h سوءقصد نافرجام علیه رئیس جمهور ترکیه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سوءقصد نافرجام علیه رئیس جمهور ترکیه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سوءقصد نافرجام علیه رئیس جمهور ترکیه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سوءقصد نافرجام علیه رئیس جمهور ترکیه

سوءقصد نافرجام علیه رئیس جمهور ترکیه

بر اساس اسناد افشا شده، سازمان گولن قصد داشته طی یک عمل جراحی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را به قتل برساند که موفق نشد.

رسانه‌های ترکیه افشا کردند سازمان تروریستی «فتح‌الله گولن» (فِتو) در سال 2012 قصد داشته مخفیانه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه را به قتل برساند.

روزنامه «ینی شفق» اسنادی را از «حسین ساریجیجک» عضو سازمان فتو بدست آورده که نشان می‌دهد طرفداران گولن در سال 2012 برنامه ریزی کرده بودند تا اردوغان را طی یک عمل جراحی به قتل برساند.

ساریجیجک که بعد از وقایع دسامبر سال 2013 دستگیر شده بود، ضمن اعتراف به برخی اقدامات سازمان گولن، حدود 200 سند محرمانه را در اختیار دادستانی ترکیه قرار داد.

ینی شفق اقدامات دادستان‌های طرفدار گولن در ماه دسامبر سال 2013 را که طی آن قصد داشتند با انجام تحقیقاتی ادعایی درباره تعدادی از سران و مقامات ارشد دولتی، آنها را از قدرت به زیر بکشند، به کودتا تشبیه کرد. اردوغان بعنوان یکی از اهداف این اقدامات، در آن زمان نخست وزیر بود.

بر این اساس، ساریجیجک درپی ارتباط با یک امام جماعت و یک سرهنگ وابسته به سازمان گولن دریافته بود که آنها قصد داشتند در روز هفتم فوریه اردوغان را طی عمل جراحی ترور کنند اما نخست وزیر وقت ترکیه در آخرین لحظه عمل خود را لغو کرد.

/ مشرق نیوز

26 مرداد 1395