h نگاهی به عملکرد دولت تدبیر و امید در برخورد با منتقدان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نگاهی به عملکرد دولت تدبیر و امید در برخورد با منتقدان,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نگاهی به عملکرد دولت تدبیر و امید در برخورد با منتقدان,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نگاهی به عملکرد دولت تدبیر و امید در برخورد با منتقدان

نگاهی به عملکرد دولت تدبیر و امید در برخورد با منتقدان

برخورد با رسانه های منتقد در حالی در این دولت رو به افزایش بوده است که روزنامه متعلق به دولت در ادعایی عجیب خلاف این موضوع را مدعی می‌شود ، موضوع انتقاد به دولت به حدی به جز ترین حالات رسیده که این ماجرا در استان گیلان هم به وفور مشاهده می‌شود!

نگاهی به عملکرد دولت تدبیر و امید در برخورد با منتقدان

روزنامه ایران در مطلبی تحت عنوان "سایه سیاست روی پیگیری اتهامات تخلفات مالی" نوشت: معلوم شد روحانی همچنان حقوقدان است و قالیباف همچنان سرهنگ / در ماجرای فیش های حقوقی، دولت از کسی شکایت نکرد. سایتی فیلتر نشد. کسی از منتقدان یا افشاگران به مراجع قضایی احضار نشد. دولت بازار هجوم و حمله به افشاکنندگان و منتقدان راه نینداخت!!

دولت یازدهم به مانند دولت‌های سابق، همواره با منتقدین و حامیان خود روبرو بوده است و در این بین، منتقدین بیش از دیگران در سیبل اظهارات دولت‌مردان قرار می‌گیرند.

حسن روحانی که در روزهای آغازین فعالیتش با ژست پس گرفتن شکایات از رسانه ها، تلاش کرده بود وجهه انتقادپذیری از خود نشان دهد، پس از سه سال عملکردی از خود به جای گذاشته است که ساعت ها می‌توان در خصوص آن نوشت و نوشت و نوشت ...

با اینحال ما قصد نداریم بیش از این پیرامون عملکرد انتقادپذیری دولت در مواجهه با کسانی که انتقاد می‌کنند بپردازیم و فقط نگاهی به سابقه شکایت این دولت از رسانه ها و افراد منتقد در طی همین سه سال اول روی کار آمدن اش می‌اندازیم.

بد نیست بدانید که برخورد با رسانه های منتقد با دعوت گزینشی از رسانه‌های منتقد آن هم بلافاصله پس از انتشار اخبار و گزارش های انتقادی آغاز شد که کم تحمل بودن تیم رسانه ای دولت در برابر انتقادات را نشان می‌داد.

در همان روزهای ابتدایی همین روند به سفرهای استانی دولت نیز سرایت کرد و در حالی که در سفر به استان های خوزستان و هرمزگان نمایندگان رسانه های منتقد نیز حضور داشتند، در سفر استانی به سیستان و بلوچستان تنها از رسانه های دولتی برای پوشش رسانه ای سفر دعوت شد.

کمی بعد بلافاصله پس از انتصاب نمایندگان رئیس جمهور در شورای نظارت بر صدا و سیما، خبرهایی مبنی بر اعمال فشار بر رسانه ملی در جهت حذف برنامه‌های انتقادی نسبت به دولت منتشر شد ،‌این انتقادات کار را به جایی رساند که بخش پرطرفدار "صرفا جهت اطلاع" بر روی آنتن زنده تلویزیون به طور علنی از فشار آوردن دولت به صداوسیما برای کم کردم حجم انتقادات نام بُرد.

دانلود فیلم

به فاصله چند ماه خبری منتشر شد که شوک عظیمی به جامعه خبری کشور وارد کرد و آن فیلترینگ سایت انتخاب بود که در روزهای داغ انتخابات سال 94 بزرگترین رسانه طرفدار دولت یازدهم بود اما علت این فیلترینگ چه بود؟

مصطفی فقیهی مدیرمسئول سایت انتخاب از دلیل فیلترینگ سایتش بخاطر افشاگری پیرامون چند مدیر دولتی در بانک‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید: این سئوال از جناب آقای نوبخت سخنگوی محترم دولت وجود دارد، با توجه به اینکه شخص ایشان اولین بار اعلام کردند که رییس جمهور خواستار پس گرفتن شکایات سازمان های دولتی از رسانه ها شده و همینطور این اظهارنظر سخنگوی دولت که «رسانه ها باید افشاگری کنند»، خوب است ایشان پاسخ دهند که دلیل فیلتر شدن سایت انتخاب که از قضا حامی جریان اعتدال و رییس جمهور است، چیست؟

مدیرمسئول «انتخاب» ادامه داد: جناب دکتر نوبخت پاسخ دهند که آیا تهیه گزارش از اقدامات برخی جریانات خاص اقتصادی، و طرح یک سئوال از آقای نوبخت که «چرا باید متهم فساد سه هزار میلیاردی معاون ایشان باشد»، باید با شکایت رو به رو شود؟

مورد دیگر اینکه مجید انصاری در نشست خبری با رسانه ها در تابستان امسال ضمن گرامیداشت روز خبرنگار گفت: معدود اشخاص یا رسانه هایی در فضای مجازی خواسته یا ناخواسته با جریان های صهیونیستی و ضد نظام لابی کرده، تلاش می کنند دستاوردهای این نظام به خصوص دستاوردهای رئیس جمهور و دولت تدبیر و امید را نادیده بگیرند/وی از شکایت این معاونت از برخی روحانیون به اتهام آنچه توهین به رئیس جمهور خوانده می‌شود، خبر داد.

هر سال که می گذرد تعداد شکایات از رسانه های منتقد ببشتر و بیشتر می‌شود و کار به جایی می‌رسد که سر و صدای طرفداران دولت هم از این موضوع بلند می‌شود و گلایه های خود را از این موضوع اعلام می کنند.حسین دهباشی کارگردان مستند انتخاباتی روحانی ضمن گلایه از عملکرد دولت در متنی انتقادی که در صفحه شخصی شبکه‌های اجتماعی‌اش منتشر و در آن نسبت به ادعاهای دولت در شیوه برخورد با منتقدان تردیدهای جدی و سنگینی وارد کرد.

چه خبر از به برخورد دولت با رسانه های منتقد؟!

علی خضریان مدیر مسئول خبرنامه دانشجویان ایران که این روزها با چند پرونده قضائی دست و پنجه نرم می‌کند در گفتگو با نسیم می‌گوید که در چند وقت اخیر به دفعات به دادسرا احضار شده‌ است و قریب به اتفاق آنها هم با شکایت نماینده‌های حقوقی دستگاه‌های دولتی رخ داده است.

هادی قاسمی دیگر مدیر مسئولی است که یک روز در میان به دادگاه و دادسرا احضار شده است. مدیر مسئول خبرگزاری دانشجو در مقابل 8 شکایت جدی از سوی بخش‌های مختلف دولت یازدهم قرار دارد.

حسن روزی طلب و نشریه رمز عبور قربانی دیگر اقدامات دولت یازدهم است. وی که مدیر مسئولی این هفته نامه را برعهده دارد به تذکر چندباره از هیئت نظارت بر مطبوعات اشاره می‌کند و می‌گوید: وزارت‌ صنعت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمترین شاکیان قضائی از این هفته‌نامه هستند.

اندکی بعد سایت جهان نیوز مرتضی خلفی زاده به واسطه افشای برخی مسائل محرمانه فیلتر می‌شود.

مرتضی خلفی زاده در گفتگو با «نسیم آنلاین» اظهار می کند که پایگاه "جهان نیوز" بدون تذکر قبلی توقیف شده است و این اولین باری است که بدون حکم دادگاه حکم توقیف یک سایت توسط هیئت نظارت بر مطبوعات صادر می شود.

سردبیر "جهان نیوز" در این گفتگو تاکید کرد: شیوه شکایت دولت به این ترتیب است که در خصوص یک موضوعی که در چندین رسانه روی آن موضوع کار شده از همه اینها شکایت نمی‌کند تا حجم شکایت‌ها بیش از اندازه بالا نرود. به عنوان مثال در خصوص آقای فریدون عمده رسانه‌‌های منتقد به پرونده ایشان پرداخته‌اند ولی فقط از یکی دو رسانه شکایت شده است.

مستندی در ابتدای روی کارآمدن روحانی منتشر می‌شود ؛ یاسر جلالی پس از حضور در دادگاه متوجه می شود که داستان احضار از چه قرار است و می‌فهمد که معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای مستند "من روحانی هستم" که قریب به 2 سال و نیم پیش از سوی این موسسه تولید و منتشر شده بود، پرونده‌ای را در دادسرا گشوده است.

دست خالی دولت در شکایت از حسن عباسی از جمله اخباری بود که خیلی سر و صدای زیادی بپا نکرد اما خود یکی از محورهای انتقادپذیر نبودن دولت را به رُخ می‌کشد.

با این وصف اما باید منتظر بود و دید که آیا گسترش این امر یعنی برخورد گاز انبری با منتقدان و حذف آنها یکی پس از دیگری در یک سال پایانی دولت یازدهم تاچه حد می‌توان برای دولت موثر باشد و نسبت به ریزش آراء حسن روحانی در انتخابات آتی مانع ایجاد کند.

13 شهریور 1395