h سفیر ایران به رییس‌جمهور اتریش چه گفت؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سفیر ایران به رییس‌جمهور اتریش چه گفت؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سفیر ایران به رییس‌جمهور اتریش چه گفت؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سفیر ایران به رییس‌جمهور اتریش چه گفت؟

سفیر ایران به رییس‌جمهور اتریش چه گفت؟

سایت های خبری در اتریش عكسی از سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین را منتشر كرده كه در حال توصیه به رییس جمهور اتریش است.

به گزارش ایرنا، 'ابراهیم شیبانی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش كه به گفته اهالی رسانه در این كشور فردی آرام ولی پركار است ، در دیدار حضوری با رییس‌جمهوری و وزیر امور خارجه اتریش خواستار محكومیت ترور دانشمند ایرانی شهید 'مصطفی احمدی روشن' شد.

بر اثر انفجار یك بمب مغناطیسی در تهران كه صبح روز چهارشنبه به وقوع پیوست، مصطفی احمدی روشن استاد دانشگاه به شهادت رسید.

این استاد دانشگاه، دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف بود. به گفته منابع آگاه این بمب مغناطیسی به بدنه پژوی نقره ای رنگ حامل مصطفی احمدی روشن چسبانده شده بود.

توصیه سفیر ایران به رییس جمهور اتریش در مراسمی كه روز جمعه به مناسبت سال جدید توسط 'هاینس فیشر' رییس‌جمهوری اتریش با حضور حدود 140 هیأت خارجی برگزار شده بود ، مطرح شد.

در این مراسم ابراهیم شیبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین خطاب به هاینس فیشر رییس جمهوری اتریش گفت: می‌دانید كه ایران كشوری فرهنگی است و ما به فرهنگ و نفوذ فرهنگی‌مان افتخار می‌كنیم.

شیبانی تصریح كرد: ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و آینده نیز این موضوع را نمایان‌تر خواهد كرد.

سفیر ایران در اتریش با اشاره به ترور شهید احمدی روشن خطاب به فیشر افزود: آقای رییس‌جمهوری! دانشمندان ایرانی را ترور و خانواده‌هایشان را عزادار می‌كنند؛ عجیب این‌كه آنان كه پشت این ترور ها هستند، خود را معلم حقوق بشر می‌دانند.

شیبانی افزود: در حالی كه ترور عملی خلاف اخلاق و حقوق بشر است؛ ما انتظار داریم جناب عالی و ملت بزرگ اتریش این عمل تروریستی را محكوم كنید.

در این مراسم سفیر جمهوی اسلامی ایران در اتریش مطالبی با مضمون یادشده خطاب به میشاییل اشپیندلگر وزیر امور خارجه و والدنر قائم مقام وزیر خارجه اتریش نیز بیان كرد.

** سخنان جالب رییس جمهوری اتریش

رییس جمهوری اتریش نیز در جمع 140 هیات خارجی در وین گفت كه كشورش از رویكرد مذاكره گروه 5+1با جمهوری اسلامی ایران حمایت می كند.

این سخنان در حالی مطرح شد كه همیشه یكی دو كشور اروپایی سعی می كنند در این زمینه اظهار نظر كنند.

چندی پیش وزیر امور خارجه اتریش تاكید كرد كه فرانسه و آلمان نباید برای دیگر اعضای اتحادیه اروپا تعیین تكلیف كنند.

هاینس فیشر رییس جمهوری اتریش در همین راستا در جمع سفرا گفت: تلاش ما این است كه ایران و گروه 5+1 به میز مذاكره بازگردند.

چندی پیش ایران آمادگی خود را برای مذاكره با گروه 5+1 اعلام كرد. در پی آن 'مایكل مان' سخنگوی 'كاترین آشتون ' رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام كرد كه اتحادیه اروپا از مذاكره با ایران استقبال می كند.

چند روز پس از آمادگی طرفین برای مذاكره، وزیر خارجه تركیه آمادگی این كشور را برای برگزاری دور جدید مذاكرات 5+1 با ایران در استانبول اعلام كرد و به رایزنی در این زمینه با طرفین پرداخت و خبرها حاكی از رضایت طرفین از این موضوع است.

24 دی 1390