h پرسش و پاسخ از دکتر لنکرانی در ششمين همايش جبهه پايداری استان فارس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

پرسش و پاسخ از دکتر لنکرانی در ششمين همايش جبهه پايداری استان فارس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,پرسش و پاسخ از دکتر لنکرانی در ششمين همايش جبهه پايداری استان فارس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,پرسش و پاسخ از دکتر لنکرانی در ششمين همايش جبهه پايداری استان فارس

پرسش و پاسخ از دکتر لنکرانی در ششمين همايش جبهه پايداری استان فارس

ششمين همايش جبهه پايداري استان فارس در حالي با سخنراني دكتر كامران باقري لنكراني در مسجد حضرت ابوالفضل عليه السلام باغ جنت شيراز برگزار شد كه حضور مؤثر وزير بهداشت دولت نهم در اين استان، جبهه پايداري فارس را به يكي از فعال‌ترين سنگرهاي گفتماني اين جبهه در كشور تبديل كرده است، به‌طوري كه هر هفته در يكي از مساجد شهر شيراز، سخنراني و پرسش و پاسخ با حضور اقشار مردم برگزار مي‌شود.

به گزارش رجانيوز، دكتر لنكراني پس از سخنراني خود در تبيين بيانات اخير رهبر معظم انقلاب در مشابه‌سازي شرايط فعلي كشور با شرايط پس از جنگ بدر در صدر اسلام، به سؤال‌هاي حاضران پاسخ داد.

دليل تشكيل جبهه پايداري، خط قرمزهاي آن و تفاوت‌ها و تمايزها با جبهه متحد اصول‌گرايي، موضع در قبال رد صلاحيت‌ها در هيئت‌هاي اجرايي و علت حركت نسبتاً كُند جبهه پايداري جزو سؤال‌هاي حاضران در جلسه بود. حضور تعدادي از جانبازان دفاع مقدس نيز در اين مراسم چشم‌گير بود.

متن پرسش‌ها و پاسخ‌هاي باقري لنكراني در ادامه آمده است:

دليل تشكيل جبهه پایداری چه بود؟

اتفاق تلخی ابتدای امسال افتاد و آن خانه نشینی 11 روزه آقای رئیس جمهور بود. بیشترین تلخی این اتفاق برای آنهايی بود که در سوم تیر 84 و22 خرداد 88 از رئیس جمهور دفاع کرده بودند و موجی از نگرانی و ناامیدی در رویش‌های انقلاب اسلامی‌در دهه 80 فراهم آورد.

من به عقب‌تر برگردم اولین روزی که ما به عنوان دولت نهم خدمت مقام معظم رهبری روحی فداه رفتیم، آقا چند نکته گفتند. فرمودند این دولت با شعارهای اسلامی روی کار آمد من خیلی خوشحال هستم و این را نقطه قوت برای دولت می‌دانم و فرمودند حتی اگر دولت رأی هم نمی‌آورد من گفته بودم که زنده کردن شعارهای اسلامی كار بزرگی بود. بعد فرمودند که اما حرف خوب زدن به تنهايی کافی نیست. شما باید روی این حرف خوب‌تان بتوانید استقامت کنید. بعد توضیح دادند که یک عده ای بودند که روزی رو به کعبه داشتند و امروز روی‌شان به بتکده هاست. حواس‌تان جمع باشد که حرف خوب زدن کار را تمام نمی‌کند و باید روی این حرف خوب استقامت داشته باشید.

بعد از اتفاقاتی که امسال افتاد موجی از نگرانی پیش آمد و برخی از علما تذکر دادند به دوستانی که بعداً هیئت موسس جبهه پایداری شدند که آيا شما نمی‌خواهید کاری کنید؟ باید نشان دهید که این تفکر زنده است و به افراد وابسته نیست. این تفکر، تفکری است که اصل و رکن آن اطاعت از رهبری است و در زمان ما، این اطاعت از رهبری دو مصداق ايجابي و سلبي پیدا می‌کند. ركن ایجابی آن اطاعت از رهبری است و دو تا مصداق سلبی پیدا می‌کند. یکي اینکه با جریان فتنه مخالفت کرده باشید و دوم اینکه زیر بار جریان انحرافی هم نرفته باشند و این شد که جبهه پایداری به عنوان یک جبهه که حماسه آفرین‌های سوم تیر 84 و خرداد 88 بودند، تشكيل شد تا بتوانند حرف های اصیل و اساسی خود را دنبال کنند.

بحمدلله تشکیل اين جبهه، موج بسیار خوبی را در سطح کشور ایجاد کرد. مهم‌ترین نکته‎ای که مي‌بينيم اين است كه با تشکیل جبهه به امید خدا تاکید بر مبانی خیلی بیشتر از قبل وجود دارد و محل بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد. در انتخابات‌ها معمولاً یک عده‎ای مي‌گويند که ببینیم کی رأی می‌آورد، برویم از او حمایت کنیم اما جبهه پایداری به فضل خدا ادبیات جدیدی را دنبال می‌کند که البته خیلی هم جدید نیست و تأکید برهمان باورها و آرمان‌های‌مان است، يعني ما برای اینکه به مجلس برویم حق نداریم از هر وسیله ای استفاده کنیم. ما فکر می‌کنیم این ارتقا در فرهنگ عمومی مردم کاملاً روشن و واضح است. امروز مردم نگاه می‌کنند كه اگر کسی در دفاع از رهبری سوء سابقه داشته باشد و کم گذاشته باشد، خودش را مهم‌تر از رهبری و نظام فرض کرده و آبروی خود را بر آبروی رهبری ترجیح داده باشد، به او اقبال نمی‌کنند.

ما مطمئن هستیم که انتخابات آتی همان‎طور که رهبری روحی فداه فرموده اند اولا یک صحنه ای خواهد شد از حضور پر شور مردمی و ان‎شاء الله این حضور همراه با بهترین انتخاب‌ها خواهد بود، انتخاب‎هايی که مبنايی و اصولی باشد؛ همانطور که فرمودند مراقبت شود آنهايی که از طریق کانون های قدرت و ثروت می‌آیند، نتوانند به مجلس بروند.

تفاوت جبهه پايداري با جبهه متحد اصول‌گرايی در چیست؟

جواب: ما با جبهه متحد اصول‌گرايی تفاوت خیلی اساسی نداریم. نکته ای که باعث تمایز شده، این است که در جبهه پایداری تأکید بر این است که ما درصحنه انتخابات نمی‌توانیم چشم‎مان را بر عملکرد افراد ببندیم. نمی‌توانیم بگويیم که ایشان آن‌دفعه اشتباه کرد اما ان‎شاء الله این‌دفعه اشتباه نمی‌کند. در این مرحله در انتخابات باید افرادی را معرفی و از آنها حمایت کنیم که با اطمینان بتوانیم بگويیم ان‎شاء الله اینها مدافع همین مسیر بصیرت‎مند دفاع از رهبری هستند و خدمت‌گزاری مردم را به چیزی ترجیح نمی‌دهند. نمی‌توانیم آزموده شده‎ها را دوباره بیازمايیم. با دوستان با جبهه متحد هم گفت‌وگو داریم و امیدواریم لااقل در بعضی جاها بتوانیم به یک نتیجه مشترک دست پیدا کنیم.

ولی تفاوت ما این‌قدر نیست که خدای نکرده بگويیم این دوستان اصول‌گرا و یا مثلاً همراه انقلاب نیستند. تفاوت بیشتر در این نگاه است که ما نمی‌توانیم آزموده ها را دوباره بیازمايیم و دوباره به کسانی که در امتحان‌های اخیر، در دفاع از انقلاب و رهبری آن‌طور که باید و شاید حضور پیدا نکردند، اطمینان کنیم. نمی‌توانیم نمره های کم در مصلحت اندیشی برای نظام را فراموش کنیم. کسانی که مصلحت خودشان، خانواده و نزديكان‌شان را بر مصلحت انقلاب ترجیح دادند.

در خصوص فساد اخیر بانكي و ارتباط آن با جریان انحرافی مسائل را بيان كنيد.

یک اتفاق بسیار بدی در این پرونده اخیر فساد اقتصادی رخ داد و متاسفانه این پرونده متهميني هم در رده برخی مسئولین البته نه در رده خیلی بالا دارد. البته اصل کسی که این پول‎ها را به جیب زده بوده و اموالش را هم توقیف کرده اند، کارمند دولت نبوده اما حامیانی داشته است. همان‎طور که برادر عزیزم حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا محسنی اژه ای فرمودند بالاخره این یک کار سازماندهی شده بوده است. این کار کاشف از یک شبکه فساد است و آنچه که دراین پرونده مورد تاکید است و رئیس محترم قوه قضائیه تاکید کردند، این است که با این شبکه فساد برخورد شود. این شبکه فساد متاسفانه یک شبکه ناگهانی نیست و ریشه دارد و از زمان دولت‏های قبلی بوده و امتداد پیدا کرده و بعضی ها هم از این نوع شبکه های مالی برای برخی مقاصد اقتصادی و سیاسی توأم استفاده کرده اند.

ما امیدواریم که رسیدگی به این پرونده صحنه ای شود که با برخورد قاطع، عبرتی شود که دیگران جرأت انجام کارهای مشابه را پیدا نکنند. اما فراتر از برخورد قاطع که امیدواریم اتفاق بیفتد و خوشحال هم هستیم که قوه محترم قضائیه با کسی رو در بایستی نکرده و هر کسی را در هر منصبي که بوده، احضار كرده، فراتر از این موضوع باید زمینه های شکل گیری این شبکه ها را بررسی کنیم. یکی از این زمینه ها، روند تشکیل بانک‎های خصوصی و نظام‌هاي اقتصادی و ضعف نظارت‎ها است. اگر ضعف نظارت‎ها اصلاح شود، می‌توانیم مطمئن شویم که این اتفاقات ان‌شاء الله تکرار نشود.

پیام مهم برخورد با این مفاسد این است که شبکه نظارتی کشور تقویت و زمینه های بروز این مشکلات حل شود. رهبری معظم انقلاب روحی فداه 11 سال پیش در آن فرمان 8 ماده ای بحث مبارزه با فساد را مطرح و نکات ارزشمندی را فرمودند. در قضیه اخیر هم فرمودند که اگر به نکات 11 سال پیش توجه شده بود، این اتفاقات رخ نمی‌داد. در آن پیام، تذکراتی هم به قوه مجريه، هم به قوه مقننه و هم به قوه قضائیه بود. امیدواریم که مجلس آینده، مجلسی باشد که قوانینی را مصوب کند که زمینه های چنین رانت‌خواری‌هايي از بین برود.

اين يك نقطه قوت نیست که در برخی مصوبات مجلس محترم، شائبه رانت‌خواری دیده می‌شد که خود مجلس محترم هم بعد آمد اصلاح کرد مثل آن چیزی که درخصوص دانشگاه آزاد اتفاق افتاد یا درخصوص قانون حقوق مادام العمر مدیران و نماینده های مجلس. اين قوانين تصویب شد و بعد خود مجلس آمد لغو کرد ولی اين نقطه قوت نیست که شما اول بروی یک قانوني را تصویب کنی، بعد لغو كني. البته تشکر می‌کنیم که لغو کردند ولی از اول باید فضای مجلس طوری باشد که این‎گونه طرح‌ها امکان بروز پیدا نکند، بلکه برعکس مطالبه رهبری در خصوص مبارزه با فساد و زمینه های آن پیگیری شود، ضمن اینکه قوه مجریه هم باید به ضعف‏هایش رسیدگی و با تخلف متخلفین برخورد جدی شود. در قوه مجریه هم ضعف نظارت در این پرونده بسیار جدی است و باید اصلاح شود.

چرا کاندیداي انتخابات مجلس نشدید؟

هر انساني از وظایف و توانمندی‌هايش اطلاع دارد؛ بنده تشخیصم این بود که جايی‌که اكنون خدمت می‌کنم، مفیدتر است و نیازی نیست که به مجلس بروم و همین کاری که می‌کنم، عمل به وظیفه ام است و دوستانی هم هستند که ان‌شاء الله در آن صحنه عمل خواهند کرد.

خطوط قرمز جبهه پايداري چیست؟

در خصوص خطوط قرمز جبهه پایداری اشاره کردیم که تأکید جبهه پایداری بر این است که ما کسی را مقبول مي‎دانيم که اولاً در دفاع و اطاعت از رهبری هیچ نقطه ابهامی نداشته باشد و مصداقاً هم در دو صحنه فتنه، موضع روشن داشته باشد كه اين فتنه هنوز هم ادامه دارد و تمام نشده و تکیه گاه‎هايی داشته که آن تکیه گاه‏ها کماکان هستند و فتنه آفرینی می‌کنند. اخیراً شما دیدید که بیانیه هايی دادند و صحبت‎هایی کردند و تلاش کردند که فضای کشور را متاثر کنند؛ البته کسی به اینها محل نمی‌گذارد. در همین شیراز خودمان هم چند نفری هستند كه می‌نشینند با هم داستان می‌گویند و سعی می‌کنند که دیده شوند ولی بحمدلله مورد توجه احدی قرار نمی‌گیرند. بالاخره نقطه مهی است که یک نفر که می‌خواهد حضور سیاسی پیدا کند، بايد نسبتش را با این جریان فتنه و پشتیبانان فتنه روشن کند. الان جالب است یک عده ای که آن موقع دفاعی از نظام نکرده اند، الان مدافع پشتیبانان فتنه شدند و حرف‎هايي می‌زنند که با اين حرف‌ها، افرادی را که فتنه‎گرها آن‌ها را کانال خود در حاکمیت مي‌دانند، سعی می‌کنند، تطهیر کنند. ما البته طرفدار این نیستم که به شخصيت‎های انقلاب اسلامی چوب حراج بزنیم، بلكه بايد احترام بزرگان انقلاب را حفظ بکنیم، به شرطی که خودشان هم احترام‎شان را حفظ کنند. مهم‌ترین موردي که ما نمی‌توانیم روی آن با احدی کوتاه بیايیم، جايی است که کسی بخواهد حریم ولایت را بشکند و در برابر ولایت از خودش حرفی بزند؛ "آقا" چیزی بفرمایند و بعد کسی بگوید بله من هم در انقلاب سابقه دارم و من هم یک چیز دیگری می‌گویم. اینها را نمی‎توانیم ببخشیم، نمی‌توانیم بپذیریم که در جمع خودی‌ها کسی مبنا را بر تطهیر این آدم‌ها بگذارد. این یک اشکال اساسی است و قابل بحث نیست.

دومین نکته مصداقی هم مخالفت با جریان انحرافی است ما جریان انحرافی را نه از باب اینکه چیز بزرگی است و کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ چراكه در همین انتخابات اخیر به افرادي گفته اند که کاندیداي ما می‌شوید اما آن‌ها گفته اند كه اسم شما مثل کفر ابلیس است و اگر به کسی بخورد، نابود می‌شود. معلوم است که این جریان در کشور با این عنوان پشتیبان ندارد. بنابراين، اگر می‌گوییم يكي از مقتضیات کارمان مخالفت با جریان انحرافی است، می‎خواهیم بگويیم که ما در دفاع از رهبری با احدی شوخی نداریم و همان‎طور که گفتیم در قبال پشتیبانان فتنه کوتاه نمی‌آيیم و نمی‌توانیم تطهیر آن‌ها را تحمل کنیم، از این طرف هم هر نوع کوتاهی در بحث رهبری را نمی‌توانیم تحمل کنیم؛ به‌ویژه اگر این کوتاهی از جانب کسانی باشد که ما توقع آن را نداشته باشیم.

آيا افق شما با افق جبهه متحد يكي است؟

ما تلاش می‌کنیم که حتی الامکان در جاهايی که امکان پذیر است، کاندیداهاي مشترک داشته باشیم ولی منطق ما یک منطق روشن است که از شاخص، معیارها و ارزش‌ها نمي توانیم کوتاه بیايیم. ممکن است یک جا سکوت کنیم، چراكه مصلحت بر این است که دعوا نشود و ما سکوت کنیم ولی نمی‌توانیم خلاف این شاخص‌ها و معیارها اظهار نظر کنیم و به یک کسی که در این شاخص‎ها نمی‌گنجد و خلاف آن‌ها عمل کرده است بگويیم تو خوبی!

امیدواریم که در خیلی جاها به نتیجه مشترک برسیم و این رويكرد را دنبال می‌کنیم و ناامید هم نیستيم. در بعضی جاها زمزمه هاي مثبتي هم می‌بینيم، البته بعضی دوستان تاکید دارند که یک عده ای را تطهیر کنند كه اينجا محل بحث می‌شود و معلوم نیست به نتیجه معقول دو طرفه برسد.

آیا جبهه پایداری کاندیداهای خود را مشخص کرده است؟

مهلت تبلیغات رسمی انتخابات، یک‎هفته قبل از انتخابات است و ما رعایت می‌کنیم و قبل از آن اسمی را اعلام نمی‌کنیم. البته عرض کردم چیزی که برای ما مهم است، شاخص‌ها و معیارها است. ممکن است بر اساس شاخص‏ها و معیارها کسی را پیدا نکنیم، ولی همیني را که می‌فهمیم، خدمت مردم گزارش می‌کنیم. ممکن است یک جايی بر اساس این شاخص‌ها به نتیجه نرسیم، یک جاهايی هم با جبهه متحد منجر به نتیجه مشترک شود، یک جاهايی هم به نتیجه متفاوت برسیم؛ هر کدام از اینها که شد، در پیشگاه مردم خوب‎مان چه در سطح ملی و چه در سطح استانی ان‌شاء الله گزارش خواهیم کرد.

نظرتان در مورد رد صلاحیت شده ها چیست؟

البته مهلت قانونی دارند و می‌توانند اعتراض کنند، رسیدگی می‌شود ولی ما هیچ ناراحت نیستم که کسانی که "پروژه بدل" در جریان فتنه ساختند، رد صلاحیت شوند. مثلاً در سال 88 دشمن در صحنه آمده و اصل نظام را زیر سوال می‌برد، فلش حرکتش، کوبیدن عمود خیمه نظام و انقلاب است، یک آدم کج سلیقه ای بيايد بگوید که اینکه در بهشت زهرا خاکش کرده اند، مثل اینکه در درگیری‌ها کشته شده، بعد هم معلوم شود که تصادف کرده و به مرگ طبیعی مرده است؛ اینها افتخار نیست.

البته برای آدمي که در این صحنه حرف‌های ابهام آفرین زده و چند روزی دست‌مایه بوق‌های فتنه گران و مستکبران شده، من اتفاقاً فکر می‌کنم که اینها بايد بيايند در پیشگاه مردم و مردم مُهر رد صلاحيت را به آن‌ها بزنند كه اين، خیلی دلچسب‌تر است ولی دوستان در هیئت‎های اجرایی و نظارت هم به تکلیف‌شان عمل می‌کنند، تکلیف‎شان این است که طبق شاقول عمل کنند. یک شاقول این است که كانديدا می‌گوید من التزام به ولایت فقیه دارم، اما آيا واقعاً داشته یا نداشته؟

من بیشتر خوشحال می‌شدم که بیایند و ببینند که مردم قبول‎شان ندارند. برخی متوهم شده اند و خیال می‌کنند که هر کسی که یک غری به انقلاب بزند، به او اقبال می‌شود. من اینجا با شناختی که از مردم خوب كشور دارم، بالاخره همه استان‌ها را نه یک بار بلكه چندین بار رفته‌ام، آن‎هم نه فقط به‎عنوان وزیر بلکه با عنوان‎های دیگر هم در خدمت مردم بوده ام. بعد از وزارت هم خدمت مردم اغلب استان‏های کشور رسیده‌ام، با اين شرايط، عرض می‌کنم که ما آنچه از مردم می‌بینيم، اقبال به انقلاب اسلامی است. اگر کسی خیال کند که با فحاشی به انقلاب و تردید آفريني نسبت به انقلاب می‌تواند اقبالی کسب کند، راه را عوضي رفته است. مطمئن باشید که اینها مورد اقبال مردمی هم قرار نمی‌گیرند. چیزی که فضای عمومی کشور نشان می‌دهد، همراهی جدی و مؤمنانه مردم نسبت به انقلاب است. سلايق ممکن است متفاوت باشد ولی چیزی که کسی از آن کوتاه نمی‌آید، دفاع از اصل انقلاب، آرمان‌های امام و رهبر معظم انقلاب روحی فداه است.

چرا جبهه پایداری کُند حرکت می‌کند؟

خوب این سوال نشان می‌دهد که گفتمان جايگاه خودش را دارد پيدا مي كند، توقعات مردم هم به حق بالا رفته است. ما خودمان از عملکرد خودمان راضی نیستيم. البته دلايلی دارد؛ حدود دو سال پیش با یکی از دوستانی که در یکی از گروه‏های سیاسی هست، صحبت می‌کردم، می‌گفت من زندگی‎ام، کار سیاسی‎ام است ولي ما در جبهه پایداری، زندگی‌مان کار سیاسی‎مان نیست؛ کارهای دیگری هم داریم، در صحنه سیاسی هم اگر حضور پیدا می‌کنیم، از باب عمل به تکلیف است، این‎طور نیست که همه وظایف‎مان را از این منظر ببینیم. این یکی از دلايل است.

یکی از دیگر دلايل این است که بعضی‎ها امکاناتی دارند ولي ما امکاناتی نداریم. ما هنوز در شیراز موفق نشده ایم یک دفتر تهیه کنیم، حالا ان‌شاء الله بعضی از مؤمنین گفته اند کمک می‌کنند تا فضايی فراهم شود، بالاخره این چيزها هست و یک حرکت جديدي که شروع می‌شود تا بتواند همراهان خود را پیدا کند و بحثهایش را به گوش مردم برساند و مردم بشنوند و قضاوت کنند، موجب مي شود که آن شتاب لازم را نداشته باشد. امیدواریم که باحضور نسل جوان‌تر در جبهه، بتوانیم شتاب بیشتری را در سطح کشور ببینم. البته برنامه‎هايی هم در دست اقدام است که به حرکت شتاب قابل قبولی بدهد؛ ان‎شاء الله.

در مورد بصیرت که توضيح داديد، اگر ممکن است به جز مطالبی که فرمودید، راه‎کاری هم ارائه فرمايید.

زیارت عاشورا خواص عجیبی دارد و در مورد برخی بزرگواران مثل مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می‌گویند روزی دو بار زیارت عاشورا می‌خوانده است. علی رغم همه این خواص و تأکیدات روی زیارت عاشورا؛ در روایت امام حسن عسکری عليه السلام، در نشانه های مؤمن، زیارت اربعین را ذكر كرده‌اند. وقتی متن این زیارت اربعین را نگاه می‌کنیم، می‌بینیم كه یک زیارت بصیرتی و اعلام بصیرت است، مثل اینکه این بصیرت خیلی تمایز می‌دهد، به همین دلیل در این روایت فرموده اند از نشانه هاي مؤمن است. معلوم می‌شود که موضوع بصیرت علاوه بر قرآن در روایات و سیره و سنت هم یک جایگاه محکمي دارد. امیرالمؤمنین علی عليه السلام فرمودند کسانی می‌توانند این پرچم را به نهایت برسانند که اهل صبر و بصیرت باشند. ان‌شاء اله  خداوند به همه ما توفیق دهد که ما هم اهل صبر و بصیرت باشيم و تا آخر بمانیم.

24 دی 1390