h فاز دوم هدفمندی منتفی شد / قیمت ها افزایش پیدا نمی کند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

فاز دوم هدفمندی منتفی شد / قیمت ها افزایش پیدا نمی کند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,فاز دوم هدفمندی منتفی شد / قیمت ها افزایش پیدا نمی کند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,فاز دوم هدفمندی منتفی شد / قیمت ها افزایش پیدا نمی کند

فاز دوم هدفمندی منتفی شد / قیمت ها افزایش پیدا نمی کند

مجلس شورای اسلامی صبح امروز با تصویب استفساریه‌ای افزایش همزمان و بیش از 20 درصدی قیمت همه حاملهای انرژی در ماههای باقی مانده سال 90 را ممنوع کرد که با این حساب اجرای فاز دوم هدفمندی برای افزایش همزمان قیمتها در سال جاری منتفی است.

به گزارش فارس، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) جزئیات طرح دوفوریتی طرح استفساریه مفاد جزء "ب"‌بند 46 قانون بودجه 1390 کل کشور را مورد بحث و بررسی قرار داده و با 129 رای موافق، 6 رای مخالف و 12 رای ممتنع از 196 نماینده حاضر در صحن علنی، به تصویب رساندند.

بر اساس مصوبه مجلس، مفاد جزء "ب" بند 46 قانون بودجه 1390 کل کشور در مورد افزایش قیمت حامل‌های انرژی و سایر کالاها و خدمات موضوع قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها در سال 1390 به این معناست که در سال جاری دولت نمی‌تواند در ماه‌های باقیمانده سال 90، به طور همزمان افزایش بیش از 20 درصدی قیمت حاملهای انرژی را اعمال کند.

مجلس مصوب کرد‌ مجوز مذکور در بند "ب" ماده 46 قانون بودجه 90، متناسب با ماه‌های باقیمانده سال است و دولت نمی‌تواند تمام یا سهم افزایش ماه‌های گذشته را در ماه‌های باقیمانده سال تجمیع کند و قیمت فروش واحد هر کدام از موارد یاد شده، می‌تواند حداکثر 20 درصد نسبت به قیمت سال 89 همان مورد افزایش یابد.

به گزارش فارس، دولت مجاز بود قیمت حامل‌های انرژی و سایر کالاهای یارانه‌ای را در طول سال 90 و به تناوب حداکثر 20 درصد نسبت به سال 89 افزایش دهد که بر اساس این مصوبه دولت نمی‌تواند این میزان افزایش را در ماه‌های باقیمانده از سال 90، به صورت یکجا اعمال دهد.

علی لاریجانی رئیس مجلس پس از تصویب جزئیات طرح دوفوریتی مذکور با مهم خواندن این مصوبه، گفت: تفسیر شاذی مطرح شده بود که اگر قانونگذار مصوب کرده قیمت‌ها بیش از 20 درصد قابل افزایش نیست، در دو ماه باقیمانده از سال 90 می‌توان این کار را انجام داد اما در این صورت قیمت برخی از حامل‌های انرژی 200 درصد افزایش می‌یابد.

وی افزود: این افزایش قیمت باعث تحمیل بار سنگین بر دوش مردم می‌شد اما مجلس با تصویب این مصوبه، جلوی این فشار را گرفت

21 دی 1390