h آمريكاي لاتين ديگر حيات خلوت آمريكا نيست - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آمريكاي لاتين ديگر حيات خلوت آمريكا نيست,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آمريكاي لاتين ديگر حيات خلوت آمريكا نيست,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آمريكاي لاتين ديگر حيات خلوت آمريكا نيست

آمريكاي لاتين ديگر حيات خلوت آمريكا نيست

در نشستي مطبوعاتي با حضور رافائل كره‌آ رييس‌جمهور اكوادور و محمود احمدي‌نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران بر گسترش روابط اقتصادي ايران با اكوادور تاكيد شد.

به گزارش ايسنا، رافائل كره‌آ طي سخناني در نشست مطبوعاتي مشترك با حضور رييس‌جمهور كشورمان ضمن خوشامدگويي به محمود احمدي‌نژاد و هيات همراه اظهار كرد: طي جلسه‌ خصوصي كه برگزار شد، ايجاد يك جبهه مشترك براي حمايت از حقانيت جمهوري اسلامي ايران و دفاع از حقوق هسته‌يي آن و هم‌چنين متوقف كردن فشارهاي قدرت‌هاي استعمارگر مطرح شد. هم‌چنين ايجاد يك جبهه منسجم براي مقابله با اقدامات امپرياليستي كه قدرت‌هاي بزرگ نسبت به ايران انجام مي‌دهند. هر نوع حمايتي از ايران در راستاي احقاق حق و اثبات استقلال آن انجام خواهد شد.

رييس‌جمهور اكوادور افزود: به دنبال ادعاهاي گذشته، امروز واشنگتن‌پست مقاله‌اي را منتشر كرده و من را مفلوكي طرد شده از جامعه مطرح كرده است. البته اين‌گونه اقدامات براي ما تازه نيست و ما به اين ياوه‌گويي‌ها عادت داريم. هم‌چنين نكته خنده‌دار ديگر اين‌كه آن‌ها مطرح مي‌كنند ايران به دنبال استخراج منابع اورانيوم اكوادور است و متاسفم كه آن‌ها اين سفر پرمحتوا را با مطالبي خنده‌دار به سخره گرفته‌اند. آنها هم‌چنان در جهل به سر مي‌برند.

وي با تاكيد بر تعميق و گسترش روابط دوجانبه، تصريح كرد: پروژه‌هاي دوجانبه‌ اثربخشي ميان دو كشور مطرح شد و اقتصاد و روابط ما مكمل يكديگر هستند. ايران كشور صاحب صنعت و فناوري است و از سوي ديگر اكوادور توليدكننده‌ مواد غذايي و كشاورزي به شمار مي‌رود.

به گزارش خبرنگار اعزامي ايسنا در ادامه، محمود احمدي‌نژاد با بيان سپاسگزاري از خداوند براي توفيق سفر مجدد به كشور اكوادور، گفت: از دوست و برادر عزيزم آقاي رافائل كره‌آ به خاطر دعوت، استقبال و پذيرايي از هيات سپاسگزارم.

رييس‌جمهور كشورمان خاطرنشان كرد: آن‌ها هرچه مي‌خواهند بگويند. ما آقاي رافائل كره‌آ را رييس‌جمهوري پاك و مردمي مي‌شناسيم. آن‌ها به دنبال افرادي هستند كه تابع آن‌ها باشد و حقوق ملت خود را در اختيار آن‌ها قرار دهد. هر فردي بر روي عزت و استقلال كشورش پافشاري كند از نگاه آن‌ها مطرود است.

وي ادامه داد: هركس بخواهد در ملت خود محبوب شود بايد كاري كند كه يانكي‌ها به او بد و بيراه بگويند. افرادي كه با آن‌ها مخالفت كنند محبوبيت بيشتري مي‌يابند.

احمدي‌نژاد با اشاره به برگزاري مذاكره دوجانبه و نشست مشترك هيات‌هاي ايراني و اكوادوري، يادآور شد كه در اين جلسات موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي مورد بررسي قرار گرفت و نتايج خوبي حاصل شد. بايد بدانيم كه استعمارگران سابق، امروز با سلاح و ادعاهاي دروغين مي‌خواهند خود را تحميل كنند. آن‌ها به دنبال اين هستند كه دموكراسي ادعايي خود را با بمب، موشك و تفنگ به ملت‌ها بدهند و در حقيقت دموكراسي از لوله‌ تفنگ، مدنظر آن‌هاست. روشن است كه اين برنامه‌ها مانند گذشته با شكست مواجه مي‌شوند و ما در اين زمينه هم‌نظر هستيم.

رييس قوه مجريه اظهار كرد: مصمم به گسترش روابط اقتصادي خود با اكوادور هستيم و اين به نفع دو ملت است و مطمئن هستيم كه به زودي شاهد گسترش روابط خواهيم بود.

وي با قدرداني از رافائل كره‌آ به خاطر مواضع حق‌طلبانه و هم‌چنين تشكر از ملت اكوادور گفت: سلام گرم ملت ايران را بپذيريد. ملت ايران دوست شما و در كنار شماست. تمام مردم اكوادور و رييس‌جمهور اين كشور در قلب ما جاي دارند. ما عدالت، آزادي و پيشرفت را حق همه‌ انسان‌ها مي‌دانيم.

بر اساس اين گزارش، خبرنگاري سوال خود را اين‌گونه مطرح كرد كه علت نگراني‌هاي آمريكا از گسترش رابطه‌ ايران و آمريكاي لاتين چيست و چشم‌انداز روابط اين دو كشور را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ رافائل كره‌آ در پاسخ گفت: اين نگراني نشانه بي‌ايماني و در راستاي حركت‌هايي است كه مي‌خواهد به شخصيت‌هاي مختلف ضربه بزند و در حقيقت ما در آمريكاي لاتين شاهد پديده‌اي هستيم كه دنيا در حال رويت آن است.

رييس‌جمهور اكوادور ادامه داد: هرچقدر به شخصيت‌هاي تلاشگر تهمت بزنند آن فرد به طور طبيعي محبوبيت بيشتري به دست خواهد آورد.

كره‌آ با اشاره به جنگ تبليغاتي رسانه‌هاي غربي نسبت به سفر رييس‌جمهور ايران به آمريكاي لاتين گفت: به‌رغم همه تلاش‌هاي مذبوحانه ما شاهد بوديم كه مردم در فرودگاه و ورودي كاخ با محبت و صميميت بسيار از محمود احمدي‌نژاد استقبال كردند و به‌رغم تلاش‌هاي آن‌ها ما مطمئن هستيم كه محبوبيت بيشتري خواهيم يافت و روسياهي به آنان خواهد ماند.

وي با تاكيد بر اين‌كه روابط با ايران بسيار ثمربخش بوده است، يادآور شد: راه زيادي در پيش رو داريم؛ زيرا ما مديون ملت خود هستيم. تلاش ما اين است كه كارها را در همه‌ زمينه‌ها به‌ويژه گسترش روابط با ساير كشورها به صورت برد برد پيش ببريم. به‌ويژه كشور ايران در منطقه‌ خاورميانه.

در ادامه رييس‌جمهور كشورمان تصريح كرد: از همين جا اعلام مي‌كنم كه آمريكاي لاتين ديگر حيات خلوت آمريكا نيست. ملت‌هاي آمريكاي لاتين داراي فرهنگ، تمدن و استقلال هستند و به آن‌ها توصيه مي‌كنم كه به ملت‌ها احترام بگذارند و آن‌ها تا همين جا هزاران عذرخواهي به ملت‌ها بدهكارند. آدم عاقل فهرست عذرخواهي‌هاي خود را طولاني نمي‌كند. تاريخ سرشار از پشيماني قدرت‌هايي است كه از تاريخ تجربه نگرفته‌اند.

رافائل كره‌آ در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري درخصوص ظهور نشانه‌هاي سقوط كاپيتاليسم گفت: امروز نظام سرمايه‌داري متحمل يك بحران شديد است. البته شايد اين پديده باعث افراطي‌تر شدن اين نظام باشد. امروز ما شاهد انزجار ملت‌هاي اروپايي از وضعيت اين كشورها هستيم. ما از رهگذر اين اعلام انزجار مي‌توانيم بگوييم كه مردم خسته شده و ديگر قادر به تحمل كردن نيستند و اكنون نوبت اعلام انزجار كشورهاي توسعه‌يافته است.

رييس‌جمهور اكوادور تصريح كرد: ما به عنوان كشورهاي ترقي‌خواه و خدمتگزار، در مسير مطالبات مردم حركت مي‌كنيم و به دنبال دموكراسي و مردم‌سالاري هستيم. ايجاد دولت‌هاي مردمي و توجه به خواسته‌هاي اجتماعي و اقتصادي از اهداف ما بوده و هست.

در ادامه خبرنگار رويترز سوال كرد كه آيا ممكن است ايران برنامه‌ هسته‌يي خود را حتي به صورت متوقف كنار بگذارد و آيا ايران در راستاي گسترش تحريم‌ها به بستن تنگه هرمز اقدام خواهد كرد؟

رييس‌جمهور كشورمان در پاسخ اظهار كرد: امروز همه مي‌دانيم كه آنان با استقلال كشورها مخالف هستند. مشكل ايران، مشكل هسته‌يي نيست بلكه مشكل پيشرفت و استقلال است. استقلال و پيشرفت ملت‌ها نقطه مقابل مستكبران است.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه اگر ملت‌ها پيشرفت كنند جيب سرمايه‌داران بي‌فرهنگ خالي مي‌ماند، ادامه داد: ۶۰ سال است كه دولت آمريكا عليه مردم ماست. دولت مردمي ما را كه با انتخابات مردمي سر كار بود با يك كودتا ساقط كرد و ۲۵ سال حكومت ديكتاتوري خشني را در ايران حاكم كرد. حكومت شاه از ديكتاتورهاي معروف تاريخ است و در طول ۲۵ سال حكومت، به طور كامل مورد حمايت آمريكا بود و بارها مردم ما را قتل‌عام كرد.

وي افزود: ملت ايران در آن شرايط نه حق انتخاب و نه حق آزادي داشت. در آن زمان دانشجويان دائما مورد ضرب و شتم آمريكايي‌ها قرار مي‌گرفتند و حتي يك روزنامه‌ آزاد در كشور ما وجود نداشت. اما آن زمان موضوع حقوق بشر و دموكراسي براي غربي‌ها مطرح نبود.

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه ملت ايران انقلاب كرد تا استقلال و آزادي خود را به دست بياورد، گفت: هنوز دو ماه از انقلاب نگذشته بود كه اولين انتخابات آزاد برگزار شد و تا امروز بيش از ۳۰ انتخابات آزاد برگزار شده است. جالب آن‌كه در طول اين مدت كه ما هم جمهوري و هم آزادي را به دست آورديم دشمني‌هاي آمريكا نسبت به ما بيشتر شده است. در منطقه دولت‌هايي هستند كه در طول تاريخ خود حتي يك انتخابات نيز نداشته‌اند اما آمريكا به طور كامل از آن‌ها حمايت مي‌كند.

احمدي‌نژاد با تاكيد مجدد بر اين‌كه مشكل آن‌ها هسته‌يي نيست بلكه استقلال و پيشرفت ايران است،‌ يادآور شد: وقتي ايران آمريكايي‌ها را بيرون كرد آن‌ها گفتند كه ملت ايران پيشرفت نخواهد كرد و در اين راستا هر اقدامي كه توانستند انجام دادند تا ايراني‌ها پيشرفت نكنند و حتي جنگ هشت ساله را به ما تحميل كردند.

وي با تاكيد به اين‌كه موضوع هسته‌يي بهانه‌اي سياسي است، تصريح كرد: همه آن‌ها مي‌دانند كه ايران به دنبال بمب نيست. ملت ايران مانند آن‌ها بي‌عقل نيست كه پول خود را بدهند تا بمبي درست كنند كه نتوانند از آن استفاده كنند. ما از اساس به بمب اعتقاد نداريم و نيازي هم به آن نداريم؛ زيرا بمب ما فرهنگ، تمدن، محبت و عشق به ديگر ملت‌ها است.

رييس‌جمهور كشورمان در ادامه كنفرانس خبري با حضور رافائل كره‌آ رييس‌جمهور اكوادور گفت: ايران داراي سابقه تمدن ۷ هزار ساله است. ما به بمب نياز نداريم بلكه كساني بمب مي‌خواهند كه به زور آمده و كشوري را اشغال و مردم بومي آن را كشتند. كساني كه عمر كشورشان به اندازه عمر يك دانشگاه ايراني هم نيست. آن‌هايي كه به دنبال بمب هستند مي‌خواهند به دنيا مسلط شوند.

احمدي‌نژاد اظهار كرد: همه ملت‌ها بافرهنگ هستند ولي يك مشت سرمايه‌دار بي‌فرهنگ مي‌خواهند خود را تحميل كنند و مسلم است كه ملت ايران مقاومت مي‌كند.

وي به مستكبران و استعمارگران توصيه كرد كه تاريخ را بار ديگر مطالعه كنند و افزود: تاريخ تعداد زيادي از متجاوزان به ايران را ثبت كرده كه ننگ پشيماني بر پيشاني آن‌ها است. هركس با ملت‌هاي مستقل درگير شود، حتما پشيمان خواهد شد. ملت ايران در سرزمين خود زندگي مي‌كند و هيچ‌كس نمي‌تواند مردم را از كشور خود بيرون كند و در نهايت كساني بايد به خانه‌هايشان بازگردند كه با زور و اشغال، خود را به مردم بومي تحميل كردند.

رييس‌جمهور در پايان خطاب به استعمارگران و مستكبران گفت: ما برخلاف آن‌ها هرشب راحت مي‌خوابيم.

سوال پاياني كنفرانس خبري، ارزيابي رييس‌جمهور كشورمان از سفر دوره‌اي به آمريكاي لاتين بود و اين‌كه آيا اكوادور آخرين مقصد محمود احمدي‌نژاد بوده است؟ كه وي پاسخ داد: اولين بار نيست كه به آمريكاي لاتين مي‌آيم. پنج بار به آمريكاي لاتين سفر كرده و بار دوم است كه به كشور اكوادور مي‌آيم. اين سفر در چارچوب مناسبات دوستانه‌ ايران و كشورهاي آمريكاي لاتين انجام شد. تقريبا ما با همه آن‌ها رابطه‌ خوبي داريم.

احمدي‌نژاد بيان كرد: طي پنج سفر روابط ما گسترش يافت و در اين سفر نيز بر دوستي‌ها و پي‌گيري برنامه‌هاي مشترك و هم‌چنين توافقات گذشته تاكيد شد. در اين سفر به پي‌گيري برنامه‌هاي مشترك و توافقات گذشته و هم‌چنين برداشتن موانع از پيش پاي روابط و بررسي شرايط جهاني و اتخاذ تصميمات لازم تاكيد شد.

رييس‌جمهور در پايان گفت: مثل همه‌ سفرهاي گذشته، اين سفر در جهت رسيدن به اهداف بوده و موفق بود و ان‌شاءالله از اكوادور به تهران بازخواهيم گشت.

23 دی 1390