h صادرات آمریکا به ایران در ۶ ماهه پس از برجام نصف شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

صادرات آمریکا به ایران در ۶ ماهه پس از برجام نصف شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,صادرات آمریکا به ایران در ۶ ماهه پس از برجام نصف شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,صادرات آمریکا به ایران در ۶ ماهه پس از برجام نصف شد

صادرات آمریکا به ایران در ۶ ماهه پس از برجام نصف شد

صادرات آمریکا به ایران در ۶ ماهه پس از برجام نصف شد و به ۷۱.۹ میلیون دلار رسید.

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی افت 22 درصدی داشته است.

مبادلات تجاری دو کشور در 6 ماهه نخست سال میلادی گذشته بالغ بر 140.8 میلیون دلار بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به 108.8 میلیون دلار کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش صادرات آمریکا به ایران در ماه های ژانویه تا ژوئن امسال 71.9 میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 49 درصدی داشته است. آمریکا در ماه های ژانویه تا ژوئن 2015 بالغ بر 140.8 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات آمریکا از ایران در 6 ماهه نخست امسال نیز 36.9 میلیون دلار گزارش شده است. در مدت مشابه سال قبل واردات آمریکا از ایران صفر بوده است.

دولت آمریکا بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک که از نیمه ژانویه 2016 به اجرا گذاشته شده واردات برخی کالاها از جمله فرش، زعفران، پسته و خاویار از ایران را آزاد کرده است. طی سالهای گذشته و در پی تحریم‌های این کشور صادرات ایران به آمریکا به مرز صفر رسیده بود.

/ مشرق نیوز

22 مرداد 1395