h انتقاد اعضای جنبش حماس از مقامات سعودی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

انتقاد اعضای جنبش حماس از مقامات سعودی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,انتقاد اعضای جنبش حماس از مقامات سعودی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,انتقاد اعضای جنبش حماس از مقامات سعودی

انتقاد اعضای جنبش حماس از مقامات سعودی

اعضای جنبش حماس با انتقاد از سفر اخیر یکی از مقامات سعودی به فلسطین اشغالی، آن را محکوم کردند و بیان داشتند که این گونه اقدام‌های عربستان، رژیم صهیونیستی را برای ارتکاب جنایات در حق مردم فلسطین و ساخت شهرک‌ها جری‌تر خواهد کرد.

جنبش حماس از عربستان سعودی خواست هرگونه اقدام برای عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری «فلسطین الیوم»، «یحیی موسی» عضو شورای قانون‌گذاری فلسطین (پارلمان) از عربستان سعودی خواست هرگونه روند عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس را کنار بگذارد.

این عضو حماس در گفت‌وگو با «قدس‌پرس» در واکنش به سفر اخیر «انور عشقی» ژنرال بازنشسته عربستان سعودی و رئیس مرکز تحقیقات راهبری ریاض، به فلسطین اشغالی و دیدار وی با مقامات صهیونیستی گفت: «موضع ما در حماس واضح است؛ ما مخالف عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تحت هر گونه توجیهی هستیم و باید با این رژیم قطع رابطه و رهبران آن را محاکمه کرد».

یحیی موسی با بیان اینکه هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، این رژیم را تشویق به ارتکاب جنایات بیشتری علیه مردم فلسطین خواهد کرد، بیان داشت: « این گونه دیدارها و به طور کلی این عادی‌سازی، این رژیم را جری‌تر کرده و باعث می‌شود که شهرک‌های زیادی ساخته و پروژه یهودی‌سازی فلسطین را به پیش ببرد؛ چرا که این رژیم با روند عادی‌سازی فعلی روابط، خود را حمایت شده خواهد دانست».

وی در مورد توجیه سفر عشقی به تل آویو که گفته می‌شود با هماهنگی دولت خودگردان فلسطین صورت گرفته، گفت: «این گونه توجیه‌ها عذر بدتر از گناه است و تجاهر به ایت اشتباه و گناه خود گناهی دیگر است».

این عضو حماس با بیان اینکه دولت خودگردان فلسطین چه با دیدارهای مخفیانه و چه با دیدارهای رسمی و آشکار، غرق در روند عادی‌سازی روابط و هماهنگی با رژیم صهیونیستی بوده، افزود: «این مسئله به ضرر ملت و آرمان فلسطین است و دشمن صهیونیستی را برای ساخت شهرک‌ها و ارتکاب جنایت‌های بیشتر جری‌تر خواهد کرد».

در همین ارتباط، «باسم نعیم» از دیگر اعضای جنبش حماس نیز گفت: «سفر انور عشقی به فلسطین اشغالی غیر موجه و مردود است و این اقدام عربستان عادی‌سازی مجانی به حساب ملت فلسطین و به نفع مسئله عربستان سعودی است».

«ابراهیم المدهون» عضو دیگر حماس نیز بیان داشت که سفر انور عشقی زیر پا گذاشتن خطوط قرمز و تداوم شکست و فروپاشی سیاست کشورهای عربی در قبال مسئله فلسطین است و این اقدام زمینه سازی برای اقدامات و مواضع خطیر عربستان بوده و ترس از ایران، دست به دامن اسرائیل شدن را توجیه نمی‌کند و رژیم اشغالگر قدی هرگز نخواهد توانست عربستان را از نقشه‌ها و سناریوهای منطقه حمایت کند؛ بلکه باعث خواهد شد که عربستان سردرگم شده و شکست بخورد.

«ساری العرابی» از دیگر اعضای حماس نیز افزود که این سفر تأیید است بر گفته‌های وی که پیشتر در رابطه با عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان گفته بود و عربستان سعودی از حساب آرمان فلسطین برای لابی‌های آمریکایی-صهیونیستی خرج می‌کند.

منابع رژیم صهیونیستی از ورود یک هیأت عربستانی به ریاست «انور عشقی» ژنرال سابق و بازنشسته عربستان سعودی به فلسطین اشغالی خبر دادند.

از سوی دیگر جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز پس از انتشار خبر و تصویر سفر هیات سعودی به ریاست ژنرال انور عشقی به تل اویو از زبان خالد البطش از رهبران بلند پایه این جنبش عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان را به شدت محکوم کرد.

/ مشرق نیوز

4 مرداد 1395