پایانی سال کالاها را با کیفیت و قیمت مناسب عرضه خواهند کرد.

وی اظهار داشت: توزیع اقلام پروتئینی ذخیره شده به ویژه مرغ نیز در دستور کار سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی قرار دارد. ضمن اینکه نمایشگاهها نیز غرفی را به عرضه کالاهای اساسی با تخفیف ویژه قرار خواهند داد.

ضیغمی گقت: در ایام پایانی سال نیز طرح نظارتی ویژه‌ای برگزار خواهد شد که بر اساس آن، از 10 اسفندماه تا 15 فروردین ماه طرح نظارتی ویژه برگزار خواهد شد که علاوه بر افزایش ساعات کار بازرسان و ستادهای خبری، حضور موثر در سطح بازار با هماهنگی با سازمان تعزیرات صورت خواهد گرفت.

وی افزود: حوزه بازرسی و نظارت اصناف نیز همزمان با فعالیت اجرایی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان آغاز به کار خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعالیت کمیسیون‌های نظارت بر قیمتگذاری در ایام پایانی سال گفت: قرار بر این است که تا پایان دیماه، اگر کالا و محصولی در حوزه صنوف، نیاز به قیمتگذاری داشته باشند این قیمتگذاری صورت گیرد؛ چراکه در ماههای بهمن و اسفند اجازه افزایش قیمت در حوزه کالا و خدمات صنفی صادر نخواهد شد.

اصلاحیه قانون نظام صنفی در دستور کار مجلس

ضیغمی ادامه داد: اصلاحیه قانون نظام صنفی در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته است و به زودی در صحن بررسی خواهد شد، ضمن اینکه جلسات گسترده‌ای برای تدوین این اصلاحیه برگزار شده است.

وی در خصوص اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها گفت: اقدامات تامین کالا در مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها به تناسب پیشرفت کار، انجام می‌شود.

ضیغمی گفت: هر تولیدکننده‌ای که نیاز به تغییر قیمت داشته باشد باید درخواست خود را به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارسال کند، این سازمان نیز کار بررسی را صورت خواهد داد. البته در ایام پایانی سال نیز کارگروه کنترل بازار به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری، مباحث کارشناسی دقیق در مورد قیمتها را بررسی خواهد کرد. وی اظهار داشت: برخی افزایش های خودسرانه قیمت نیز ممکن است صورت گرفته باشد که بازرسان با آنها برخورد می کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: تعرفه جزء ابزار تنظیم بازار است و این سیاست تاثیرگذاری بوده است.

25 دی 1390