h نشست مشترک با موضوع یمن بین وزیران خارجه آمریکا، انگلیس و شورای خلیج فارس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نشست مشترک با موضوع یمن بین وزیران خارجه آمریکا، انگلیس و شورای خلیج فارس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نشست مشترک با موضوع یمن بین وزیران خارجه آمریکا، انگلیس و شورای خلیج فارس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نشست مشترک با موضوع یمن بین وزیران خارجه آمریکا، انگلیس و شورای خلیج فارس

نشست مشترک با موضوع یمن بین وزیران خارجه آمریکا، انگلیس و شورای خلیج فارس

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که نشست مشترکی با موضوع یمن بین وزیران خارجه آمریکا، انگلیس و شورای همکاری خلیج فارس با حضور نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در شهر جده عربستان برگزار می‌شود.

در این نشست که قرار است روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری برگزار شود، جان کری وزیر خارجه آمریکا، بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس و اسماعیل ولد الشیخ نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل به همراه وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس حضور خواهند داشت.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: جان کری برای ملاقات با مسئولان سعودی و همتایان آنها در شورای همکاری و همتای سعودی هود و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل رهسپار جده خواهد شد.

این بیانیه افزود: مذاکرات روی تحولات و راه‌های برقراری صلح و ثبات در یمن متمرکز خواهد بود.

براساس این بیانیه، اوضاع سوریه و مقابله با گروه تروریستی داعش نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

این نشست پس از تعلیق رایزنی های بیش از سه ماهه طرف های یمنی در کویت به خاطر بی نتیجه بودن آن برگزار خواهد شد.

منابع غربی فاش کردند که این نشست برای ایجاد یک راهکار به منظور برون رفت عربستان از تنگنای کنونی خودش در یمن برگزار خواهد شد.

حملات تازه عربستان سعودی به بیمارستانها و مدارس یمن و کشته و زخمی شدن شماری از غیرنظامیان یمنی از جمله زنان و کودکان انتقادهای بین المللی را افزایش داده است.

تنگنای عربستان در یمن تنها به خاطر ناکامی نیروهایش در تحقق دستاورد نظامی قابل ذکری در این کشور و فرسایش مالی و تلفات انسانی آن نیسات بلکه اقدامات پی درپی طرف های یمنی برای تحکیم مشروعیت نیز این تنگنا را تشدید کرده است.

طرف های یمنی به شورای عالی سیاسی یمن به عنوان نهاد حکومتی جدید این کشور رای اعتماد داده اند.

برخی اطلاعات حاکی است که این نشست به احتمال زیاد پیش از جلسه شورای امنیت درباره یمن برگزار خواهد شد.

برخی منابع دیپلماتیک بعید ندانستند که ریاض خواستار برگزاری این نشست شده باشد.

این درحالی است که وزارت دفاع آمریکا از مسئولیت حملات هوایی عربستان در یمن شانه خالی کرده است. آدام استمپ گفت: حمایت آمریکا از عربستان در جنگ علیه یمن بعد از تشدید مجدد درگیری ها اندک بوده است و چک سفید امضا نداده است.

آمریکا همچنین تیم مشاوران نظامی خود را از عربستان خارج کرده است. این امر نشان می دهد که رفتار ریاض بار سنگینی بر دوش هم پپیمانش - در سایه افزایش کشتار غیرنظامیان در یمن و حمله به مدارس و بیمارستانها- می باشد.

سازمان مل نیز تهدید کرده است که عربستان و هم پیمانانش را به فهرست سیاه قاتلان کودکان در جنگ ها و درگیری ها بازخواهد گرداند.

/ مشرق نیوز

1 مرداد 1395