h اجرای قریب الوقوع طرح آشتی ملی در منطقه داریا شهر دمشق - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اجرای قریب الوقوع طرح آشتی ملی در منطقه داریا شهر دمشق,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اجرای قریب الوقوع طرح آشتی ملی در منطقه داریا شهر دمشق,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اجرای قریب الوقوع طرح آشتی ملی در منطقه داریا شهر دمشق

اجرای قریب الوقوع طرح آشتی ملی در منطقه داریا شهر دمشق

منابع میدانی از اجرای قریب الوقوع طرح آشتی ملی در منطقه داریا واقع در حاشیه جنوب غربی شهر دمشق پایتخت سوریه میان دولت و بزرگان

اجرای قریب الوقوع طرح آشتی ملی در منطقه داریا شهر دمشق

منابع میدانی از اجرای قریب الوقوع طرح آشتی ملی در منطقه داریا واقع در حاشیه جنوب غربی شهر دمشق پایتخت سوریه میان دولت و بزرگان منطقه خبر می دهند.

بنابر این گزارش، اجرای این طرح پس از دو سال مذاکرات میان نمایندگان دولت سوریه با بزرگان و مشایخ منطقه داریای دمشق صورت گرفته است. بنابر توافق بعمل امده 700 تن از عناصر گروه های تروریستی تکفیری مسلح القاعده (احرارالشام، جیش الاسلام، جبهه النصره) و ارتش آزاد شهر داریا را به مقصد استان ادلب تحت کنترل القاعده در شمال سوریه و مجاورت مرز با ترکیه ترک خواهند کرد. گفته می شود که 4 هزار تن از اعضای خانواده های عناصر گروه های تکفیری نیز به همراه آنها راهی ادلب خواهند شد.
ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ اﺟﺮاﻱ ﺗﻮاﻓﻖ آشتی ملی، پس از تخلیه شهر از تروریستهای تکفیری، نیروهای ارتش سوریه وارد منطقه شده و کنترل آن را بطور کامل در دست خواهند گرفت. همچنین ادارات دولتی و بویژه خدمات رسان در بخش های شهری، درمانی، امنیتی و آموزشی مجددا در مراکز خود مستقر خواهند شد و کاروان های تدارکاتی نیز بصورت منظم میان ساکنین غیرنظامی منطقه توزیع خواهد شد. از سوی دیگر تخلیه داریا از گروه های تکفیری موجب آزادی دست کم 8 تا 12 هزار نفر از نیروهای نظامی فعال در جبهه های مختلف این منطقه و اعزام آنها به غوطه شرقی دمشق، حلب، لاذقیه و حمص خواهد شد.
لازم به ذکر است که گروه های تروریستی تکفیری فعال در داریا در پی پیشروی های گسترده هفته های اخیر نیروهای ارتش و بسیج مردمی سوریه در محورهای جنوبی و مرکزی شهر داریا و تشدید محاصره مواضع آنها و علی الخصوص اعتراضات گسترده ساکنین منطقه به ادامه وضع موجود محبور به پذیرش خروج از منطقه شده اند. تا پیش از این چندین مرحله توافق میان دولت سوریه و بزرگان و ساکنین داریا به دلیل کارشکنیها و حملات وحشیانه تروریستهای تکفیری با شکست مواجه شده بود.
یک منبع در دولت سوریه تاکید کرد که به محض اخراج تروریستهای تکفیری از داریا عملیات بازسازی و امدادرسانی به ساکنین غیرنظامی و آبادانی آن آغاز خواهد شد. گروه های وابسته به القاعده، ارتش آزاد و داعش حضور فعالی در شهر داریا داشته اند. سیطره ارتش سوریه بر داریا بزرگترین و مهمترین دستاور آنها از ابتدای بحران سوریه در سال 2011 در استان دمشق به شمار می رود. پاکسازی داریا موجب تقویت امنیت شهر دمشق خواهد شد. در درگیری های 5 سال گذشته میان نیروهای دولتی و گروه های تروریستی تکفیری بخش قابل توجهی از شهر داریا ویران شده است.
/ مشرق نیوز
5 شهریور 1395